Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Astro

Ukraina

Recommended Posts

Być może i KW to "niszowe" miejsce (choć nie dla mnie), być może dla niektórych W w KW (WIEDZA) jest ponad tym (ale nie dla mnie). Czegoś mi ostatnio na ukochanej KW brakuje...
Czy pojawi się może choć poparcie dla stanowiska PZPN? ;)
P.S. Jako wieśniak bez ziemi wiele zaoferować nie mogłem, ale postarałem się na tyle, na ile mnie stać (a nawet więcej).
P.S. P.S. Tylko nie mówcie, że Hitler dbał o naukę...

Edited by Astro
  • Thanks (+1) 1
  • Upvote (+1) 1

Warte polecenia :)
Zdjęcie

Przy okazji droga Młodzieży: potraficie zrobić koktajl wiadomy? Mam nadzieję, że dołączy Jajceny w szczegółach, a szczególnie wyjaśni kwestię styropianu. ;)

• Like (+1) 1
  • Upvote (+1) 1

2 godziny temu, Astro napisał:

a szczególnie wyjaśni kwestię styropianu.

Na ten koktajl jest wiele przepisów. Polistyren jest używany razem płynami w których się rozpuszcza: aceton, toluen. Powstaje łatwopalny klej, coś w rodzaju napalmu. Nie umiem odgadnąć powodu dla którego dodaje się kwas siarkowy. Być może stężony kwas działa tu jako utleniacz, ale jeśli tak, to chciałbym stać daleko do procesu produkcyjnego ;)

No tak... tutaj zapomnieliśmy :)

Na społecznościówkach podaliśmy linki do kont z pomocą dla Ukrainy. Logo sobie też pomalowaliśmy. Zobaczymy, czy uda się tutaj je wstawić.
I parę samic oraz samców trola ruskiego poblokowaliśmy.

Ukrainie można pomóc bardziej konkretnie niż tylko słowami solidarności w internecie. Na przykład finansowo. Poniżej kilka linków, gdzie można wpłacać pieniądze.
Bank Ukrainy otworzył specjalne konta do wpłat dla Sił Zbrojnych
A tutaj polskie zbiórki

Tyle zostało z rosyjskiej kolumny pod Chersoniem.

A tutaj koktaile Mołotowa w praktyce

• Upvote (+1) 1

Pierwsze porządne zdjęcia atomów pochodzą z Kharkova z 2009 ... dobry moment żeby rozgłosić medialnie wkład naukowy Ukrainy

https://journals.aps.org/prb/abstract/10.1103/PhysRevB.80.165404
https://www.science.org/content/blog-post/real-electrons
https://www.insidescience.org/news/first-detailed-photos-atoms

671260397.jpg

70 upvotes w 30 minut, może dojdzie do głównej:

Jakie jeszcze osiągnięcia naukowe Ukrainy można spróbować nagłośnić?

Edited by Jarek Duda

13 godzin temu, Jarek Duda napisał:

Pierwsze porządne zdjęcia atomów pochodzą z Kharkova z 2009 ... dobry moment żeby rozgłosić medialnie wkład naukowy Ukrainy

Dlaczego nie potrafi napisać po polsku Charków? Pierwszy raz usłyszał o Charkowie? Dla wiadomości Charków jest znanym ośrodkiem kulturowo-naukowym, nazywane jest miastem uniwersyteckim, nie trzeba go specjalnie promować. Ale oczywiście warto. Douczyć się: https://wyborcza.pl/magazyn/7,124059,19078287,dlaczego-charkow-nie-stal-sie-donbasem.html

11 hours ago, Antylogik said:

Dlaczego nie potrafi napisać po polsku Charków?

Z szacunku dla autorów napisałem jak oni w ich artykule, w formie też używanej przez niusy:

I. M. Mikhailovskij,* E. V. Sadanov, T. I. Mazilova, V. A. Ksenofontov, and O. A. Velicodnaja Department of Low Temperatures and Condensed State, National Scientific Center, Kharkov Institute for Physics and Technology, Academicheskaja, 1, Kharkov 61108, Ukraine

Ps. te "zdjęcia atomu" z Charkowa/Kharkova/Kharkiva, wrzucone wczoraj dzięki wątkowi tutaj, już są na 37 w historii reddit/physics i dalej szybko rosną: https://www.reddit.com/r/Physics/top/?sort=top&t=all

• Upvote (+1) 1

5 godzin temu, Jarek Duda napisał:

Z szacunku dla autorów napisałem jak oni w ich artykule, w formie też używanej przez niusy:

Ps. te "zdjęcia atomu" z Charkowa/Kharkova/Kharkiva, wrzucone wczoraj dzięki wątkowi tutaj, już są na 37 w historii reddit/physics i dalej szybko rosną: https://www.reddit.com/r/Physics/top/?sort=top&t=all

Wrzucone na społecznościówki. Dzięki :)

• Upvote (+1) 1

5 godzin temu, Jarek Duda napisał:

A to gdzie w artykule jest napisane "Kharkova"? Trochę konsekwencji, pogrążasz się.

4 godziny temu, Antylogik napisał:

A to gdzie w artykule jest napisane "Kharkova"?

Czy wobec regularnego ostrzału ludności cywilnej gramatyka ma jakiekolwiek znaczenie? Czasem myślę, że potencjał Polski trwonimy od wieków na takie pierdoły właśnie...

Ku "pokrzepieniu serc"

Cytat

Kto walczy, może przegrać. Kto nie walczy, już przegrał.

B. Brecht

P.S. Całkiem na marginesie: Tak wiele ostatnio słyszę i czytam zdań młodych ludzi w tym kraju. "Po co walczyć o kawałek ziemi, będę zwiewał." Smutne to.

21 godzin temu, Mariusz Błoński napisał:

Rosyjski statek poprosił Gruzinów o zatankowanie.

Mnie na duchu podniosło bardziej "ruski pociągu...".

Jedna rzecz mnie już nie tylko zadziwia, bo nawet ze swoimi: on, długi stół i długo nic, potem oni. Czyżby czujność czekisty?

Oczywiście nie wiem gdzie un jezd, ale serdecznie polecam ten tekst.

Ed. Brakuje mi wpisu stałego i starego bywalca KW. Jak tam jazda giełdowa na ropie? ;)

W dniu 26.02.2022 o 22:47, Mariusz Błoński napisał:

parę samic oraz samców trola ruskiego poblokowaliśmy.

Proszę o wybaczenie Mariusz, ale wcześniej nie widziałem. Chwała!

Całkiem przy okazji rozumiem, że "społecznościówki" generują kupę lajków, ale komentarze zwykle tak durne, że nie tylko ręce opadają z szelestem liści ;)
Bardzo proszę o niezapominanie o Macierzy ;)

W dniu 26.02.2022 o 13:10, Astro napisał:

Czy pojawi się może choć poparcie dla stanowiska PZPN? ;)

Żeby nie było: nie jestem prorokiem, piłka kopana kompletnie na sercu mi nie leży (sport głupi do "bulu"), ale skoro tak przegniły i ruską kasą przesiąknięty twór jak FIFA ukląkł... No cóż (nigdy nie cierpiałem PZPN): BRAVO, KAZAKY!!!! :):D

Nie zapominajcie gdzie stawia się teraz Orban (nie Węgry!). Patrzcie uważnie co kłamczuszek mówi. Telefon (według mnie) nie był skuteczny. Rozumiem geopolitykę, ale głupotę też odróżniam.

3 godziny temu, Astro napisał:

"Po co walczyć o kawałek ziemi, będę zwiewał." Smutne to

No ale to zależy od tego czy ludzie się utożsamiają z krajem. Bo pod butem PISowskim to się nie dziwię, że większości nie zależy. Jak ma się "prezydenta", który niemal codziennie robi z siebie pośmiewisko (widzieliście ten ostatni twit? no jak go nie nazwać debilem?), dla którego narty są ważniejsze od kraju, a z drugiej strony mając świadomość, że między 30 a 40% nadal popiera bandę przestępców, to ja się dziwię, że inni się dziwią. A Ukraińcy chociaż mają prezydenta z prawdziwego zdarzenia.

1 godzinę temu, Antylogik napisał:

No ale to zależy od tego czy ludzie się utożsamiają z krajem.

No właśnie - widać młody jesteś. Polecam:

iryna-823349.jpg

(gdybyś nie wiedział, Wielki Głód na Ukrainie nie został zapomniany)

Przy okazji, warto polecić i polskiej Młodzieży :) Polecam wydrukować.

1 godzinę temu, Antylogik napisał:

Bo pod butem PISowskim to się nie dziwię, że większości nie zależy.

Widać zapomniane już dobre hasło: "zabierz dowód osobisty babci". ;) Dodam: IDŹ NA WYBORY.

Myślę, że jednak radę dajemy, my, POLACY, choć niektórzy może już odpływają:
"Tymczasem z inicjatywy wicemarszałek Sejmu Małgorzaty Gosiewskiej jutro o godz. 9 organizowany jest kurs pierwszej pomocy dla posłów. Szkolenie ma odbywać się w 6-osobowych grupach i ma trwać trzy godziny."
Osobiście czekam na relację online, szczególnie interesuje mnie poseł Kaczyński i Terlecki. Myślę, że mogłaby być z tego niezła kasa do przekazania Ukrainie.

P.S. Jajcenty, ratuj, bo głupi jestem:

Cytat

Do butelki trzeba ostrożnie dolać kwasu siarczanego. Tak napełnioną butelkę szczelnie zakorkować i zabezpieczyć lakiem, pakiem, świecą od przenikania. Następnie sporządzić należy mieszaninę kalichloricum (wziąć z apteki, składu aptecznego, mydlarni) z pudrem cukru mniej więcej dwie trzecie na jedną trzecią. Czubatą łyżkę tego proszku rozsypać na mocnym, niemoknącym papierze (natron, pergamin) wielkości 40 na 40 cm. Jeżeli takiego proszku nie można sporządzić, wystarczy użyć chloran. Zrobić z tego szczelnie zamkniętą torebkę i przykleić lub mocno przywiązać u samej szyjki butelki. Butelkę owinąć sznurkiem z pętlą, przy czym trzeba pamiętać, że pętla powiększa rzut o 10 m kosztem celności. Butelki należy przechowywać o ile możności nie oddzielnie, lecz w skrzyniach najlepiej monopolowych po 25 sztuk, gdyż są bardzo czułe na wstrząsy.

"Biuletyn informacyjny", sierpień 1944

Tu proponują prościej.

W dniu 1.03.2022 o 23:56, radar napisał:

zamykam temat

Ja nie, bo skoro

W dniu 1.03.2022 o 23:56, radar napisał:

można bardziej "profesjonalnie"

to tylko zapytam. Przesłałeś choć na jeden taki? :)

W dniu 3.03.2022 o 20:07, Astro napisał:

Przesłałeś choć na jeden taki?

A jak napiszę, że tak to uwierzysz? :) Albo jak napiszę, że nie to też? A czy Ty potrafisz wytrzymać bez zaczepek skoro w innym temacie Ci nie odpowiedziałem? :)

Dla poszerzenia wiedzy, nowości:

https://www.youtube.com/watch?v=DcRM22R-DOs

https://www.youtube.com/watch?v=dGbB8p0jbeM

https://www.o2.pl/informacje/mloda-armia-putina-za-bron-chwytaja-nawet-osmiolatkowie-6743775594162784a

12 minut temu, radar napisał:

A jak napiszę, że tak to uwierzysz?

Nie.

Albo jak napiszę, że nie to też?

Tu: Tak. :)

Dla poszerzenia wiedzy, nowości:

Super, ale nie zdziw się, jak ktoś Cię oceni. ;) Twój wybór, Twoje zabawki i Twoje wątłe ciało. ;)

1 godzinę temu, Astro napisał:

Super, ale nie zdziw się, jak ktoś Cię oceni. ;) Twój wybór, Twoje zabawki i Twoje wątłe ciało.

Nic nie zrozumiałem z tej wypowiedzi, wchodzisz na za wysoki poziom abstrakcji. Nie wnikam z jakich powodów.

1 godzinę temu, Astro napisał:

Nie.

...

Tu: Tak.

Czyli jak widać odpowiedź Cię nie interesuje, "znasz" ją. EOT.

Radar. Jest wojna. Wybuchało tuż obok nas. Nie czas na pierdoły, bo ruskie trolle w natarciu nawet na KW. :)

• Upvote (+1) 1

Posted (edited)
W dniu 28.02.2022 o 22:50, Astro napisał:

P.S. Jajcenty, ratuj, bo głupi jestem:

Cytat

Do butelki trzeba ostrożnie dolać kwasu siarczanego. Tak napełnioną butelkę szczelnie zakorkować i zabezpieczyć lakiem, pakiem, świecą od przenikania. Następnie sporządzić należy mieszaninę kalichloricum (wziąć z apteki, składu aptecznego, mydlarni) z pudrem cukru mniej więcej dwie trzecie na jedną trzecią. Czubatą łyżkę tego proszku rozsypać na mocnym, niemoknącym papierze (natron, pergamin) wielkości 40 na 40 cm. Jeżeli takiego proszku nie można sporządzić, wystarczy użyć chloran

Rola kwasu siarkowego nie jest mi znana. Już wcześniej pisałem, że to prawdopodobnie dodatkowy utleniacz. Mieszaniny chloranów z cukrem to dość wrażliwe na uderzenie materiały miotające (na wybuchowe to chyba dość słabe, ale dużo mocniejsze od saletry z cukrem). Zgaduję, że ich rolą jest 'rozdmuchanie' i zapłon paliwa. Strzelanie z kalichlorku było kiedyś dość popularne - pisał o tym m in. Grzesiuk w "Boso, ale w ostrogach'. Z powodu niedostępności chloranów tradycja przeszła na karbid. np  https://www.kawiarniany.pl/tag/kalichlorek-jak-zrobic/

Edited by Jajcenty

Było o koktajlach, jakby ktoś nie wiedział, to macie o T-72: