Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Jajcenty

Asteroida armagedon apokalipsa

Recommended Posts

3 godziny temu, radar napisał:

Upraszczając nieco to najpierw trzeba być zdolnym na 100-200 lat do przodu stwierdzić, że dana asteroida zagraża nam na 99,99..9%, bo inaczej nikt za to nie zapłaci:)

Cały czas o tym mówię. :)

W dniu 21.11.2021 o 16:18, Astro napisał:

wyobraź sobie, że sto lat przed katastrofą malujemy, a po osiemdziesięciu latach kolejnych obserwacji okazuje się, że jednak bez ingerencji musnąłby nas o włos, a spowodowaliśmy właśnie kurs kolizyjny, hmm :)

Polecam bardzo ciekawą stronę na wikipedii. Jajcenty - może nie soczewki Fresnela, ale blisko:

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/0/05/Ring_array_asteroid.gif

Rozwiązanie podobne jak w teleskopach rentgenowskich, całkiem niegłupio wymyślone. Rozwiązuje to parę problemów, które mi się pojawiły (co prawda nieco komplikuje koncept, ale nikt nie mówił, że musi być banalnie prosto ;)).

Edited by Astro
  • Thanks (+1) 1

Dobry link.

Jakiś kurde David French ściągnął mój pomysł na tether ;)

A tak w ogóle to chciałem poruszyć tu inny aspekt, ale chyba najpierw obejrzę to, bo widzę, że się pojawiło w linkach:

Cytat

Greenland (2020): Either a miscalculation or a stunt in order to ease the risk of mass panic, the Space Agencies attempt to hide the future impact of a 15-kilometer-wide comet and its smaller fragments. No attempts are made to stop the asteroid; however, people desperately search for bunkers to hide in before the comet strikes.

Jak na moje oko to choćby to było 2 lata na zmianę trajektorii to w naszym wydaniu jest to prawie nieosiągalne (polityczno-technicznie). Natomiast dla asteroid o wielkości "do" i/lub przewidywanym upadku w oceanie, trzeba by się skupić na przetrwaniu na planecie. Zresztą, nie wiem ja z Waszym, ale z moim statusem społeczno-celebryckim i wiekiem, na "arkę" nie mam szans się załapać, ani moje dzieci, więc o ile Ziemia się nie rozpadnie na kawałeczki to ja osobiście muszę się skupić na strategiach przetrwania tu na miejscu. Będzie trzeba obejrzeć parę odcinków preppersów na Discovery czy coś ;)

Generalnie wychodzi mi, że najbezpieczniej będzie pod wodą... c.d.n.

Edited by radar

19 minut temu, radar napisał:

ja osobiście muszę się skupić na strategiach przetrwania tu na miejscu. Będzie trzeba obejrzeć parę odcinków preppersów na Discovery czy coś ;)

Jest też "dobra rada", co prawda lekceważona tu na forum:D, ale od fachowca: https://kopalniawiedzy.pl/NASA-asteroid-meteoryt-ATLAS-Donald-Yeomans,17763

Szef NASA Charles Bolden, pytany przez przedstawicieli Izby Reprezentantów, co USA mogą zrobić, gdyby asteroida podobna do tej, która ostatnio spadła w Rosji leciała w kierunku Nowego Jorku, odpowiedział: "Modlić się".

9 minut temu, 3grosze napisał:

Jest też "dobra rada", co prawda lekceważona tu na forum:D

Oj tam, oj tam. W oczekiwaniu nieuchronnego mogą być różne sposoby spędzenia tego czasu, choć bliżej mi konceptu Radara. Zastanawiam się nad małą ziemną piwniczką, w której można by zgromadzić zapas paru antałków dobrego wina. Podejrzewam bowiem, że jakby co, to takie produkty pierwsze znikną z półek. ;)

W dniu 25.11.2021 o 11:12, 3grosze napisał:

Jest też "dobra rada", co prawda lekceważona tu na forum

eee tam, nie podoba mi się to :) "Podobna co w Rosji" to była przecież jakaś popierdółka, jak Astro pisze to i piwniczka by pewnie wystarczyła, aczkolwiek skłaniam się właśnie ku temu, że nie piwniczka, a "batyskaf", lepiej jakby doradzić skoczyć do oceanu albo do Hudson jak ktoś ma bliżej. Bez żartów, "modlić", medialne, ale głupie :) Aczkolwiek-part-2, może by jednak publicznie doradzać wyjście na dwór i otworzenie parasola? Byłaby to dobra okazja do korzystnej selekcji naturalnej ;)

EDIT: wróć, nie otworzenie parasola, to nie zadziała, tylko ściągnięcie apki "asteroid-secure" ;)

Zrobiłem krótkie rozeznanie w temacie i chyba trzeba będzie zainwestować ;)

https://allegro.pl/oferta/silos-28m3-cement-wapno-zbiornik-faktura-vat-7000551088

a jakby był za słaby to tu jest jakiś ciśnieniowy

https://allegrolokalnie.pl/oferta/silos-cisnieniowy

Edited by radar

10 godzin temu, Astro napisał:

Zastanawiam się nad małą ziemną piwniczką, w której można by zgromadzić zapas paru antałków dobrego wina. Podejrzewam bowiem, że jakby co, to takie produkty pierwsze znikną z półek.

W którymś z odcinków "South Parku" był fajny komentarz do tego. Niedaleko siebie stały kościół i gospoda. Część mieszkańców wioski cały czas przesiadywała w jednym, druga część w drugim. Gdy nadeszła godzina apokalipsy, ci z knajpy pędem pobiegli do kościoła, a ci z kościoła... do knajpy. ;)

Edited by darekp

Przyszedłem wyłączyć powiadomienia email. Chciałem zostawić na wypadek jakiegoś ważniejszego newslettera, jak ten o Patronite, ale za dużo tego mi przychodzi na boczną skrzynkę.

Słowem wyjaśnienia, znikam z forum, bo nie chcę tworzyć sobie negatywnych asocjacji. JWST i LUCY kojarzą mi się z gównoburzami na KW z Astro i 3grosze. Nie widzę możliwości poprawy sytuacji w przyszłości. Interesuje się astronomią i nie chcę tego utaplać w błocie przez niezdrowe napierdalanki z nieznajomymi na, co by nie było, niszowym forum. Kto widział wątki, ten wie o chodzi.

Dzięki @ex nihilo i @thikim za wsparcia na wątku :)

On 11/23/2021 at 9:37 PM, thikim said:

Prymitywne to nawiązanie - w wojsku byłem bowiem specjalistą od rozpoznania, walki elektronicznej i systemów komputerowych - nic to nie miało wspólnego z bombardowaniem. Czyli w zasadzie bardzo to było stereotypowe :)

Nie będę pytał o szczegóły :) Słyszałem niedawno o niekorzystnych roszadach w CERT Polska. Nie miało to być złośliwe. Taka jest popkultura wykreowana przez filmy. Nawet na tym wątku preferencje są jasne. Pierwsze, co przychodzi ludziom do głowy, to gdzie jest najbliższa platforma wiertnicza :)

W międzyczasie znalazłem research, gdzie sugerują, że 1 megatona zdetonowana kilka metrów nad powierzchnią może zepchnąć asteroidę 100m na miesiąc przed kolizją, w co ciężko mi uwierzyć, ale nie wiem jakie przyjęli dokładnie założenia, na przykład jaka była wymagana korekta. Jeżeli jednak mogą zmienić prędkość asteroidy o 1 mm/s to daje to 31 km w ciągu roku. Nawet kilka km może wystarczyć w niektórych przypadkach. Symulacja wygląda ciekawie, ale z tej megatony tylko 5% to promieniowanie przenikliwe w momencie wybuchu, 10% to promieniowanie wtórne w postaci opadu. Skupili się jednak na małych obiektach, bo potrafią zaskoczyć, na przykład nadlatując od strony Słońca, a średnica 100 metrów wystarczy, żeby zniszczyć miasto.

Late-time small-body disruptions can protect the Earth
https://www.llnl.gov/news/late-time-small-body-disruptions-can-protect-earth

On 11/22/2021 at 7:18 PM, Astro said:

Delikatnie tylko próbowałem Cię sprowadzić na tory realizmu, bez skutku jednak.

Nie poskutkowało pewnie dlatego, że to był chochoł. Nie stawiaj chochoła następnym razem. Nie dyskutowałem tutaj takiego scenariusza. Zadałem pytanie, ale zamiast odpowiedzieć, chowasz się za patronizującym frazesem o nieudanym sprowadzaniu na ziemię.

On 11/23/2021 at 6:27 PM, 3grosze said:

Oczywiście, że nie jego bo narodziła się w astro środowisku w fazie brainstorm kiedy zbiera się pomysły wszystkie, a w tej fazie dozwolone nawet niedorzeczne.

No, ale co ty możesz wiedzieć, co jest niedorzeczne, a co nie, skoro jesteś dyletantem? Nie przyklejaj się tak do Astro. Obaj jesteście zawzięci, ale on w przeciwieństwie do ciebie napisał coś z sensem, ty za to głównie robiłeś gównianą atmosferę. Twoje poczucie realizmu w oparciu o aukcje sprzętu rolniczego na Allegro, słownik wyrazów bliskoznacznych i fantazyjny szyk zdań, nie są wiarygodne. Wyraźnie dążysz do gównoburzy i konfrontacji ze mną i tak też rozpocząłeś dyskusję tutaj.

Edited by cyjanobakteria
  • Haha 2

4 godziny temu, cyjanobakteria napisał:

Zadałem pytanie, ale zamiast odpowiedzieć,

Ależ odpowiedziałem, czytanie ze zrozumieniem znów kuleje? Mam obawy, że nie tylko, bo w końcu:

W dniu 22.11.2021 o 19:39, cyjanobakteria napisał:

Kończę aktywność na forum.

4 godziny temu, cyjanobakteria napisał:

Przyszedłem wyłączyć powiadomienia email. [...] Słowem wyjaśnienia, znikam z forum

Znikasz, czy nie znikasz? Czy to takie podkręcanie dramatyzmu? :)

Edited by Astro

6 godzin temu, cyjanobakteria napisał:

Dzięki @ex nihilo i @thikim za wsparcia na wątku 

Taktyka stara jak świat: wrogowie naszych wrogów są naszymi przyjaciółmi. Nawet jak zjechali  ( nie zaakceptowali) w tym wątku Twój NAJLEPSZY pomysł na ratowanie Ziemi.:P

Budujesz sojusze na powrót?

No, ale co ty możesz wiedzieć, co jest niedorzeczne, a co nie, skoro jesteś dyletantem?

Oj jak boli podwójnie, gdy dyletant rozprawił się z NAJLEPSZYM i NIEDORZECZNYM pomysłem wysokofunkcjonującego:D a m a t o r a, że aż ze wstydu podałeś się do dymisji.;):D

Twoje poczucie realizmu w oparciu o (...) słownik wyrazów bliskoznacznych i fantazyjny szyk zdań, nie są wiarygodne

I tu jest pies pogrzebany. Ty mnie po prostu nie rozumiesz:(, a w przyszłości będę z Tobą pisał Twoim językiem prostackim.

Po zaliczeniu matury, jakąś ambitniejszą beletrystykę przeczytałeś?

Edited by 3grosze

Jak widzę, jakiś niedowartościowany troll koniecznie chce z Kopalni Wiedzy zrobić Kopalnię Wysrywów...

58 minut temu, ex nihilo napisał:

Jak widzę, jakiś niedowartościowany troll koniecznie chce z Kopalni Wiedzy zrobić Kopalnię Wysrywów...

Cytuję całość, aby autor tego humbuga (specjalnie dla nihilo i cyjano nowe słówko dla rozszerzenia słownictwa), któremu wypadało, więc musiał, a nie chciał;), coś napisać... i wymsknęła mu się pier**łka, którą opisał rzetelnie:P siebie, się zreflektował.

58 minut temu, ex nihilo napisał:

jakiś niedowartościowany troll

Przeczytaj swój pierwszy post w tym wątku, bo razem z drugim dokładnie wpisujesz się w definicję trolla. Trolla z kompleksami i jedną obsesją waluty polskiej.

Edited by 3grosze

O dzięki Ci Najmondżejszy, Najfspanialszy (etc., etc., etc.) z Oślej Łaski Naóczycielu i Pszewodniku (etc.), żeś w łaskawości swojej niezmiernej sraczył nas - bakterię najprymitywniejszą i nicość całkowitą - mondrościom swojom nieskończnom obświecić (nie pierwszy już raz), a nasze słownictwo prymitywne rozszerzyć, a pewnie też pogłębić, podwyższyć i wydłużyć nowym znaczeniem i odmianą odkrywczą słowa "humbug" (a może to "humbak" miało być?): https://pl.wiktionary.org/wiki/humbug

I dzięki Ci Fszechwiedzoncy i Nafskroświdzoncy (etc., etc., etc.) żeś  pszejżał mnie nafsrkroś, wzdłusz i fpoprzek i uśfiadomił mi, tępakowi z otchłani nieistnienia, co zrobić musiałem, chciałem i nie chciałem, zreflektowałem (etc.), bo żem tego nixuja nie wiedział.

I tak dalej.

Zadowolony i dowartościowany?

Spoiler

To zmień pampersa, wysmarkaj nosek i pa, pa.

Bez odbioru.

24 minuty temu, ex nihilo napisał:

"humbug"

Ale, że pisze się "humbug", a czyta "marcepan", to nie wiedziałeś?

Edited by 3grosze

@Jajcenty, wróćmy na chwilę chociaż ponad poziom gruntu.

Obejrzałem tak na szybko pierwszy sezon. Faktycznie, taki sobie, w sensie ja osobiście nie przepadam za "niedopracownymi" filmami. Dużo tam naciąganych kwestii i jednak trochę odtwórcze. Jest niby jeszcze sezon 2, ale nie wiem czy dociągnę, bo flaki z olejem na razie.

Co do samego wątku to oprócz technikalii interesuje mnie jak długo władzom udałoby się utrzymać to w tajemnicy, bo nie wątpię, żeby każdy by chciał. Zakładając jak zwykle, że anglojęzyczni kosmici i asteroidy atakują głównie USA to o ile oni mogą próbować coś ukrywać to z drugiej strony teleskopów nie brakuje w żadnym kraju, w końcu ktoś zobaczyłby to samo...

P.S. już chyba nigdy nie będę w stanie przeczytać słowa "apokalipsa" nie słysząc Pani Frau :)

Edited by radar

14 godzin temu, radar napisał:

Obejrzałem tak na szybko pierwszy sezon.

Szacun :D Niestety nie przetrwałem, według logów odpadłem w 10 minucie S0103.  Ale spoko, możesz spoilerować ile chcesz :D

14 godzin temu, radar napisał:

już chyba nigdy nie będę w stanie przeczytać słowa "apokalipsa" nie słysząc Pani Frau

Nie widziałem ani sekundy. Musiałem wyszukać, żeby wiedzieć o czym piszesz. Mam trochę skojarzeń z memami, i cyk,  zgłoszenie do płokułatuły, ale poza tym zupełnie nic. Jestem wielkim fanem South Parku, więc może spróbuję.

10 godzin temu, Jajcenty napisał:

Jestem wielkim fanem South Parku, więc może spróbuję.

To powinno Ci się spodobać IMHO. To taka dobra, bo swojska wersja właśnie, ładnie osadzona w realiach PL :) Nie chcę spoilerować... :P Tylko znajdź jakąś oryginalną, nieocenzurowaną wersję.

10 godzin temu, Jajcenty napisał:

Niestety nie przetrwałem

Ja też bym nie przetrwał, ale jak wspomniałem to pomimo ewidentnych bzdur naukowo-techniczno-logicznych, interesowało mnie czy będzie tam jakiś fajny smaczek/pomysł na "coś", polityka, socjologia, technika, wiecie, pisarze i scenarzyści s-f mają czasami ekstra pomysły, które po X latach wchodzą do powszechnego użycia. Na razie... srodze się zawiodłem, no, ale zawsze ktoś musi rzucić się na granat ;)