Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Pierwsza taka lista TOP500

Recommended Posts

Na opublikowanej właśnie 31. edycji listy TOP500, na której wymieniono 500 najpotężniejszych komputerów świata, po raz pierwszy w historii znalazła się maszyna o wydajności przekraczającej 1 petaflops. Po raz pierwszy też lista uwzględnia pobór mocy poszczególnych superkomputerów. W końcu, po raz pierwszy w historii polski superkmputer uplasował się tak wysoko.
Przyjrzyjmy się zatem, jak wygląda obecna lista najpotężniejszych maszyn.

Najlepsze z najlepszych

Pierwszą dziesiątkę listy zdominowały maszyny zbudowane przez IBM-a. Błękitny Gigant stworzył aż pięć z 10 najpotężniejszych superkomputerów.

Jego najmłodsze, oprócz komputera Akka, dziecko to petaflopsowy potwór Roadrunner czyli BladeCenter QS22/LS21 Cluster. To najpotężniejszy obecnie komputer na świecie, którego teoretyczna wydajność wynosi 1375,75 TFlops, a wydajność zmierzona testem Linpack to 1026 teraflopsów. Bardziej szczegółowo Roadrunnera opisywaliśmy już wcześniej.

Na drugim miejscu uplasowała się kolejna IBM-owska maszyna - BlueGene/L. Również i ten superkomputer, podobnie jak Roadrunner, jest własnością Lavrence Livermore National Laboratory. Komputer jest zbudowany ze 106 496 węzłów. W skład każdego z nich wchodzą dwa 700-megahercowe procesory PowerPC. Ponadto 67% węzłów wyposażono w 512 megabajtów pamięci, a 33% - w 1 gigabajt RAM. W sumie BlueGene/L korzysta z 69 terabajtów pamięci operacyjnej i 212 992 procesorów. Maszyna pracuje pod kontrolą systemu SuSE SLES 9. Jej teoretyczna wydajność to 596,38 TFlops, a wydajność zmierzona wynosi 478,20 TFlops.

Trzecie miejsce przypadło kolejnemu dziełu IBM-a - maszynie BlueGene/P. Należący do Argonne National Laboratory komputer korzysta ze 163 840 rdzeni procesora, a jego największa zmierzona wydajność to 450,30 teraflopsów.


Czwarte miejsce należy do pierwszej maszyny, która nie została wyprodukowana przez IBM-a. To komputer Ranger, czyli SunBlade x6420 firmy Sun Microsystems. Zbudowany został na zamówienie Texas Advanced Computing Centerna University of Texas. Komputer o najwyższej zmierzonej wydajności wynoszącej 326 teraflopsów działa dzięki 15 744 czterordzeniowym procesorom Opteron Quad, które taktowane są 2-gigahercowym zegarem. To najpotężniejszy na świecie komputer, który jest udostępniany społeczności naukowej. Używać go mogą wszyscy uczeni zatrudnieni w amerykańskich instytucjach badawczych. Obecnie 90% czasu pracy Rangera jest wykorzystywanych na potrzeby projektu TeraGrid, 5% jest zarezerwowanych dla instytucji edukacyjnych stanu Teksas, a kolejne 5% zarezerwowano na potrzeby przemysłu.

Na 5. pozycji znajdziemy Jaguara. To Cray XT4 Quad Core firmy Cray Inc. Komputer ten wykorzystywany jest przez Oak Ridge National Laboratory. Jaguar składa się z 7832 węzłów XT4, a każdy z nich jest zbudowany z czterordzeniowego procesora Opteron taktowanego 2,1-gigahercowym zegarem oraz 8 gigabajtów pamięci operacyjnej. Ponadto w skład Jaguara wchodzą węzły serwisowe zbudowane z dwurdzeniowych 2,6-gigahercowych Opteronów i 8 gigabajtow pamięci. Teoretyczna wydajność Jaguara wynosi 260,2 TFlops, a wydajność zmierzona to 205 teraflopsów.

Szósty pod względem wydajności superkomputer świata to jednocześnie pierwsza maszyna pracująca poza granicami USA. JUGENE, klaster o architekturze BlueGene/P, należy do niemieckiego Centrum Badawczego Julich. Komputer zbudowany jest z 16 384 czterordzeniowych procesorów PowerPC 450 taktowanych 850-megahercowym zegarem. Maszyna osiągnęła w Linpacku wydajność rzędu 180 teraflopsów.

Kolejne cztery miejsca w pierwszej dziesiątce zajmują jeden komputer z USA (Encanto produkcji SGI korzysta z czterordzeniowych Xeonów 53xx taktowanych zegarem o częstotliwości 3 GHz, a jego najwyższa zmierzona wydajność wynosi 133,20 TFlops), Indii (EKA czyli Cluster Platform 3000 BL460c autorstwa Hewletta-Packarda to komputer również wykorzystujący Xeony 53xx, które pozwalają mu na osiągnięcie wydajności rzędu 132,80 TFlops) oraz dwie maszyny z Francji. Na 9. miejscu znalazł się BlueGene/P o wydajności 112,50 teraflopsów, a na 10. SGI Altix ICE 8200EX, którego wydajność wynosi 106,1 TFlops.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Chyba potrzebne jest małe sprostowanie, komputer Galera nie znajduje się na Uniwersytecie, tylko na Politechnice Gdańskiej w nowo wybudowanym gmachu Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki na ostatnim piętrze w łączniku ( sam budynek przypomina literę Y albo środkową część gwiazdy Mercedesa). Pozdrawiam! :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

biorąc pod uwagę nasze zaangażowanie w technologie informatyczne to chyba powinno nas być więcej w tym top500 :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Chyba potrzebne jest małe sprostowanie, komputer Galera nie znajduje się na Uniwersytecie, tylko na Politechnice Gdańskiej w nowo wybudowanym gmachu Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki na ostatnim piętrze w łączniku ( sam budynek przypomina literę Y albo środkową część gwiazdy Mercedesa). Pozdrawiam! :)

 

Dziękuję ;) Poprawione.

Share this post


Link to post
Share on other sites

biorąc pod uwagę nasze zaangażowanie w technologie informatyczne to chyba powinno nas być więcej w tym top500 ;)

 

bodajze w tym roku przyznano chyba ok. 400 mln zl na centra obliczeniowe, wiec moze cos sie w niedalekim czasie pojawi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...