Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
AlexiaX

Dłuższy palec serdeczny, to rzekomo lepsze wykorzystanie tlenu, ale jak ten palec zmierzyć?

Recommended Posts

Przeczytałam właśnie artykuł o treści:

Cytat

Badanie z udziałem sportowców pokazało, że im większy jest stosunek długości palca serdecznego do wskazującego, tym lepiej organizm wykorzystuje tlen. To z kolei ma związek z różnymi aspektami zdrowia.

Jak przypominają naukowcy ze Swansea University, badania naukowe wskazały już, że większemu stosunkowi długości palca serdecznego do wskazującego towarzyszy zwykle większa wytrzymałość na wysiłek fizyczny czy odporność na Covid-19.

Aby to lepiej zrozumieć, brytyjski zespół obserwował różne parametry organizmu u ponad setki zawodowych piłkarzy poddawanych rosnącemu wysiłkowi, aż do granicy wytrzymałości.

Okazało się, że długość palców może wskazywać na sprawność wykorzystania tlenu.

"Razem z naszymi partnerami z cypryjskiego kampusu na University of Central Lancashire wyjaśniliśmy związek między stosunkiem długości palca serdecznego do wskazującego i metabolizmem tlenu u wytrenowanych sportowców" – mówi prof. John Manning, autor publikacji, która ukazała się w piśmie "American Journal of Human Biology".

Większy wspomniany stosunek długości towarzyszył lepszemu metabolizmowi tlenu. Taki układ palców – wyjaśniają naukowcy – świadczy o wyższym poziomie testosteronu działającego w okresie płodowym. A hormon ten wpływa na centra energetyczne komórek – mitochondria.

"Nasze wyniki są zgodne z uzyskanymi u długodystansowych biegaczy, u których obserwowano zarazem długi palec serdeczny - i lepsze wyniki sportowe. Zgadzają się także z odkryciami na temat podatności na choroby serca i na Covid-19, w których długi palec serdeczny oznacza mniejsze problemy" – podkreśla prof. Manning.

Niestety, nie napisano tam, w jaki sposób należy ten palec zmierzyć :/  U mnie to zależy od dłoni (w lewej jest inaczej niż w prawej) i jej ułożenia. Może ktoś tutaj się orientuje, jak prawidłowo dokonać tych pomiarów i o którą dłoń chodzi? 

Edited by AlexiaX

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...