Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Anonimowy milioner wylicytował lot w kosmos w towarzystwie Jeffa Bezosa. Start już w lipcu

Recommended Posts

Anonimowy uczestnik aukcji zaoferował 28 milionów dolarów za możliwość lotu pojazdem kosmicznym firmy Blue Origin w towarzystwie Jeffa Bezosa. Pierwszy załogowy lot pojazdu New Shepard ma odbyć się w 20 lipca. Na pokładzie znajdą się Jeff Bezos, jego brat Mark, zwycięzca ostatniej aukcji oraz czwarty, niewymieniony z nazwiska kosmiczny turysta. Pojazd wzniesie się do granicy ziemskiej atmosfery z przestrzenią kosmiczną i powróci na Ziemię.

Nazwisko zwycięzcy aukcji zostanie ujawnione z w najbliższych tygodniach. Później ogłosimy też, kto będzie czwartym, ostatnim pasażerem, czytamy na Twitterze.

Zwycięzca sobotniej aukcji pokonał około 20 rywali. Początek aukcji ogłoszono 19 maja, a 12 czerwca odbył się jej emocjonujący finał. Jeszcze dwa dni wcześniej najwyższa kwota zaoferowana za lot wynosiła 4,8 miliona USD. Podczas ostatnich, transmitowanych na żywo, 10 minut kwota bardzo wzrosła.

Wylicytowana kwota, po odjęciu 6% prowizji firmy, która organizowała aukcję, trafi na konto założonej przez Blue Origin fundacji o nazwie Club for the Future. Celem fundacji jest inspirowanie młodych ludzi do wyboru kariery w dziedzinach STEM, czyli nauki, technologii, inżynierii i matematyki.

New Shepard wystartuje z zachodniego Teksasu. Lot potrwa 10 minut, w czasie których pojazd przekroczy linię Karmana, wyznaczającą granice pomiędzy ziemską atmosferą a przestrzenią kosmiczną. Po starcie kapsuła załogowa oddzieli się od zespołu napędowego i spędzi cztery minuty na wysokości ponad 100 kilometrów. Zespół napędowy wyląduje na stanowisku znajdującym się około 3 kilometrów od miejsca startu. Kapsuła załogowa zaś będzie lądowała na powierzchni oceanu za pomocą trzech spadochronów.

Dotychczas firma Blue Origin przeprowadziła kilkanaście udanych testów załogowych pojazdu New Shepard. Jesteśmy gotowi do lotu załogowego, oświadczyła Ariane Cornell, jedna z dyrektorów Blue Origin.

Automatyczna kapsuła załogowa nie ma pilota. Wyposażona jest w sześć poziomo ustawionych foteli i liczne kamery upamiętniające lot. Nazwa New Shepard pochodzi od nazwiska pierwszego Amerykanina w przestrzeni kosmicznej, Alana Sheparda.

Blue Origin będzie konkurowała w dziedzinie turystyki kosmicznej ze SpaceX Elona Muska i Virgin Glactic Richarda Bransona. Bezos i Musk publicznie podgrzewają atmosferę rywalizacji. SpaceX planuje zaś wysyłać turystów dalej niż Blue Origin. Chce zaoferować loty orbitalne. Obecnie firma Muska wozi astronautów na Międzynarodową Stację Kosmiczną.

Tymczasem Virgin Galactic zapowiada, że na początku 2022 roku rozpocznie regularnie komercyjne loty suborbitalne. Docelowo ma być ich 400 rocznie. Już w tej chwili 600 osób zarezerwowało lot, którego cena wynosi od 200 do 250 tysięcy.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 • Similar Content

  • By KopalniaWiedzy.pl
   Jeff Bezos, właściciel Amazona oraz działającej w przemyśle kosmicznym firmy Blue Origin pokazał makietę lądownika księżycowego Blue Moon, który w ciągu pięciu najbliższych lat ma zawieźć ludzi na Srebrny Glob. Bezos zdradził, że jego firma pracuje nad lądownikiem od 3 lat, a więc prace rozpoczęto na długo zanim wiceprezydent Mike Pence oznajmił, że USA chcą w roku 2024 powrócić na Księżyc. Czas, by wrócić na Księżyc, czas, by na nim pozostać, mówił Bezos.
   Próbują wykorzystać to, co robią w Blue Origin i czego potrzebuje NASA. Tutaj nie ma konkurencji. Widzę tutaj raczej chęć nawiązania współpracy z NASA, mówi Laura Florczyk, konsultantka przemysłu kosmicznego.
   Blue Moon jest projektowany pod kątem wykorzystania wraz z projektowaną właśnie rakietą New Glenn. Lądownik ma być w stanie zabrać do 6,5 tony ładunku. W czasie swojego wystąpienia Bezos wspomniał zarówno o wydobywaniu wody na Księżycu, jak i o korzystaniu z energii słonecznej.
   Sądzę, że jego celem było pokazanie, że lądownik będzie miał różne możliwości. Ma on być wszechstronny jak szwajcarski scyzoryk, mówi Eric Stallmer, szef Commercial Spaceflight Federation. Lądownik ma być w stanie transportować łaziki, pojazdy zdolne do startowania z powierzchni Księżyca, być może nawet sprzęt górniczy.
   Blue Moon ma być napędzany wodorem, który można by np. pozyskiwać z lodu obecnego na Księżycu. Urządzenie wykorzysta też nowy silnik, który właśnie został zaprezentowany, a który ma zostać po raz pierwszy przetestowany latem bieżącego roku.
   Bezos zarysował też wizję przewożenia wyposażenia fabryk i milionów ludzi raczej na stacje kosmiczne niż na inne planety. To bardzo ambitna wizja, ale zacząć trzeba od czegoś małego, mówi Stallmer.

   « powrót do artykułu
 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

×
×
 • Create New...