Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Minęło 90 lat od odsłonięcia słynnego pomnika Chrystusa Zbawiciela w Rio de Janeiro

Recommended Posts

We wtorek (12 października) minęło 90 lat od odsłonięcia statuy Chrystusa Zbawiciela w Rio de Janeiro. Z tej okazji odprawiono mszę. W ramach obchodów brazylijski kompozytor Moacyr Luz stworzył też utwór "Alma carioca, Cristo redentor". Oprócz tego powstała okolicznościowa wersja popularnego w Brazylii destylowanego napoju alkoholowego cachaça z wizerunkiem Chrystusa na butelce (Cachaça Redentor).

Pierwotnie msza miała być odprawiona w okolicach pomnika, lecz przez złą pogodę przeniesiono ją do katedry św. Sebastiana.

Produkty na 90-lecie

Z okazji 90. rocznicy odsłonięcia pomnika zaprezentowano całą serię produktów. Wspomniana wcześniej cachaça jest pomysłem ojca Omara Raposy, rektora sanktuarium Chrystusa Zbawiciela. Powstały też biżuteria (wisiorek z 18-karatowego złota i brylantów), maskotka (Mimo Redentor), klocki (figurę można zbudować z 242 części) czy lampka-obrazek LED z twarzą statuy.

Symbol Rio

Statua trafiła na współczesną listę siedmiu cudów świata New 7 Wonders of the World, którą ogłoszono w 2007 r. Rocznie odwiedza ją ok. 2 mln osób. Wg brazylijskich mediów, popularny pomnik daje zatrudnienie 21 tys. osób - przewodnikom, pracownikom biur podróży, a także placówek gastronomicznych i hoteli.

Statua ma 30 m i jest posadowiona na 8-metrowym cokole. Sama głowa mierzy 3,5 m. Pomnik zaprojektowali brazylijski architekt Heitor da Silva Costa oraz francuski rzeźbiarz polskiego pochodzenia Paul Maximilien Landowski. Zbiórka na budowę rozpoczęła się w 1921 r.  Rzeźbę zbudowano we Francji. Przed umieszczeniem na szczycie obłożono ją steatytem.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jezus z Rio jest przy naszym niczym berbeć! :) Nie tylko mamy największego Jezusa na świecie, największą koronę Jezusa na świecie, ale i największy cokół Jezusa na świecie :) Jest to Jezus na miarę naszych możliwości, w oparciu o sześć instytucji i nie jest to nasze ostatnie słowo! :)

jezusy.png

 

Edited by cyjanobakteria

Share this post


Link to post
Share on other sites
19 godzin temu, cyjanobakteria napisał:

Jest to Jezus na miarę naszych możliwości, w oparciu o sześć instytucji i nie jest to nasze ostatnie słowo! :)

Stawiającym takie przybytki polecam zapisać się na nowy kierunek Czarnka i wnikliwie przestudiować Biblię. Bo to ma się nijak do biblijnych opisów Jezusa, czyli skromnego człowieka który posiadał jedynie wysłużone sandały i skromną szatę. Jest to bałwochwalstwo na miarę naszych możliwości i nie jest to nasze ostatnie słowo! :D

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Złote cielce naszych czasów (jak i wszystkie kościoły złoceniami cieknące). Ale jakoś to naszym szamanom nie przeszkadza, wręcz przeciwnie. Może Biblii nie czytali.

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 hours ago, Sławko said:

Może Biblii nie czytali.

Ten fragment jest zaraz po gadającym wężu czy przed gadającym osiołkiem? :)

Edited by cyjanobakteria

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tego nie pamiętam (czytałem Biblię jakieś 20-30 lat temu), ale to chyba było jeszcze zanim Calineczka uciekła od ropuchy. Hmmm, chociaż nie wiem, czy mi się bajki nie pomyliły.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

 • Similar Content

  • By KopalniaWiedzy.pl
   Dwudziestego ósmego stycznia rozpoczynają się całoroczne obchody 410. urodzin Jana Heweliusza, jednego z najwybitniejszych przedstawicieli świata nauki XVII w. Transmisja inauguracji startuje w czwartek o godz. 17 na stronie internetowej www.janheweliusz.pl i na profilu gdańskiego astronoma i browarnika na Facebooku.
   Jak podkreśla Hevelianum, ze studia wideo na Górze Gradowej popłyną życzenia dla jubilata, zostanie zaprezentowany film z przyjęcia urodzinowego i ogłoszony challenge dla wszystkich, którzy chcieliby pozdrowić Heweliusza. Tradycyjnie w dniu urodzin astronoma wystartuje również kolejna edycja międzynarodowego konkursu astrofotograficznego AstroCamera. Poza tym w sobotę (30 stycznia) o 11 i 13 odbędzie się Pokaz astronomiczny live; transmisja na żywo na www.janheweliusz.pl oraz fb.com/JanHeweliusz.
   Tyle w styczniu, a co później? Każdego miesiąca Jan Heweliusz [...] da się poznać od innej strony – astronoma, matematyka, konstruktora, browarnika, dyplomaty. Opowie też o swojej żonie astronomce [Elżbiecie Koopman], przypomni legendy o hałaśliwej papudze albo zdradzi, komu podarował cytryny... Przy okazji uczestnicy akcji będą się mogli zapoznać z historią Gdańska.
   Organizatorzy zapowiadają przeróżne atrakcje, np. Święta Nauki Polskiej i Matematyki, konkurs na mapping o Heweliuszu czy warsztaty browarnictwa. Finałem ma być konkurs wiedzy o Heweliuszu.
   Od 28 stycznia programu można szukać na www.janheweliusz.pl.

   « powrót do artykułu
 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

×
×
 • Create New...