Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Treno di Dante: podróż zabytkowym pociągiem śladami Dantego

Recommended Posts

W tym roku Włochy obchodzą 700-lecie śmierci Dantego. Jedną z zaplanowanych atrakcji jest podróż zabytkowym pociągiem na trasie Florencja-Rawenna. Inauguracyjna jazda składem z początku XX w. (centoporte) odbyła się w zeszłą sobotę. Pociąg ma kursować w weekendy od 3 lipca do 10 października. Każdy pasażer otrzymuje pamiątkę w postaci miniaturowego wydania "Boskiej komedii".

Z powodów politycznych Dante został wygnany z rodzinnej Florencji. Przez resztę życia tułał się, podróżując głównie w rejonie między północną Toskanią a Emilią-Romanią.

Treno di Dante daje możliwość podziwiania tych terenów. Będzie się on zatrzymywać w miejscowościach Borgo San Lorenzo i Marradi w regionie Toskania, a także w Brisighelli i w Faenzie w regionie Emilia-Romania.

Skład wyrusza o 8.50 ze stacji Firenze Santa Maria Novella we Florencji. Do Rawenny, gdzie Dante zmarł 1321 r., dojeżdża o 12.20. Podróż powrotna rozpoczyna się o 17.55. Przyjazd do Florencji zaplanowano na 21.

Pierwszy symboliczny przejazd pociągu odbył się 6 czerwca. Treno di Dante podróżował wtedy Riccardo Muti, który dyrygował Orchestra Giovanile Luigi Cherubini na ponownym otwarciu Teatro degli Animosi w Marradi.

W swojej relacji Sylwia Wysocka, korespondentka PAP-u we Włoszech, przypomniała, że w Rawennie od maja br. otwarte jest nowoczesne muzeum Dantego, w którym zwiedzający w sugestywnej scenerii odbywają wirtualną podróż inspirowaną "Boską komedią". Tysiące turystów z Włoch i zagranicy odwiedzają też grobowiec ojca literatury włoskiej.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 • Similar Content

  • By KopalniaWiedzy.pl
   Po długiej renowacji finansowanej przez Galerię Uffizi i region Toskanii po raz pierwszy w historii udostępniono zwiedzającym sekretny ogród, utworzony około połowy XVII w. przy Ogrodzie Boboli we Florencji. Ogród Kamelii (Giardino delle Camelie), bo o nim mowa, jest niewielką zieloną przestrzenią, znajdującą się w cieniu murów oddzielających Palazzo Pitti od parku - nieopodal mieści się Museo della moda e del costume, a obok prowadzi Viale della Meridiana.
   Ogród Kamelii powstał dla Mattea, syna Kosmy II Medyceusza, i przylegał do jego apartamentów (miał je łączyć z Ogrodem Boboli). Krążyły plotki, że piękna przestrzeń była miłosnym gniazdkiem arystokraty. Pierwotnie w murowanych skrzyniach uprawiano kwitnące rośliny cebulowe - np. hiacynty - których pasjonatem był jego starszy brat, kardynał Giancarlo de’ Medici. Przez pewien czas oko Medyceuszy cieszyły też egzotyczne rośliny oraz rzadkie odmiany cytrusów.
   Pod koniec XVIII wieku, w wyniku podniesienia poziomu placu Meridiana, ogród znalazł się w cieniu i nie nadawał się już do uprawy rosnących w nim wcześniej roślin. Wtedy też posadzono, obecne i dzisiaj, popularne wówczas kamelie. Najliczniej reprezentowanym gatunkiem jest kamelia japońska, z takimi kultywarami, jak Candidissima, Anemoniflora, Pulcherrima czy Rosa Simplex. Oprócz nich można podziwiać odmiany Alba Simplex, Tricolor czy Rosa Mundi.
   Warto dodać, że w 1688 r. Ferdynand Medyceusz zmienił ogród w związku ze ślubem z Jolantą Beatrycze Bawarską. Kiedy dawne apartamenty Mattea przeznaczono dla córki bawarskiego elektora Ferdynanda Marii i Henrietty Adelajdy Sabaudzkiej, przestrzeń została zmodyfikowana przez architektów Giacinta Marię i Biagia Marmiego. Nadali jej oni wygląd, jaki znamy dzisiaj.
   Od jakiegoś czasu ogród znajdował się w złym stanie, głównie przez źle działający system odwadniający. Osuwał się grunt, odpadały kawałki ścian. Prace, które od 2021 r. prowadzono w ogrodzie, objęły zarówno architekturę oraz roślinność, jak i mury czy chodniki. Zadbano także o freski, rzeźby, oświetlenie i system hydrauliczny/elementy wodne.
   Ogród Kamelii można zwiedzać w kwietniu i maju w maksymalnie 15-osobowych grupach. Chętnych zaprasza się od wtorku do niedzieli.
   Ogród składa się z 2 części; pierwsza leży bezpośrednio przy Ogrodzie Boboli. Za portalem wejściowym (Grotta Passante) znajduje się druga część - sekretny ogród prywatny. Obramowany roślinami chodnik prowadzi do groty, której centralną część stanowi figura Hygei. Ok. 1819 r. Giuseppe Gherardi ozdobił wnętrze malowidłami.
   Uffizi TV przygotowała film, dzięki któremu można posłuchać opowieści Paoli Ruggieri (kuratorki dziedzictwa architektonicznego Ogrodów Boboli) i Bianki Marii Landi (kuratorki dziedzictwa botanicznego Ogrodów Boboli) nt. historii, renowacji i osiągniętych rezultatów.
    


   « powrót do artykułu
 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

×
×
 • Create New...