Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Szczęście detektorysty. W przeciągu kilku miesięcy znalazł w odległości 50 metrów dwa cenne zabytki

Recommended Posts

Pewien detektorysta odkrył w niedługim odstępie czasu po dwóch stronach tej samej drogi w pobliżu Frinton-on-Sea w hrabstwie Essex dwa cenne obiekty - złoty pierścionek z mottem po francusku, a także zawieszkę z haczykiem z czasów Tudorów, która stanowiła ozdobę kobiecego stroju.

Pierścionek z napisem „Je desir vous Ceruir” (Pragnę ci służyć) pochodzi z ok. 1400-1500 r. Poszczególne słowa rozdzielono motywem roślinnym. Po wewnętrznej stronie nie umieszczono żadnych zdobień. Pierścionek ma średnicę 19,4 mm i waży 2,13 g.

Zawieszka datuje się na nieco późniejszy okres - ok. 1500-1600 r. Za jej pomocą rozdzielano prawdopodobnie warstwy spódnicy, tak by obie - wierzchnia i spodnia - były widoczne.

Cytowana przez BBC historyczka Lori Rogerson tłumaczy, że choć pierścionek jest tak drobny, że pasuje wyłącznie na jej mały palec, był prawdopodobnie noszony przez mężczyznę. W tym okresie pierścionki były noszone na różnych stawach wszystkich palców, można je więc było [również] wkładać na staw międzypaliczkowy dalszy.

Hasła w rodzaju „pragnę ci służyć” wpisywały się w późnośredniowieczną ideę „miłości dwornej” (fr. amour courtois, ang. courtly love). Trzeba zauważyć, że ktoś, kto mógł sobie pozwolić na złoty pierścionek, należał z pewnością do elity, która znała francuski.

Rogerson podejrzewa, że pierścionek i zawieszka, znalezione przez detektorystę w odległości 50 m od siebie, zostały zgubione przez osobę, która chciała je ponownie wykorzystać. Obie ozdoby były bowiem w jakiś sposób uszkodzone - na zewnętrznej stronie pierścionka widnieje, na przykład, pęknięcie.

Zakupem artefaktów jest zainteresowane muzeum z Essex.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...