Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Być może już wkrótce główne aleje w Parku Miejskim w Ostrołęce będą miały „komiksowych” patronów

Rekomendowane odpowiedzi

Już niebawem główne alejki w Parku Miejskim w Ostrołęce mogą zostać nazwane na cześć nieżyjących polskich twórców komiksowych. Dwudziestego piątego listopada projekt zostanie rozpatrzony przez Radę Miasta.

Z propozycją nadania alejom i skwerowi takich nazw wystąpili Stanisław Orłowski i Tomasz Samsel.

Skwer z centralnej części Parku nazwano by Skwerem Polskiego Komiksu. Patronami głównych alejek mieliby zaś być: Henryk Jerzy Chmielewski (Papcio Chmiel), Janusz Christa, Szarlota Pawel, Jerzy Wróblewski, Mieczysław Wiśniewski, Tadeusz Raczkiewicz, Marian Walentynowicz, Bohdan Butenko, Bogusław Polch i Szymon Kobyliński.

Realizacja przedłożonej inicjatywy może przyczynić się do uatrakcyjnienia wizerunku [...] miasta nie tylko w regionie, ale także w perspektywie całego kraju. Tak spersonalizowane nazewnictwo alei parkowych z pewnością zwróci uwagę licznego i wciąż rozwijającego się polskiego środowiska komiksowego, na które składają się zarówno twórcy, jak i czytelnicy - napisano w uzasadnieniu projektu uchwały.

Tego typu miejscowego uhonorowania polskich autorów historii rysunkowych nie podjęła się do tej pory żadna miejscowość w Polsce, dzięki czemu drogi wewnętrzne w ostrołęckim Parku zyskają prawdziwie oryginalny i budzący zainteresowanie charakter. Rozpoznawalny punkt na mapie miasta może zaś zwiększyć walory turystyczne Ostrołęki - wyjaśniono.

Warto dodać, że kilka miesięcy temu w Ostrołęce utworzono szlak "Wiedźmińskie Drzewa". Pomniki przyrody (6 dębów szypułkowych i 1 jesion) zyskały następujące nazwy: Regis, Geralt z Rivii, Vesemir, Triss Merigold, Yennefer z Vengerbergu, Jaskier i Cirilla. Utworzenie szlaku było pomysłem Młodzieżowej Rady Miasta Ostrołęki, a konkretnie Mateusza Pęzy. Andrzej Sapkowski wydał, oczywiście, zgodę na wykorzystanie nazw z sagi "Wiedźmin".

Park Miejski nosi imię dr. Wiktora Stańskiego (1916-1981), lekarza o dużym wkładzie w walkę z gruźlicą na tym terenie (do Ostrołęki społecznik przyjechał 1 września 1961 r.). Prowadząc walkę z chorobami płuc, zwracał uwagę na rolę zieleni. Mieszkał nieopodal Parku Miejskiego w Ostrołęce; tutaj spędzał z bliskimi wolny czas.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...