Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Podczas prac w Bibliotece Króla w Wilanowie dokonano szeregu interesujących odkryć

Rekomendowane odpowiedzi

Trwa konserwacja wnętrza jednej z najbardziej znanych komnat pałacu wilanowskiego - Biblioteki Króla. Podczas prac badawczych dokonano ciekawych odkryć. Okazało się np., że trzynaście figurek puttów miało jeszcze do 1835 r. skrzydełka przestrzenne. Przypominały one skrzydełka ważek i były prawdopodobnie wykonane z miedzianej blachy pomalowanej w kolorze sztukaterii.

Dotąd przeprowadzono dwa etapy prac konserwatorskich i restauratorskich. Kolejny - już ostatni - powinien się zakończyć wraz z bieżącym rokiem.

Na początku opróżniono pomieszczenie, a także zabezpieczono XVII-w. posadzkę i ściany. Tonda, medaliony i ich złocone ramy przetransportowano do pracowni konserwatorskiej na terenie Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Tam wykonano prace dokumentacyjne i badawcze. Specjaliści dokonali też analizy wszystkich zabytków. Obrazy zbadano w świetle ultrafioletowym, podczerwonym, paśmie widzialnym oraz zakresie promieniowania rentgenowskiego, z kolei płaskorzeźby poddano analizie optycznej i akustycznej, a także mapowano stan zachowania po oczyszczeniu powierzchni. W laboratoriach przeanalizowano podłoża, zaprawy i powłoki malarskie oraz zabezpieczające. Eksperci zajęli się też badaniami historycznymi, porównawczymi i przeanalizowali dostępną dokumentację. Dzięki opracowaniu specjalnej zaprawy o składzie podobnym do oryginału uzupełniono znalezione ubytki.

Dzięki badaniom archeologicznym i archiwalnym trafiono na ślady co najmniej dwóch przekształceń architektonicznych. Pierwsza przebudowa miała miejsce przed 1730 rokiem. Wówczas bibliotekę przebudowano i usunięto podział na dwa pomieszczenia. W 1835 roku zostały zdemontowane metalowe elementy dekoracyjne, blaszane kokardy i skrzydełka puttów. Przeprowadzono wówczas też konserwację obrazów. Okazało się, że jedynie 2 z 37 figur puttów nie mają skrzydełek, a do roku 1835 skrzydełka przestrzenne posiadało 13 puttów. Dzięki analizie składu zapraw i stosowanej techniki potwierdzono, że oryginalna dekoracja biblioteki została wykonana przez XVII-wieczny włoski warsztat wędrowny.

Dowiedzieliśmy się również, że początkowo pomieszczenie było ogrzewane za pomocą kominka, który później zastąpiono piecem. Do dzisiaj zachował się pięknie dekorowany XIX-wieczny majolikowy piec z ukrytą symboliką masońską. Co prawda usunięto go z pałacu w latach 60. XX wieku, ale można go zobaczyć w Pawilonie Rzeźby.

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie zapowiada, że po zakończeniu prac opublikowanych zostanie więcej informacji o odkryciach i aktualnym stanie wiedzy, a w przyszłym roku zostanie wydana monografia dotycząca wystroju Biblioteki Króla.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...