Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Dom mody zaprojektuje skafandry dla członków załogowej misji na Księżyc

Recommended Posts

Za dwa lata na Księżycu ma wylądować Artemis III, pierwsza od ponad 50 lat załogowa misja na Srebrnym Globie. Jej członkowie będą ubrani w skafandry, które – na zlecenie NASA – ma dostarczyć prywatna firma Axiom Space. Prototyp kombinezonu zaprezentowano 15 marca bieżącego roku. A teraz dowiadujemy się, że ostateczna wersja zostanie przygotowana we współpracy z jednym z najbardziej znanych domów mody, Prada.

Jesteśmy niezwykle podekscytowani współpracą z Pradą przy projektowaniu kombinezonu AxEMU (Axiom estravehicular mobility unit), stwierdził dyrektor Axiom Space, Michael Sufferdini. Podkreślił olbrzymie doświadczenie Prady związane z obróbką surowych materiałów, technikami produkcyjnymi, a przede wszystkim innowacyjne podejście do projektowania. Przedstawiciele obu firm stwierdzili, że AxEMU nie tylko będzie chronił astronautów przed środowiskiem poza pojazdem kosmicznym, ale zapewni im też zaawansowane możliwości eksploracji, życia i pracy na powierzchni Księżyca.

Firma Axiom Space to prywatne amerykańskie przedsiębiorstwo działające na rynku kosmicznym. W ubiegłym roku zorganizowało ono pierwszą komercyjną załogową wyprawę na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Dotychczas firma przeprowadziła dwie takie misje, a kolejne dwie planowane są na przyszły rok. Przedsiębiorstwo zapowiada, że w 2025 roku uruchomi własną stację kosmiczną. Jeśli dotrzyma słowa, będzie to pierwsza w historii komercyjna stacja kosmiczna.

Axiom Space podpisała też z NASA umowę na budowę i dołączenie do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej czterech dodatkowych modułów. Gdy misja MSK zostanie zakończona, moduły te mają wejść w skład prywatnej stacji kosmicznej. Axiom Space zatrudnia około 800 osób, w tym byłych astronautów i dyrektora NASA.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

To perfekcyjnie podsumowuje zarówno sens przedsięwzięcia jak i "postęp" jaki dokonał się w ciągu ostatnich 50 lat.

Share this post


Link to post
Share on other sites
18 godzin temu, peceed napisał:

To perfekcyjnie podsumowuje zarówno sens przedsięwzięcia jak i "postęp" jaki dokonał się w ciągu ostatnich 50 lat.

Ale, że chodzi Ci o Pradę czy o Axiom?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ale przecież to nie znaczy, że funkcjonalność, bezpieczeństwo czy cokolwiek innego zostaną poświęcone. Nie ma nic złego w tym, by skafandry były przy okazji ładne/zgodne z trendami itp. itd. Tym bardziej, że to niezły chwyt marketingowy, który może zachęcić niektórych do zapoznania się z samą misją czy problemem eksploracji kosmosu. Pamiętaj, że to wszystko jest robione za pieniądze podatników, warto więc, by się tym interesowali i byli przychylnie nastawieni.

  • Upvote (+1) 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...