Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Unikatowy zabytek techniki znaleziony na budowie w Bydgoszczy

Recommended Posts

Do Muzeum Wodociągów w Bydgoszczy trafi wyjątkowy eksponat. Przed tygodniem, podczas budowy osiedla mieszkaniowego na Starym Fordonie, znaleziono unikatowy XIX-wieczny kocioł parowy płomienicowy. Niewykluczone, że to jeden z najstarszych lub najstarszy tego typu zabytek w Polsce.

Odkryty na terenie dawnej cegielni kocioł ma 6,2 metra długości, około 2 metrów średnicy i waży 10-12 ton. Tabliczka znamionowa kotła, która zachowała się w niemal idealnym stanie, informuje, że urządzenie wyprodukowano w zakładach Chemnitz w Saksonii w 1880 roku. Jego numer seryjny to 97.

W kotle wytwarzano parę pod bardzo wysokim ciśnieniem, która była wykorzystywana do napędzania silników parowych. Z wstępnego rozpoznania wynika, że może to być najstarszy taki zabytek. Wiadomo, że w Muzeum Nafty w Bóbrce znajduje się taki kocioł pochodzący z końca XIX wieku.

Bydgoski kocioł był częściowo zalany czystą wodą. Zapach ropy sugeruje, że kocioł wykorzystano wtórnie – być może w czasach PRL-u – w roli zbiornika na paliwo.

Warto tutaj przypomnieć, że podobny kocioł znaleziono przed 6 laty w Szczecinie. Początkowo robotnicy sądzili że znaleźli zbiornik, okazało się jednak, że wewnątrz są ławki, a całość zamykana jest drzwiami okrętowymi. Był to dawny kocioł, który przerobiono na schron przeciwlotniczy i zakopano w ziemi.

Kocioł znaleziony w Bydgoszczy zostanie oczyszczony, poddany konserwacji i trafi na ekspozycję na wystawę zewnętrzną przy Hali Pomp na ulicy Gdańskiej.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 • Similar Content

  • By KopalniaWiedzy.pl
   Wielki sukces inżynierów z Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy. Pierwszego lipca zespół Koła Naukowego Sonda - dr inż. Damian Ledziński, mgr inż. Sandra Śmigiel, mgr inż. Gracjan Kątek, mgr inż. Karol Hartwig i inż. Marta Gackowska - jako pierwszy w Polsce dokonał zdalnego lotu dronem online z niewyobrażalnej, jak do tej pory, odległości 333 km. Wydarzenie miało miejsce podczas tegorocznego konkursu DRONIADA GZM2020 w Katowicach.
   Dzięki wykorzystaniu chmury obliczeniowej i autorskiemu rozwiązaniu problemu, całość lotu drona była bezpośrednio sterowana i kontrolowana zza biurka znajdującego się w budynku kampusu UTP w bydgoskim Fordonie. W Katowicach dron został uruchomiony przez Dariusza Werschnera, prezesa Polskiej Izby Systemów Bezzałogowych, po czym bydgoscy naukowcy przejęli nad nim kontrolę i wykonali trzykrotnie pełną misję nad lotniskiem. Maszynę kontrolował algorytm. Zastosowane rozwiązanie umożliwia lot dronem każdego typu opartym o kontroler lotu PIXHAWK.
   Ta innowacyjna technologia tworzona jest przez zespół naukowców z Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Wydziału Telekomunikacji, Informatyki i Elektrotechniki Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy.

   « powrót do artykułu
 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

×
×
 • Create New...