Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Do sprzedaży trafił „Buszujący w zbożu” z wyjątkową dedykacją autora

Rekomendowane odpowiedzi

Podczas Londyńskich Targów Książki Rzadkiej (Firsts: London's Rare Book Fair), który odbywa się między 15 a 18 września w Saatchi Gallery, Peter Harrington Books wystawia na sprzedaż wyjątkowy egzemplarz „Buszującego w zbożu” J.D. Salingera. To jedyna książka, w której pojawia się dedykacja z przydomkiem pisarza z dzieciństwa (Sonny, czyli Synek). Biały kruk ma kosztować aż 225 tys. funtów (ok. 1,22 mln zł).

W dedykacji dla przyjaciół rodziny napisano: Dla Charlesa Kirtza z życzeniami wszystkiego dobrego od J.D. Salingera (dodatkowe pozdrowienia dla Ady i Victora od Sonny'ego Salingera). Nowy Jork, 18.10.56.

Salinger nie chciał, by ktoś zarabiał na sukcesie jego powieści z 1951 r. i rzadko podpisywał książki. Przyjaciele i członkowie rodziny, którzy otrzymali sygnowany egzemplarz, wiedzieli, że autor nie życzy sobie, by go sprzedawali. Salinger zmarł w styczniu 2010 roku, a w drugiej połowie roku na aukcję trafiło podpisane pierwsze wydanie „Buszującego w zbożu”. Zostało sprzedane za pośrednictwem strony CharityBuzz. Udało się uzyskać 65 tys. dol. (56 tys. GBP). Organizacja Cure for Cancers – która wystawiła książkę – podała wtedy, że otrzymała ją od kolekcjonera pamiątek, który dostał podpisany egzemplarz „Buszującego w zbożu” od przyjaciela. Ten z kolei nabył go na początku lat 60. bezpośrednio od jednego z wydawców Salingera.

Kwotę 65 tys. dolarów uznawano za niską. Była ona wynikiem nie najlepszego stanu książki i oczekiwań, że po śmierci Salingera rynek zaleją egzemplarze z autografami (tak się jednak nie stało).

Pom Harrington, właściciel Peter Harrington Books, podkreśla, że książki z autografami Salingera są tak rzadkie, bo pisarz strzegł swojej prywatności i unikał jakiejkolwiek formy reklamy, zwłaszcza wykorzystania do promocji jego pracy materiałów biograficznych.

Kopia, którą można zobaczyć na Firsts: London's Rare Book Fair, to jeden z dwóch egzemplarzy przekazanych Ann Agoos (widać nawet jej ekslibris). Znajduje się w nim dedykacja dla jej wnuka, Charlesa. Drugi przeznaczony był dla drugiego wnuka – Williama. Ann i jej mąż Sam mieszkali w tym samym domu przy Park Avenue w Nowym Jorku, co Sol i Marie, rodzice pisarza. W dzieciństwie Salinger przyjaźnił się z ich córką (Adą) i synem (Victorem); to właśnie oni są wspominani w drugiej części dedykacji.

Jak napisano na witrynie Firsts London, są to jedne z najpopularniejszych i najbardziej prestiżowych targów książek rzadkich na świecie. Wystawia się tu ponad 100 wiodących brytyjskich i międzynarodowych dilerów.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...