Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Izraelscy archeolodzy odkopują koszary Legio VI Ferrata. To pierwsze takie znalezisko w Izraelu

Recommended Posts

W pobliżu Tel Megiddo w Izraelu znaleziono pozostałości koszar Legio VI Ferrata (Legion VI Pancerny). Jednostka, powołana  przez Juliusza Cezara, brała udział w wojnach domowych Republiki, bitwie pod Akcjum, walczyła z Partami, jej żołnierze zdobywali stolicę Decebala, uczestniczyli w wojnie żydowskiej i walczyli z powstańcami Bar Kochby. Teraz archeolodzy pracują w miejscu, które przez około 180 lat (117/120 – ok. 300) stanowiło bazę dla ponad 5000 rzymskich żołnierzy, mówi dyrektor wykopalisk doktor Yotam Tepper.

Koszary miały długość 550 i szerokość 350 metrów. W ich centrum krzyżowały się dwie główne drogi, a przy skrzyżowaniu wzniesiono budynki dowództwa. Od tego miejsca, wzdłuż dróg,  mierzono odległości do najważniejszych miast na północy kraju i wzniesiono tam kamienie milowe. Starożytne budynki nie zachowały się. Kamienie, z których zostały wzniesione, wykorzystano w okresie bizantyjskim i islamskim do postawienia nowych budowli, wyjaśnia Tepper.

Uczony przyznaje, że w odkryciu koszar nie ma niczego przypadkowego.  W ciągu ostatniej dekady niejednokrotnie prowadzono badania, które wskazywały na istnienie tutaj starożytnej bazy wojskowej. Teraz nadszedł czas na rozszerzenie zakresu prac w związku z planowaną rozbudową drogi nr 66. Wstępne badania pokazywały, że całe koszary oraz otaczająca je infrastruktura znajdują się pod polami uprawnymi należącymi do kibucu Megiddo.

Odkrycie, mimo że spodziewane, jest wyjątkowe. Z terenu Izraela znane są pozostałości po miejscach stacjonowania rzymskich wojsk, jednak były to albo tymczasowe obozy zakładane na potrzeby prowadzenia oblężenia lub miejsca stacjonowania jednostek pomocniczych. Tutaj zaś mamy stałe koszary całego legionu. To pierwsze takie miejsce w Izraelu. Ze źródeł historycznych wiemy, że w Jerozolimie istniały też koszary Legionu X Fratensis, jednak nie zostały jeszcze odnalezione.

Podczas trwających właśnie wykopalisk odkryto pozostałości principia czyli kwatery głównej legionu. Znaleziono monety, części broni, fragmenty ceramiki i szkła oraz olbrzymią liczbę dachówek. Niektóre z nich noszą pieczęcie Legionu VI. Dachówki były wykorzystywane przez Rzymian nie tylko na dachach. Służyły również do wykładania podłóg i ścian.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Przepraszam, ale to już chyba symptomatyczne po lekturze tego typu tematów na KW. To:

Cytat

Izraelscy archeolodzy odkopują koszary Legio VI Ferrata.

odczytałem na pierwszy rzut oka jako OKUPUJĄ. Zaczynam się lękać, czy czytać KW... ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
W dniu 16.02.2024 o 19:49, Astro napisał:

odczytałem na pierwszy rzut oka jako OKUPUJĄ. Zaczynam się lękać, czy czytać KW... ;)

To chyba tylko tzw. freudowska pomyłka. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...