Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Lista zakupów sprzed 3500 lat. Na glinianej tabliczce odnotowano kupno dużej liczby mebli

Recommended Posts

Podczas wykopalisk w Alalah, stolicy starożytnego królestwa Mukisz, które znajduje się obecnie w tureckiej prowincji Hatay, znaleziono glinianą tabliczkę sprzed 3500 lat, na której odnotowano zakup dużej liczby mebli. Na niewielkiej tabliczce o wymiarach 4,2x3,5x1,6 cm spisanej w języku akadyjskim, widnieje informacja o dużej liczbie zamówionych stołów, krzeseł i taboretów. Dowiadujemy się też, kto zamówienie opłacił i kto je otrzymał.

Najstarsze wzmianki o Mukisz pochodzą z terenu Mezopotamii z przełomu III i II tysiąclecia przed naszą erą. W okresie, w którym powstała tabliczka – a jest ona datowana na XV wiek przed Chrystusem – Mukisz nie było niezależnym państwem. Wiemy, że już na przełomie XIX i XVIII wieku należało do państwa Jamhad i było zamieszkane głównie przez Hurytów.

W XV wieku – okresu, z którego pochodzi tabliczka – stało się zależne od Mitanni. To jedno z najsłabiej poznanych państewek starożytnego Bliskiego Wschodu. Niewykluczone, że wykonany z meteorytu słynny sztylet Tutanchamona jest prezentem od jednego z władców Mitanni. W XIV wieku Mukisz zostało podbite przez Hetytów.

Pierwsze wykopaliska w Alalah rozpoczął w latach 30. XX wieku słynny Leonard Woolley. W ich trakcie potwierdzono, między innymi, że osadnictwo w tym miejscu od końca IV tysiąclecia po około 1200 rok p.n.e. Miasto, ze względu na swoje pograniczne położenie, było ofiarą wielokrotnych najazdów. Jednak dzięki rozwiniętemu rolnictwu i szlakom handlowym, podnosiło się z upadku. Ostateczny cios zadały mu najazdy Ludów Morza.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dokładnie! Pismo to wynalazek. 

  Wspomina o nim Platon i zagrożeniach związanych z odkryciem pisma w dialogu Fajdros. To problem rozstrzygany przez Derridę, dekonstrukcjonistę opierającego się na metodzie fenomenologicznej. Problem z pismem na który zwracał uwagę Platon to: farmakon. Krytyka pisma jest ogromna. Platon wolał wykładać ustnie zamiast wykładać pisemnie, co skutkowało powstaniem tzw. nauk niepisanych. 

 To co najważniejsze, było przekazywane ustnie. Co innego było napisane w broszurkach, tzw. dialogach z przeznaczeniem do używania dla dzieci. 

 Lista zakupów? Klasyczny przykład farmakonu. No a z drugiej strony ciekawe, że już wtedy mieli paragony. Pewnie tabliczka była dowodem zakupu a nie przypomnieniem co kupić trzeba. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...