Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Instytut Chorób Serca UMW: innowacyjny zabieg biopsji mięśnia sercowego

Rekomendowane odpowiedzi

Siedemnastego listopada zespół z Instytutu Chorób Serca (IChS) Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu przeprowadził u chorych z podejrzeniem sarkoidozy pierwsze w Polsce zabiegi lewokomorowych celowanych biopsji mięśnia sercowego z wykorzystaniem systemu elektrofizjologicznego. Wrocławscy lekarze pracowali pod kierunkiem prof. Carstena Tschoepego ze szpitala klinicznego Charité w Berlinie. Tego typu procedury są trudne technicznie, pozwalają jednak na precyzyjne pobranie fragmentu tkanki z obszaru zajętego chorobowo - podkreślono w komunikacie IChS.

Prof. Tschoepe (od października 2022 r. profesor wizytujący w Instytucie) jest światowej klasy ekspertem w zakresie chorób mięśnia sercowego; kardiolog interwencyjny przeprowadził kilkadziesiąt tysięcy zabiegów biopsji endomiokardialnych.

Zabiegi z 17 listopada zapoczątkowują współpracę ośrodków wrocławskiego i berlińskiego. Dzięki temu będziemy mogli [rozwinąć innowacyjną metodę w Europie i] pomóc znacznie większej liczbie pacjentów z rzadkimi chorobami kardiologicznymi [kardiomiopatiami], których diagnostyka jest niezmiernie trudna - tłumaczy specjalista.

Przed 3 tygodniami biopsje przeprowadzono u 2 pacjentów. Wycinki, które miały zostać zbadane w laboratorium w Berlinie, pobrano z wykorzystaniem systemu elektrofizjologicznego. Bazując na zmianie sygnału elektrycznego, stworzono mapę rejonów, które objął proces chorobowy (system CARTO pozwala rozróżnić lokalizację blizny oraz żywego miocardium).

Jak wyjaśnia dr Mateusz Sokolski z Kliniki Transplantacji Serca i Mechanicznego Wspomagania Krążenia, sarkoidoza jest chorobą o wciąż nieznanej etiologii, która manifestuje się gromadzeniem limfocytów i makrofagów, tworzących tzw. ziarniniaki w węzłach chłonnych i w miąższu płuc, ale może zajmować też inne narządy, upośledzając ich funkcje. Uszkodzenie serca w przebiegu sarkoidozy może dotyczyć nawet 25% przypadków i często pozostaje nierozpoznane lub rozpoznanie stawiane jest za późno.

W przebiegu choroby pojawiają się zaburzenia rytmu serca i przewodzenia. Bywa, że powoduje ona ciężką niewydolność tego narządu. Diagnostyka jest wyjątkowo trudna.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...