Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
czernm20

„Dziwadełka” mogą zniszczyć Ziemię?

Recommended Posts

 • Amerykański akcelerator RHIC ma przeprowadzić szereg testów naruszających jego parametry techniczne. Dla niektórych jest to rażące nadużycie, bowiem nie wiadomo, czym to się skończy. Jednym z niepokojących scenariuszy jest wygenerowanie przez zderzacz „dziwadełek” – egzotycznych cząsteczek, które mogą zmienić Ziemię w „martwą i ultragęstą kulę o średnicy 100 m.”
 • Uczeni pracujący przy Zderzaczu Ciężkich Relatywistycznych Jonów (ang. Relativistic Heavy Ion Collider, RHIC), który znajduje się w Brookhaven National Laboratory na Long Island (Nowy Jork), badają zachodzące z ogromną prędkością zderzenia jonów pokazujące, jak mógł wyglądać wszechświat na sekundy po Wielkim Wybuchu.
 
 • Otwarciu placówki w 2000 r. towarzyszyły identyczne obawy, jak w przypadku Wielkiego Zderzacza Hadronów (LHC). Wśród nich były apokaliptyczne scenariusze zakładające, że w wyniku eksperymentu mogą zostać wygenerowane czarne dziury lub egzotyczne cząsteczki, które „pożrą” Ziemię. By wyjaśnić narastające niejasności, w 1999 r. powołano komisję, która uznała, że uruchomienie RHIC nie będzie mieć skutków ubocznych.
 
 • Przez kilkanaście lat dokonano wielu odkryć, napotykając m.in. na plazmę kwarkowo-gluonową, która odzwierciedla warunki z pierwszych sekund życia wszechświata. W ub. roku poinformowano, że mimo to placówka może zostać zamknięta. Wprowadzono jednak regulacje powołujące 9-osobową komisję, która oceni efektywność wszystkich laboratoriów finansowanych z pieniędzy podatników, w tym RHIC.
 
 • Prof. Eric E. Johnson z Wydziału Prawa University of North Dakota oraz Michael Baram – emerytowany profesor Szkoły Prawa przy Boston University uznali, że jest to doskonała okazja do ponownej oceny kwestii bezpieczeństwa związanych z RHIC. Postulują, by przy okazji ewaluacji kosztów, stworzyć panel ekspertów, którzy ustalą, czy akcelerator nie stwarza zagrożenia… dla Ziemi.
 
 • Powodem jest to, że operatorzy RHIC planują zwiększyć jego „moc” 18. razy ponad ustaloną normę. Jak mówią, ma to dostarczyć więcej informacji na temat rzeczonej plazmy kwarkowo-gluonowej i jej ewolucji w normalną materię.
 
 • Johnson i Baram zwracają też uwagę na fakt, że RHIC operuje w znaczniej mniejszym zakresie energii niż powinien. Przeprowadzono już wiele tego typu testów, a w 2014 r. planowany jest eksperyment z mocą 7,3 GeV (gigaelektronowoltów) z oryginalnych 100 GeV. Paradoksalnie, jest to bardziej ryzykowne: „Rozważania teoretyczne wskazują, że najbardziej niebezpieczne zdarzenia mają miejsce w zakresie energii niższym niż ta, na której operuje RHIC” – wspominali eksperci w 1999 r.
 
 • Najwięcej obaw budzi wygenerowanie podczas eksperymentu tzw. „dziwadełek” – hipotetycznych cząsteczek, które mogą zapoczątkować przemianę zwykłej materii w „dziwną materię”. Jak ujął to Sir Martin Rees – kosmolog i astronom pełniący funkcję Królewskiego Astronoma, pod ich wpływem Ziemia mogłaby przekształcić się w „martwą ultragęstą kulę o średnicy 100 m.”
 
 • – Zwiększenie jasności oraz inne „ewolucje” w programie RHIC, jak przeprowadzanie zderzeń o różnym zakresie energii sugerują, że trzeba na nowo rozważyć kwestie bezpieczeństwa – powiedział Johnson portalowi Phys.org. – Przykładowo, w raporcie z 1999 r. zawarto uwagę, że eksperymenty przy wysokiej energii nie sprzyjają powstawaniu dziwadełek. […] Nie umiem powiedzieć, czy program RHIC jest aż tak niebezpieczny, że trzeba go zamknąć, ale wydaje mi się, że przy wstępnym oszacowaniu ryzyka zabrakło obiektywizmu.
 
 • Całe szczęście, że tego typu obawy mają na razie jedynie naturę teoretyczną…

 

Powiem szczerze, że widziałem wywiad gdzie jeden z naukowców pracujących w CERNie mówił, że wielokrotnie mieli obawy, że dany eskeryment może zniszczyć całą planetę. 

 Oczywiście to nie przeszkadzało im aby się on odbył, ale z poczuciem niepokoju kontynuowali badania. Podobnie przed wybuchem bomby atomowej były różne "kalkulacje" jednak zakładano według niektórych nawet pęknięcie Ziemi i zanik wszelkiego na niej życia. 

 Od wielu lat ostrzegam przed Helem 3, od 5 lat, że teren księżyca powinień pozostać nienaruszony a pakt o jego nienaruszalności nie obejmuje (bo, go nie podpisały) Chiny oraz USA. 

Wydobycie i eksploatacja księżyca może pozbawić nas życia, jest on nie tylko odpowiedzialny za pływy oceaniczne czy pomaga w nocy zbierać plony, ale jest on abnormalnym tworem. Jest to 13 obiekt pod względem wielkości w US, o ile za Plutonem nie ma innych planet takich jak Neptun. 

 Wymieranie gatunków można tylko przyspieszyć, ale zniszczenie księżyca będzie równoważne z odebraniem życia wszystkim podobnie jak z dziwadełkami i innymi eksperymentami przeprowadzanymi przez CERN, o wątpliwym przeznaczeniu oraz obliczeniach prawdopodobieństwa. 

Dlaczego wojsko monitoruje przestrzeń nadksiężycową? Czy już kontrolują od wielu lat czy nie? NASA to agencja wojskowa? 

Wiecie dlaczego glony rosną w jeziorach a kiedyś przed PRLem nie było skażenia jezior? To wynik industralizacji. Podobnie od 20 lat deszczówka jest skażona a pokłady wody pitnej kurczą się. Picie deszczówki na całym świecie grozi rakiem wątroby a winne są temu korporacje. Co mają powiedzieć rdzenne plemiona odcięte od farmacji, medycyny? "Przepraszam, dostarczycie nam wodę pitną za którą zapłacimy, bo skaziliście te i od 20-24 lat nie możemy tejże pić?" 

USA ma monopol na wszelkie działania dotyczące kosmosu oraz innowacji technicznych. Wydaje mi się to niebezpieczne dla bezpieczeństwa zwierząt, ludzi i wielu organizmów. Wielu wyników eksperymentów nie da się przewidzieć. Dlaczego mamy ryzykować? 

Nie chcę, aby zarządzali nami psychopaci. Kościół był jaki był, ale istniejemy od 2 tysiąleci. Lepiej powoli, ale bezpiecznie a nie ryzykując wielokrotnie życie i to w poczuciu nieświadomości wspierając maniaków, psychopatów. Wiele z tych rzeczy jest utajnionych a Polska sobie siedzi z założonymi rękoma. USA nigdy nie prowadziła wojny na własnym terytorium, dlatego prawdopodobnie pokutuje błędne przekonanie o nieomylności jego obywateli (łac. ex cathedra). 

Należało by zapobiec dalszej eskalacji monopolu, który w rzeczywisty sposób szkodzi środowisku oraz dobru publicznemu.

Dobrostan Europy jest rozkradany przez wojsko, prowadzące wojny na naszym terytorium i na Bliskim Wschodzie. 

Ź

https://www.nature.com/articles/nature.2013.14328

https://www.infra.org.pl/2014/02/14/dziwadeka-mog-zniszczy-ziemi/

Edited by czernm20

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

×
×
 • Create New...