Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Lepsza jakość snu – jak ją osiągnąć?

Recommended Posts

Problemy ze snem dotyczą dziś bardzo wielu osób. Sprzyja im współczesne tempo życia i brak czasu na wypoczynek. Jednak warto dbać o jak najzdrowszy sen. Czasami wystarczą niewielkie zmiany, które ułatwią zasypianie i poprawią jakość odpoczynku. Sprawdź, jakie są sprawdzone sposoby na regenerujący sen!

Bezsenność to powszechny problem – większość ludzi doświadczy jej na pewnym etapie swojego życia. Zaburzenia snu mogą pojawić się jako objaw choroby lub osobny problem. Często można im zapobiegać zmianą trybu życia, jednak niekiedy konieczna jest specjalistyczna terapia. Popularne są również różne sposoby na efektywniejsze wykorzystanie czasu na odpoczynek. Rozwiązania takie jak sen polifazowy znajdują wielu zwolenników. Co zrobić, aby lepiej się wysypiać?

 

Dlaczego sen jest tak ważny?

Codzienny odpoczynek jest konieczny, aby organizm mógł się w pełni zregenerować. Jego niedobory, szczególnie przewlekłe, mogą prowadzić do problemów z koncentracją, drażliwości, a nawet zaburzeń funkcji poznawczych. Podczas snu wydzielana jest też melatonina – hormon o bardzo szerokim wpływie na organizm. Jej niedobory mogą być przyczyną gorszego samopoczucia, zmęczenia i rozkojarzenia. Przedmiotem wielu badań jest również rola niedoborów melatoniny w patogenezie niektórych nowotworów.

 

Niekonwencjonalne sposoby na sen

Sen monofazowy, to taki, w którym odpoczynek odbywa się raz na dobę i trwa przeważnie 6-8 godzin. Jednak wiele osób praktykuje także inne schematy. W krajach południa często praktykowanym zwyczajem jest tzw. sjesta, czyli popołudniowa drzemka. Ten zwyczaj wiąże się również z dłuższym czasem aktywności wieczorem. Osoby, które muszą redukować ilość snu, np. wojskowi, praktykują schematy, które pozwalają spać jedynie 2 godziny na dobę, robiąc krótkie drzemki co kilka godzin. Wiele osób, często nieświadomie wybiera również sen bifazowy, czyli taki, w którym nocny odpoczynek skracany jest poniżej 6 godzin, jednak w ciągu dnia następuje drzemka.

 

Przygotuj się do snu

Najlepszym sposobem na zapewnienie sobie dobrej jakości snu jest odpowiednie przygotowanie. Warto dbać o wieczorne rytuały – zapewniają one wykształcanie zdrowych nawyków. Do najważniejszych należy:

ograniczenie niebieskiego światła tuż przed snem – to, które emitują ekrany, sprawia, że trudniej jest zasnąć, wyciszenie i uwolnienie myśli – może w tym pomóc np. medytacja lub proste ćwiczenia oddechowe, zadbaj o warunki panujące w sypialni – powinna być dobrze przewietrzona, warto też zredukować temperaturę do około 16-19 stopni. Można także monitorować wilgotność powietrza, unikaj ciężkostrawnych posiłków i intensywnego wysiłku fizycznego przed snem.

 

Dbaj o zdrowie na co dzień

Warto pamiętać, że styl życia ma ogromny wpływ na jakość snu. Zdrowa dieta i aktywność fizyczna może pomóc w uzyskaniu odpowiedniego wypoczynku. Przyczyną bezsenności może także być nadmierna masa ciała – osoby z takim problemem doświadczają np. bezdechu sennego. Jeśli zaburzenia snu utrzymują się dłuższy czas i są uciążliwe, warto zgłosić się do lekarza i wykluczyć różne choroby.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 • Similar Content

  • By KopalniaWiedzy.pl
   Rankiem kobiety są częściej niż mężczyźni w zrzędliwym humorze, w dodatku taki nastrój utrzymuje się w ich przypadku dłużej.
   Wywiad przeprowadzony przez brytyjski Sleep Council, którego celem jest zwiększenie świadomości społecznej znaczenia dobrego snu, wykazał, że 24% mężczyzn utrzymywało, iż nigdy nie obudziło się w zrzędliwym nastroju, w porównaniu do 14% kobiet.
   U 13% pań zły humor utrzymywał się przez 2 do 4 godzin, dotyczyło to jedynie 10% panów.
   Zgodnie z wynikami ogłoszonymi przed Narodowym Dniem Snu, 41% respondentów uważało, że powodem ich złego porannego samopoczucia była niedostateczna ilość snu.
   Warto przypomnieć, że 28% kobiet wykonuje przed pójściem do pracy pewne prace domowe, podczas gdy zajmuje się tym tylko 5% mężczyzn.
   Jessica Alexander ze Sleep Council uważa, że zrzędliwość płci pięknej można zlikwidować, poprawiając jakość snu. Okazało się, że każdej nocy dobrze wysypia się 9% pań i aż 15% panów. Niemal jedna trzecia Angielek skarży się na chrapanie swojego partnera.
 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

×
×
 • Create New...