Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Jak ułatwić naukę matematyki?

Recommended Posts

Najciekawsze sposoby nauki matematyki

Tradycyjne metody nauki co prawda przygotowały wiele pokoleń Polaków do zdania wymaganych egzaminów, ale nie da się ukryć, że bywają niezwykle nużące. Młode umysły często potrzebują więcej bodźców, żeby bezproblemowo i z przyjemnością chłonąć wiedzę.

Zwłaszcza w przypadku przedmiotów, które uczniowie często uważają za wyjątkowo trudne, przydaje się szeroki wachlarz metod nauczania, który sprawi, że przyswajanie informacji nie jest porównywalne do katorgi. Na liście takich przedmiotów regularnie pojawia się matematyka - królowa nauk.

Jednak, z perspektywy ucznia, jeśli jakieś zajęcia lekcyjne w szkole można uznać za niezbyt użyteczne, to matematyka na pewno nie zalicza się do takich. Dlatego tak istotne jest opanowanie działów matematycznych, z których uczniowie korzystać będą długo po opuszczeniu szkoły.

W trosce o przyjemnie opanowanie algebry czy geometrii warto sięgnąć po niestandardowe metody nauki matematyki. Wybór takich metod jest na tyle bogaty, że każdy uczeń powinien znaleźć sposoby skuteczne i idealne dla swoich preferencji uczenia się.

Przyjrzyjmy się najciekawszym sposobom na innowacyjną naukę matematyki!

Stwórz otoczenie przyjazne nauce matematyki

Chociaż matematyki możesz uczyć się wszędzie tam, gdzie czujesz się komfortowo, warto upewnić się, że masz wystarczająco dużo naturalnego światła słonecznego lub lampkę, a wokół nie ma rozpraszaczy, takich jak telewizja, telefon, tablety, krzyczące dzieci, domowi goście, którzy mogą Cię rozpraszać.

Zrób tabelę wszystkich wzorów matematycznych i umieść ją w pokoju na ścianie, w widocznym miejscu.

Ta metoda pozwoli na szybkie wyszukanie wzoru, którego potrzebujesz, aby prawidłowo rozwiązać zadanie. Kluczem do rozwiązania problemu matematycznego jest zidentyfikowanie i zrozumienie jego źródła, a nie tylko podanie krótkiego rozwiązania.

Dlatego podjęcie kreatywnych działań będzie pomocne dla wszystkich uczniów, którym wydaje się, że matematyka to trudny przedmiot.

Zapisz i naucz się formuł

Zapisywanie wzorów dla różnych równań to dobry sposób na rozpoczęcie nauki danego działu matematycznego. Im częściej zapisujesz wzór, tym bardziej zapada on w pamięć mięśniową.

Dodatkowo, jeśli jesteś wzrokowcem, zastosuj w zapisach kolory. Możesz przypisać jeden kolor do określonych działań matematycznych, lub stosować różne kolory długopisu podczas rozwiązywania zadań, by podkreślić najważniejsze części równania lub zaznaczyć sekcje, z którymi masz jeszcze problemy.

Możesz pójść o krok do przodu i przygotować własne fiszki! Wykorzystaj swoje fiszki w nauce grupowej z kolegami z klasy. Dzięki temu kreatywnemu rozwiązaniu możesz utrwalać wiedzę matematyczną nawet na przerwie w szkole, jeśli nie masz do roboty nic ciekawszego.

Wzory, których nie możesz zapamiętać, zapisz na kolorowych karteczkach samoprzylepnych i umieść je nad biurkiem lub w dowolnym miejscu, które przyciąga wzrok.

Wizualizuj problemy matematyczne

Na lekcji matematyki zadania tekstowe, opisujące sterty owoców lub wymagające obliczenia prędkości pociągu, mogą być dla uczniów nużące i mało ekscytujące. Wizualizacja takich problemów może pomóc dzieciom lepiej zrozumieć zadanie, czyniąc matematykę interesującą i wciągającą.

Wizualizacja pomaga również uczniom zrozumieć pojęcia matematyczne, takie jak geometria i trygonometria, dzięki czemu matematyka stanie się bardziej interesująca!

Wykorzystaj pojęcia matematyczne w prawdziwym życiu

Zastosowanie matematyki w prawdziwym życiu może sprawić, że matematyka będzie ciekawsza, a życie łatwiejsze. Uczniowie mogą zastosować matematykę podczas pieczenia, przy obliczaniu przebytej codziennie odległości i obliczania liczby obrotów koła rowerowego podczas jazdy na rowerze.

Młodzi matematycy stosujący obliczenia w prawdziwym życiu będą postrzegać matematykę jako użyteczny przedmiot, przy okazji rozwijając inne kompetencje, użyteczne w różnych rzeczywistych sytuacjach.

Korzystanie z matematyki w życiu codziennym poprawia:

rozwiązywanie problemów, logiczne rozumowani, umiejętności podejmowania decyzji.

Dlatego wykorzystanie pojęć wyuczonych na lekcjach może sprawić, że matematyka będzie ciekawa i przyjemna dla uczniów. Nauka nie musi być wkuwaniem podręcznika na pamięć. Interaktywne uczenie się podczas ciekawych zajęć, przynosi o wiele lepsze rezultaty, a jeśli Twoje dziecko lub Ty, potrzebujecie dodatkowej pomocy, warto rozważyć korepetycje z matematyki.

Obliczenia matematyczne w podróży

Zwłaszcza w dzisiejszych czasach długa jazda samochodem może przypominać bardzo potrzebne wakacje. Więc następnym razem, gdy będziesz gotowy do wyruszenia w drogę, spraw, aby była to zabawna czynność matematyczna.

Jeśli musisz dotrzeć do celu przed 16:00, a jest on oddalony o 180 km, o której godzinie musisz wyjść z domu i z jaką średnią prędkością powinieneś jechać? Jak zmieni się wzór, jeśli utkniesz w korku na 15 minut lub będziesz musiał zawrócić, ponieważ zapomniałeś portfela po 5 minutach jazdy?

Pomyśl o miejscach, które dziecko mogłoby chcieć odwiedzić! Zamiast aplikacji z GPS-em użyj mapy i zmień podróż w przygodę!

Oszczędzanie a matematyka

Gdy dzieci osiągną określony wiek, zwykle dostają kieszonkowe. Nagle chętniej pomagają w domu. Zabawne, jak to działa.

Oczywiście spieszą się też z wydaniem kieszonkowego! Jak możesz zachęcić ich je oszczędzania?

Wprowadzenie odsetek i zaoferowanie dofinansowania ich skarbonki, jeśli mogą zatrzymać określoną kwotę w środku, jest świetnym sposobem, aby skłonić dzieci do innego myślenia o swoich pieniądzach, jednocześnie zachęcając do lepszych nawyków wydawania pieniędzy.

Dla starszych uczniów giełda może również zapewnić fascynujące zastosowania pojęć matematycznych w świecie rzeczywistym.

Specjalną formą giełdy dla młodych ludzi jest projekt Szkolna Internetowa Gra Giełdowa organizowany przez GPW oraz Fundację GPW we współpracy z Fundacją im. Lesława A. Pagi, który kierowany jest do uczniów i nauczycieli szkół ponadpodstawowych oraz klas VII i VIII szkół podstawowych.

Uczniowie biorą udział w SIGG w zespołach liczących od dwóch do czterech osób (pod opieką nauczyciela). Projekt ma na celu edukację ekonomiczną młodzieży w zakresie mechanizmów działania rynku kapitałowego oraz giełdy, udział mogą wziąć wszyscy zainteresowani spełniający wymagania określone w regulaminie.

Wyrachowane zakupy

Dzieci uwielbiają zakupy, zwłaszcza jeśli chodzi o łakocie i zabawki. Pomyśl o czymś, co sprawiłoby frajdę dziecku, opracuj budżet i wybierzcie się do sklepu. Twoja lokalna Biedronka lub Lidl pełne są problemów matematycznych.

Promocja na zabawki: kup jedną, zapłać za drugą 50%?

Budżet ustalony, trzeba tylko znaleźć zabawki, które zmieszczą się w wyznaczonej kwocie. Pozwól dziecku wybrać zestaw mieszczący się w budżecie. Propozycja nie do odrzucenia!

Młodzież może być zainteresowana wyprzedażami na platformach z grami wideo, takimi jak Steam czy Epic Games, gdzie pojawiają się kupony promocyjne aktywowane przy zakupie gier na wyprzedaży.

Czy dziecko da radę wykorzystać promocję w efektywny sposób? Ile udało się zaoszczędzić?

Nie dość, że młody matematyk ćwiczy działania na liczbach, dodatkowa zakorzenia zwyczaj oszczędnego wydawania.

Zintegruj matematykę z ulubionymi przedmiotami

Zainteresowanie uczniów naukami ścisłymi, sztuką i innymi dziedzinami innymi niż matematyka może włączyć matematykę do ich ulubionych przedmiotów. Matematykę stosunkowo łatwo zintegrować z innymi dziedzinami.

Na przykład:

Student zainteresowany sztuką może zintegrować matematykę z architekturą i malarstwem, używając różnych wzorców matematycznych, takich jak ciąg Fibonacciego, Uczeń zainteresowany muzyką może użyć matematyki do utworzenia ciągu liczb i nauczyć się problemów z sekwencjonowaniem, Młody kucharz może używać matematyki do odmierzania składników.

Integracja matematyki z różnymi przedmiotami może sprawić, że matematyka będzie interesująca i wzbudzi ciekawość!
Potrzebujesz porady, jak konkretnie się do tego zabrać? Zapytaj doświadczonego pedagoga, przykładowo o korepetycje z matematyki w Warszawie, innym polskim mieście lub online.

Jak wykorzystać Internet do nauki matematyki

W Internecie można znaleźć wszystko, a korzystanie z materiałów online jest dziś wręcz wymogiem przy nauce jakiegokolwiek tematu. Skorzystaj z dobrodziejstwa połączenia internetowego, żeby znaleźć skuteczne metody nauki matematyki, które idealnie wpasują się w Twoje potrzeby.

Znajdź najlepsze narzędzia online do nauki matematyki

Możesz pobrać zadania, zapisać się na zajęcia z tematów, które wydają Ci się trudne, zadawać pytania na forach, a nawet przeprowadzić losowe wyszukiwanie w Google i jakoś znajdziesz rozwiązanie.

Im więcej odkrywasz i dyskutujesz nie tylko z nauczycielami i kolegami z klasy, ale także w społecznościach internetowych, tym lepiej.

Możesz także grać w gry związane z matematyką, aby stała się ona formą rozrywki, a nie powodem stresu. Warto obejrzeć filmy na różnych platformach, aby zrozumieć tematy, które uważasz za stosunkowo trudne.

Ucz się matematyki poprzez programowanie

Uczniowie zainteresowani językami programowania mogą uczynić matematykę interesującą, integrując matematykę z programowaniem. Algebra jest używana w programowaniu komputerowym do projektowania i opracowywania oprogramowania i algorytmów do działania komputera.

Nauka matematyki poprzez kodowanie sprawia, że matematyka jest fascynująca. Poprawia również umiejętności programistyczne uczniów. Dlatego uczniowie uczący się matematyki poprzez programowanie to metoda korzystna dla wszystkich!

Indywidualne podejście do nauki matematyki

Niezależnie od tego, jakie metody nauki matematyki wybierzesz, jedno jest pewne: każdy uczeń jest inny. To powoduje, że różne metody będą bardziej lub mniej skuteczne. Najważniejsze w nauce jest dobranie zestawu takich metod, które nie będą przytłaczały dziecka, ale pomogą mu skupić się na nauce najważniejszych zagadnień.

Wyklejenie całego pokoju plakatami, karteczkami i informacjami nie pomoże uczniowi, który nie jest wzrokowcem lub nie przemawiają do niego tego typu pomoce naukowe. Posadzenie dziecka przed komputerem nie przyniesie skutku, jeśli pociecha nie ma predyspozycji do wykorzystania materiałów dostępnych online.

Nauka przez zabawę to najskuteczniejsza forma edukacji, ale nie każde dziecko będzie reagować tak samo na zaproponowane gry i metody ćwiczeń matematycznych. Warto pamiętać, że poświęcenie czasu na odnalezienie najbardziej efektywnych zajęć jest warte świeczki.

Jeśli brakuje pomysłów i inspiracji, nie zaszkodzi podpytać o poradę profesjonalistów, którzy mają z dziećmi kontakt na co dzień: nauczycieli, korepetytorów, wychowawców. Doświadczenie w pracy z najmłodszymi przyda się przy zestawianiu metod nauki matematyki już na bardzo wczesnym etapie.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...