Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Ważny krok ku powstaniu kwantowych akumulatorów – udowodnili, że superabsorpcja działa

Recommended Posts

W dniu 24.01.2022 o 14:32, radar napisał:

Albo mega długą nanorurkę, czy raczej "nanorurociąg" jakkolwiek bezsensownie to brzmi, chodzi mi o wiązkę nanorurek :), która połączy biegun z równikiem transportując bezstratnie ciepło w jedną czy drugą stronę i tam wykorzystywać różnicę temperatur do produkcji energii. Oczywiście nie ma to żadnego związku z bateriami :)

Bardzo zabawne, bo gdy pisałem tamten komentarz to poszukałem czy istnieją "nadprzewodniki termiczne".
Z moich rozważań wynika, że to nic innego jak bardzo rozciągłe ciało idealnie czarne o określonej temperaturze i pojemności cieplnej. W granicy dla niskich pojemności zachowuje się jak nadprzewodnik (oczywiście chodzi o model).

W dniu 25.01.2022 o 15:28, 3grosze napisał:

Litr zamarzającej wody z powierzchnią 100cmkw podniesie dwieście ton?

Przecież rozsadza skały ( i asfalt). Dawniej najlepszą metodą rozwalenia czegoś było zalanie wodą i zamrożenie.

55 minut temu, peceed napisał:

Z moich rozważań wynika, że to nic innego jak bardzo rozciągłe ciało idealnie czarne o określonej temperaturze i pojemności cieplnej. W granicy dla niskich pojemności zachowuje się jak nadprzewodnik (oczywiście chodzi o model).

Obawiam się, że wniosek to równoważne sformułowanie założeń. ;)
Druga obawa wiąże się z tym, że zaraz Radar sprowadzi to do problemu "technicznego", a ostatecznie pojawi się ktoś, kto nie będzie miał świadomości niemożliwości fizycznej i problem rozwiąże... :D

Edited by Astro
  • Haha 1

No dobra, wymyśliłem już, bez wiedzy teoretycznej, jak to zrobić żeby uniknąć problemów chropowatości, spasowania, elastyczności etc.  :)

Problem, chyba, jest tylko taki, że co powoduje używanie takiego "generatora"? Żeby go używać np. cały rok (a nie tylko w zimie) to trzeba by go umiescić blisko bieguna i transportować ciepło z wnętrza Ziemi jak wskazał Astro, ale... przecież to będzie powodować ni mniej ni więcej tylko topnienie lodowców :)

Mówisz o topnieniu lodowców, a mi przyszedł do głowy pomysł na stabilne źródło zasilania przynajmniej przez pół roku. Panele fotowoltaiczne na biegunach. Problem dobowego wahania napięcia mamy rozwiązany... I jakie dobre chłodzenie. Stabilność większa kosztem wydajności. Oczywiście problem przesyłu i praw do ziemi mamy nadal.

Jeszcze tylko trzeba zapewnić brak chmur.
Dlatego mam lepszy pomysł na produkcję energii i sterowanie klimatem -  trzeba wyprodukować sieć balonów stratosferycznych - gigantów, które z jednej strony dadzą cień a z drugiej będą produkować prąd w ogniwach. Rozmiar "w pionie" jest zbędny, mogą mieć postać latających dywanów ;)

Godzinę temu, Rowerowiec napisał:

Panele fotowoltaiczne na biegunach.

47 minut temu, peceed napisał:

mogą mieć postać latających dywanów

Pomysł piękny, widzę tylko trzy problemy:
1. prawo Ohma;
2. koszty instalacji;
3. średnia prędkość wiatrów.
;)

P.S. Wiem, wiem, Radar pierwszy problem już rozwiązał - jakiś nadprzewodnik, albo i bezprzewodowy przesył energii. ;)

W dniu 5.02.2022 o 08:10, Astro napisał:

P.S. Wiem, wiem, Radar pierwszy problem już rozwiązał - jakiś nadprzewodnik, albo i bezprzewodowy przesył energii.

Oh nie, ja miałem na myśli tylko problemy wskazane przez @ex nihilo :)

Problemy wskazane przez niego występować będą głównie w momencie jednoczesnego zamarzania w całej objętości "kapilary", a przecież tak nie musi być (i nie jest). Zakładając zresztą, że mamy "zimny" i "ciepły" koniec to przecież zamarzanie zacznie się od zimnego. Do tego można temu pomóc zakładając inną, zmienną przewodność cieplną materiału wraz z odległością, albo i dzięki ciepłowodom (chyba zimnowodom ;)  ) Jak dodasz do tego żebra jak w radiatorze i podgrzewany tłok to damy radę :) Niestety, zima się skończyła, a na biegun się nie wybieram, więc przypomnijcie w grudniu :)

Edited by radar

Przy takiej długości to wszystko, o czym napisałeś nie powinno mieć znaczenia - "szumy" będą i tak większe. A poza tym zapewnienie takich warunków pewnie zje o parę rzędów wielkości więcej energii niż by można z tego wycisnąć.