Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

„Latające” hipopotamy. Wiemy, jak poruszają się jedne z największych zwierząt świata

Recommended Posts

Hipopotam nilowy (Hippopotamus amphibius) to piąty pod względem masy ssak lądowy na świecie. Cięższe od niego są tylko 3 gatunki słoni oraz nosorożec biały. Średnia masa ciała dorosłego hipopotama to 1500 kilogramów. Naukowców interesuje, jak taka masa i wielkość wpływają na lokomocję zwierzęcia, w porównaniu z innymi masywnymi gatunkami. Wiadomo bowiem, że ssaki o masie powyżej 100 kg generalnie poruszają się wolniej niż lżejsze zwierzęta, a masa powyżej 1000 kg oznacza kolejny spadek prędkości i zmianę sposobu chodzenia.

Na przykład o słoniach wiemy, że zwykle nie poruszają się szybciej niż 25 km/h, a ich wzorzec stawiania stóp jest następujący: lewa tylna, lewa przednia, prawa tylna, prawa przednia. Żyrafy poruszają się galopem, a nie kłusem. Odnośnie największych nosorożców mamy niewiele danych, ale prawdopodobnie nie poruszają się dużo szybciej niż słonie, galopują i w pewnym momencie żadna z czterech kończyn nie dotyka gruntu.

O hipopotamach nilowych wiemy bardzo mało. W dużej mierze dlatego, że to jedne z najbardziej niebezpiecznych zwierząt dla człowieka. Zagadkę biegu hipopotamów postanowili rozwiązać naukowcy z Royal Veterinary College w Londynie. John R. Hutchinson i Emily V. Pringle nagrali 169 fragmentów biegu, na których uwiecznili w sumie 32 zwierzęta. Chcieli sprawdzić, czy hipopotamy poruszają się kłusem przy każdej prędkości i czy istnieje faza biegu, w której nie dotykają ziemi.

Analizując nagrania, naukowcy zauważyli, że hipopotamy z maksymalną prędkością biegają tylko wówczas, gdy są ścigane przez inne hipopotamy, prawdopodobnie w ramach zachowań dominacyjnych. W każdym z analizowanych przypadków zwierzęta zawsze poruszały się kłusem. Natomiast podczas rozwijania największej prędkości zwierzęta znajdowały się całkowicie w powietrzu. Sekwencje, w czasie których nie dotykały ziemi trwały 0,3 s. Zwierzęta nie zmieniały też sekwencji kroków, niezależnie od tego, czy spacerowały, czy biegły. To unikatowe zachowanie wśród największych ssaków.

Badacze zauważyli też, że hipopotamy poruszają się pod wodą w ten sam sposób, co na lądzie. Szybko kłusują po dnie.


« powrót do artykułu
  • Upvote (+1) 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
21 minut temu, KopalniaWiedzy.pl napisał:

Hipopotam nilowy (Hippopotamus amphibius) to piąty pod względem masy ssak na świecie. Cięższe od niego są tylko 3 gatunki słoni oraz nosorożec biały.

Tuż obok płetwal błękitny zrobił karpika. :o

Share this post


Link to post
Share on other sites

Spoko, mój też nie, i to zdecydowanie, ale... Przyjdzie tu zaraz jakiś reptilianin i powie, że pogoda jest całkiem, a idzie jeszcze lepiej. No kurna nie, ledwo żyję, z niepokojem patrzę na prognozy, a moja klima bardziej na max (czyli min) już nie pójdzie. :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Też bym chciał bez klimy, bo to w ostatecznym rozrachunku przyczynia się do ocieplenia (niekoniecznie wizerunku, a o rachunkach nie wspomnę :D), ale... Jestem już nieco otrzaskany w strukturze OIOMów i nie bardzo chciałbym tam znowu trafić - wolę już dopłacić. Reptilianom polecam pielgrzymki do Mekki.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Lewiatan. 

 Swoją drogą niejasna jest nazwa "lewitów" strzegących Arkę Przymierza oraz ich łączność z lewitacją, czyli sztuką unoszenia się w powietrzu bez pomocy urządzeń zewnętrznych tak jak to robi np. poduszkowiec. 

 Lewiatan to bodaj może być wieloryb, bądź hipopotem, ale może behemot? Demon biblijny. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ponoć statystycznie, hipopotam, jeśli chodzi o średnią wagę ustępuje jednak nosorożcowi indyjskiemu (pancernemu) 1,9 t vs 1,8 t (https://dinoanimals.pl/zwierzeta/najciezsze-zwierzeta-ladowe-na-swiecie/).

Te konkurencje masowe to raczej jednak  didaskalia. 

Zadziwia jednak ta wyjątkowa ruchliwość tych wielkich stworzeń. Wg.  Manethona, pierwszy faraon, Narmer (Menes), twórca Egiptu połączonego z Górnego i Dolnego Państwa (oczywiście w wyniku wojen) miał zostać zabity przez hipopotama. To jest  możliwe choć druga hipoteza głosi, że to tylko legenda mająca podkreślić zmartwychwstanie w ciele takiego zwierzęcia.

 

Edited by venator

Share this post


Link to post
Share on other sites
7 godzin temu, venator napisał:

Te konkurencje masowe to raczej jednak  didaskalia.
Zadziwia jednak ta wyjątkowa ruchliwość tych wielkich stworzeń.

Oj tam, taki tyranozaur... Nikt gadziny za stopę nie złapał i nie zważył, ale średnia szacunków to jakieś 7 ton. Chyba nie wątpisz, że nie musiałby się dużo za hipopotamem nabiegać. ;)

P.S. Mariusz, wiem, że reptilianie potraktują to jako kolejny "argument". :D

Dodam tylko, że sprawa oczywiście nie jest banalna, ale zasoby energetyczne są proporcjonalne do masy, a ta (z grubsza) do rozmiarów w potędze trzeciej (bo objętość). Straty są proporcjonalne do powierzchni ciała (czyli druga potęga rozmiaru). Dlatego wielbłąd może długo bez żarcia, a "taka mysza" nie (przełożenie na długość snu jest trudniejsze, bo statystycznie masywniejsze śpią krócej). Podobnie tyranozaur mógł uzyskać ogromną moc, choć zapewne nie był długodystansowym biegaczem. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...