Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Szyszkarze zbiorą w Parku Narodowym Gór Stołowych ćwierć tony szyszek jodły pospolitej

Recommended Posts

W Parku Narodowym Gór Stołowych (PNGS) rozpoczął się zbiór szyszek jodły (Abies alba). Plan jest taki, by metodami bezkolcowymi, nie uszkadzając drzew, pozyskać ćwierć tony szyszek.

Zbiór szyszek nie jest łatwym zadaniem, bo dojrzałe jodły są wysokimi drzewami. By mieć dostęp do takiego drzewa, wymagane są techniki linowe. Jest też możliwość użycia drabiny w pierwszych odcinkach. Doświadczeni szyszkarze, jeżeli jodły rosną w większych grupach, potrafią przeskakiwać z czubka na czubek - tłumaczył RMF24.pl dyrektor Parku Narodowego Gór Stołowych Bartłomiej Jakubowski.

Podczas zbiorów szyszkarze korzystają ze szwedzkich drabin segmentowych i proc wystrzeliwujących linę w koronę drzew. Posługują się również pętlami z ławeczkami.

Szyszki będą czyszczone i suszone w suszarni PNGS. Po wyłuskaniu część nasion trafi do banku genów, a część zostanie wkrótce wysiana w szkółkach leśnych. Należy podkreślić, że uzyskane sadzonki odegrają ważną rolę w programie „Restytucja jodły w Górach Stołowych”.

Park Narodowy Gór Stołowych został utworzony 16 września 1993 r. Znajduje się na terenie Sudetów Środkowych. Park Narodowy Gór Stołowych o powierzchni 6340 ha obejmuje wierzchowinowe i centralne partie Gór Stołowych oraz północno-zachodnią część Wzgórz Lewińskich. Na północnym zachodzie Park sąsiaduje z czeskim parkiem krajobrazowym CHKO Broumovsko - napisano na stronie PNGS.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...