Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

W Utrechcie znaleziono rzadkie artefakty z czasów rzymskich

Rekomendowane odpowiedzi

Na terenie Utrechtu (Leidsche Rijn) znaleziono szereg rzadkich artefaktów z czasów rzymskich, w tym kompletny bełt do balisty (neurobalistycznej machiny miotającej), a także 2 końskie uprzęże. Zachowały się one niemal 2000 lat i po konserwacji zostały niedawno zaprezentowane mediom.

Bełt do balisty ma ponad 0,5 m długości (52,6 cm). Obecnie uznaje się go za jedyny zachowany w całości taki bełt na świecie. Równie wyjątkowe są uprzęże.

Ogółem znaleziono kilkadziesiąt obiektów, np. wykonaną z wikliny pułapkę na ryby. Ponieważ znajdowały się one w warunkach beztlenowych w wilgotnej glinie, wiele z nich zachowało się doskonale - wyjaśnia miejski archeolog Erik Graafstal.

Holendrzy podkreślają, że znalezisko ma ogromne znaczenie dla światowej archeologii, ponieważ rzuca nowe światło na rzymskie wyposażenie wojskowe, praktyki religijne i handel 2000 lat temu. Dzięki rozbitej amforze z inskrypcjami wiadomo, na przykład, że w okolice te docierało doskonałe garum (słony sos rybny) z Pompejów.

O ile część rzeczy po prostu zgubiono lub pozostawiono, o tyle wg autora relacji prasowej Gemeente Utrecht, końskie uprzęże domagają się innego wyjaśnienia. Odpowiadają bowiem tradycji rytualnego składania cennych elementów wyposażenia w rzekach, studniach czy dołach, by dzięki ofierze zapewnić sobie przychylność bóstw.

Fibule, pierścionki, monety i dwa celowo uszkodzone naczynia także sugerują ofiarę. Na jednym z dzbanów znajduje się inskrypcja ISPANI; może to wskazywać na pochodzenie żołnierza, który go tu zostawił.

Stanowisko, na którym dokonano odkryć, jest częścią limesu dolnogermańskiego. Warto przypomnieć, że UNESCO podjęło niedawno decyzję o wpisaniu limesu dolnogermańskiego na Listę Światowego Dziedzictwa.

Archeolodzy dokonali tych odkryć jesienią 2019 r. Artefakty zostały zbadane i zakonserwowane przez specjalistów z firmy Restaura. Władze chcą, by w przyszłości znaleziska były prezentowane w Castellum Hoge Woerd.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • przez KopalniaWiedzy.pl
      W Utrechcie, czwartym co do wielkości mieście Holandii, na 316 przystankach autobusowych dachy przekształcono w miniogródki dla pszczół i innych zapylaczy. Obsadzone sukulentami zielone dachy nie tylko wspierają bioróżnorodność, ale i magazynują deszczówkę czy przechwytują pyły. Miasto zadbało też o oświetlenie LED i bambusowe ławeczki.
      Większość roślin to rozchodniki (Sedum), które nie wymagają większych zabiegów ogrodniczych, a jednocześnie wabią kwiatami pszczoły czy trzmiele.
      Utrecht na wiele sposobów stara się walczyć ze zmianą klimatu. Do końca bieżącego roku miasto chce uzupełnić swoją flotę 55 elektrycznymi autobusami, a do 2028 r. tutejszy transport ma być całkowicie neutralny węglowo.
      Oprócz tego prowincja Utrecht sporo inwestuje w naprawę ścieżek rowerowych.

      « powrót do artykułu
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...