Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Dzieci w Pompejach rysowały gladiatorów. Były zabierane do amfiteatru?

Recommended Posts

W ruinach Pompejów odkryto właśnie wykonane przez dzieci rysunki gladiatorów walczących na arenie. Narysowane węglem drzewnym obrazki znaleziono podczas wykopalisk na obszarze I’Insula dei Casti Amanti, gdzie znajdowały się domy mieszkalne. Oprócz gladiatorów archeolodzy zidentyfikowali odrysowane trzy niewielkie dłonie, leżących na ziemi bokserów, dwie osoby grające w piłkę oraz polowanie, prawdopodobnie na dzika.

Archeolodzy poprosili o pomoc psychologów dziecięcych z Uniwersytetu w Neapolu, a ci orzekli, że rysunki gladiatorów prawdopodobnie powstały na podstawie własnych doświadczeń, a nie przedstawień w sztukach wizualnych. Możliwe zatem, że dzieci – w tym przypadku mające 5–7 lat – były zabierane do amfiteatru i oglądały walki w których naprawdę lała się krew.

Oprócz rysunków na badanym obszarze znaleziono też zwłoki kobiety i mężczyzny, którzy zginęli w czasie wybuchu Wezuwiusza. Śmierć zastała ich przed zamkniętymi drzwiami tzw. domu Pracujących malarzy. Zyskał on taką nazwę, gdyż w momencie katastroy trwały w nim akurat prace malarskie. Wewnątrz domu odsłonięto niewielką sypialnię, na ścianach której wśród scen mitologicznych przestawiono postać dziecka w kapturze. Prawdopodobnie to zmarły syn właścicieli domu.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites
Posted (edited)

Czemu miały nie być zabierane? Ostatnia szczwalnia - miejsce w którym w okrutny sposób zabijano dzikie zwierzęta, istniała jeszcze w czasach Księstwa Warszawskiego....Publicznie dostępna, nie było segregacji wg wieku. Na widowiskową egzekucje strażników obozowych KL Stutthov, która się odbyła (o ile nie myli mnie pamięć) w 1946 r., przybyły całe rodziny z dziećmi. W piknikowej atmosferze, z jajkami w koszyczku, obserwowano egzekucje niedawnych katów.

Janusz Tazbir w "Okrucieństwie w nowożytnej Europie" w dosyć szczegółowy sposób opisał przyczyny wszechobecnej przemocy, które leżały w wychowaniu dzieci, od maleńkości przyzwyczajanej do brutalności. Nie ma w zasadzie podstaw aby uważać, że w starożytności było inaczej. 

Edited by venator

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...