Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Świnoujście: podczas przekopywania grządek odkryto wiaderko z przedwojennym pruskim sztandarem

Rekomendowane odpowiedzi

Podczas przekopywania grządek przed Fortem Gerharda w Świnoujściu jedna z wolontariuszek natrafiła na zakopane w korzeniach drzewa wiaderko. Jak podkreślono w komunikacie placówki, już po chwili zauważono, że do środka emaliowanego pojemnika wciśnięte było jakieś zawiniątko. Po delikatnym rozwinięciu okazało się, że to [przedwojenny pruski] sztandar!

Pani Kasia natrafiła na wiadro na głębokości zaledwie 10-15 cm. Postanowiłam je usunąć, by nie szkodziło korzonkom moich kwiatków. W środku ktoś umieścił bogato haftowany sztandar z godłem Prus - orłem - z jednej strony i barwami narodowymi z drugiej. Po oględzinach możemy stwierdzić, że to sztandar jakiejś organizacji kombatanckiej z okresu międzywojennego. To prawdziwy cud, że się zachował przez tyle lat w ziemi - podkreśla Piotr Kucharski, kustosz Muzeum Obrony Wybrzeża w Świnoujściu.

Na profilu Fortu na Facebooku zaznaczono, że godło Prus ze sztandaru jest ewidentnie najlepiej zachowanym elementem zabytku - gruby haft jest niemal nieruszony. Doskonale widać orła cesarskiego ze znaną sentencją „Mit Gott für König und Vaterland” (z Bogiem za Króla i Ojczyznę).

W jaki sposób sztandar trafił do wiadra? Pierwsza hipoteza mówi, że został tam ukryty w kwietniu 1945 roku, gdy z Pomorza ewakuowali się Niemcy. Zgodnie z drugą, został po prostu wyrzucony na śmieci przez Rosjan - wyjaśnia dyrektor Fortu Gerharda, Piotr Piwowarczyk.

Sztandar mierzy metr na metr. W komplecie są jeszcze kółeczka montażowe do drzewca. Ogólnie jego stan zachowania jest średni. Przez nieszczelność wiadra materiał został przysypany ziemią. Było też trochę wilgoci. Miejscami pojawiły się mchy i porosty.

 

Dwuczęściowy sztandar pokryto dużą ilością prostego haftu; nie widać, żeby między awersem i rewersem coś było. Jak już wcześniej wspominaliśmy, na rewersie widnieją barwy narodowe, a na awersie - orzeł cesarski (pod wpływem wilgoci kolor z drugiej strony zaczął „przebijać”, stąd przebarwienia pod orłem). Sztandar organizacji kombatanckiej pochodzi najprawdopodobniej z okresu tuż po I wojnie światowej - z lat 20., już raczej nie z 30. Jego konserwacja nie będzie z pewnością łatwym zadaniem.

Muzealnicy ze Świnoujścia poinformowali o znalezisku Konserwatora Zabytków ze Szczecina.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...