Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

#BrachyCares. Radioterapeuci pokazują, jak środowisko wpływa na zapadalność na nowotwory

Recommended Posts

Polskie Towarzystwo Brachyterapii realizuje unikatowy projekt onkologiczny #BrachyCares. Za jego pomocą chce uświadomić ludziom, że jakość środowiska wpływa na liczbę zachorowań na nowotwory złośliwe. Stąd pomysł, by na tegoroczną konferencję Europejskiego Towarzystwa Radioterapii (ESTRO) w Kopenhadze nie lecieć samolotem, a popłynąć jachtem. Dzięki temu nasz ślad węglowy będzie mniejszy – wyjaśnia cytowany przez portal Zwrotnik Raka dr n. med. Piotr Wojcieszek, prezes Polskiego Towarzystwa Brachyterapii, kierownik Zakładu Brachyterapii Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Gliwicach. Warto dodać, że wypożyczony jacht stał się też bazą mieszkalną ekipy.

Brachyterapia jest metodą radioterapii kontaktowej lub śródtkankowej działającej dzięki wykorzystaniu promieniowania jonizującego izotopów promieniotwórczych. Są one czasowo umieszczane w bezpośrednim otoczeniu guza. Wiedząc o tym, jak ważne jest działanie lokalne, radioterapeuci chcieliby przełożyć taki sposób myślenia na grunt edukacji ekologiczno-onkologicznej. Projekt #BrachyCares jest więc wyrazem troski o klimat, świat i szeroko pojęte zdrowie.

By od czegoś zacząć i wdrożyć idee w życie, zespół udający się na coroczną konferencję ESTRO zrezygnował ze zwykłego środka transportu, samolotu. Naukowcy wyczarterowali jacht „Passie”. To 14-metrowa jednostka typu Bavaria 44. Wybór padł na ten sposób podróży, by – jak mówi doktor Wojcieszek zwrócić uwagę na to, że latanie samolotem na krótkie odległości generuje dużo większe zanieczyszczenie powietrza. [...] Na 8 osób jest to 12 razy mniej dwutlenku węgla. Oczywiście wybór środka transportu to tylko jeden z wielu codziennych wyborów, jakie dokonujemy, a które wpływają zarówno na mniejsze lub większe zanieczyszczenie środowiska, jak i na nasze zdrowie.

Specjaliści planują uświadomić społeczeństwu, że zmiany klimatyczne i choroby nowotworowe się ze sobą wiążą, a zanieczyszczenie środowiska jest udziałem nas wszystkich. Ziemi mogą zaś pomóc nawet drobne zmiany dot. codziennego życia.

Ekipa wypłynęła 3 maja z Kołobrzegu, by po 2 dniach dotrzeć do Kopenhagi. Jak tłumaczy pomysłodawca akcji dr n. med. Piotr Wojcieszek, który ma patent sternika, załogę stanowią wyłącznie lekarze radioterapeuci-onkolodzy. Wczoraj po południu „Passie” wyszła z Kopenhagi i załoga płynie do Polski.

Doktor Wojcieszek już planuje kolejne działania. Obecnie zbiera grupę naukowców, nie tylko onkologów, ale np. oceanografów czy klimatologów, z którymi chce stworzyć poradnik z którego przeciętny człowiek będzie mógł dowiedzieć się, jak różne zanieczyszczenia wpływają na środowisko naturalne i ludzki organizm oraz co każdy z nas może zrobić, by zanieczyszczeń tych uniknąć.

Głównym celem doktora Wojcieszka jest połączenie edukacji środowiskowej z onkologiczną i uświadomienie nam, do jakiego stopnia zmiany środowiskowe mają wpływ na zdrowie nasze i przyszłych pokoleń.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...