Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Uniwersytet Jagielloński rozpoczyna naukowy talk-show

Recommended Posts

Uniwersytet Jagielloński startuje z pierwszym w Polsce naukowym talk-show „Punkt krytyczny". Tematem pierwszego spotkania będą ekstremizmy. Odbędzie się ono w środę 31 marca - również online.

Ekstremizmy - zwracają uwagę organizatorzy inicjatywy - to bardzo szerokie pojęcie. Dlatego będziemy chcieli zastanowić się czym właściwie jest ekstremizm? Jakie postawy psychologia i socjologią określają jako ekstremistyczne – jakie normy są punktem odniesienia? Czy ekstremizm to problem polityki oraz religii? Czy można np. być twórcą ekstremalnym? – pytają gospodarze programu.

Gośćmi pierwszego odcinka w środę 31 marca o g. 18.30 będą: dr Ewa Szumowska z Centre for Social Cognitive Studies Instytutu Psychologii UJ oraz dr hab. Katarzyna Zielińska prof. UJ z Instytutu Socjologii UJ, która kieruje Social (r)Evolutions Lab (SocRevLab) w POB FutureSoc.

Skąd pomysł na taką formę popularyzacji nauki? Dwa lata temu Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeprowadziło prestiżowy konkurs w ramach programu „Inicjatywa doskonałości – uczelnia badawcza”. W ten sposób wyłoniono 10 najlepszych uczelni w Polsce, którym przyznano dodatkowe środki na badania. Wśród zwycięzców znalazł się Uniwersytet Jagielloński. Ważnym elementem programu jest upowszechnianie wiedzy naukowej poza samym uniwersytetem. Stąd pomysł na nową formę - informuje UJ w prasowym komunikacie.

Wiemy, że publiczność jest już trochę zmęczona kolejnym spotkaniami w formie transmisji bezpośrednio z czyjejś kuchni lub pracowni. Na początku miało to oczywiście swój urok, nadszedł jednak moment, aby sprofesjonalizować format dyskusji online. I tak narodził się pomysł na naukowy talk-show – mówi dr Samuel Nowak z Instytutu Psychologii UJ, cytowany w prasowym komunikacie.

Cel jest jeden: utrzymać uwagę publiczności, aby łatwiej dzielić się wiedzą o najnowszych zdobyczach nauki. Program poświęcony zostanie badaniom, które prowadzą laboratoria skupione w obszarze badawczym „Society of the Future” na UJ.

Konwencja talk-show na żywo to nie tylko gwarancja żywej dyskusji, ale i możliwość kontaktu z widownią, którą zapraszamy do zadawania pytań – wyjaśnia dr Nowak. Sporym wyzwaniem okazała się organizacja produkcji. Ekipę ugości krakowski inkubator kulturalno-kawiarniany Hevre. Ze względu na pandemiczne okoliczności przed zespołem stanęło wiele wyzwań m.in. konieczność wykonania testów w dniu produkcji i dezynfekcja sal.

Całość dostępna będzie online przez portale YouTube i Facebook. Więcej informacji w facebookowym wydarzeniu.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Widząc, że na UJ działają takie zera jak Hartman - to obawiam się o rzetelność tego przedsięwzięcia. UJ-towi nie można ufać skoro zatrudnia i  nie releguje osobnika reprezentującego taki naukowy szlam.

Share this post


Link to post
Share on other sites
3 godziny temu, Ergo Sum napisał:

Widząc, że na UJ działają takie zera jak Hartman - to obawiam się o rzetelność tego przedsięwzięcia. UJ-towi nie można ufać skoro zatrudnia i  nie releguje osobnika reprezentującego taki naukowy szlam.

No nie, przecież go wzięli na dywanik https://web.archive.org/web/20150923204902/http://www.cm-uj.krakow.pl/index.php/ujcm/ogloszenie/4489

oraz wywalili z partii? Tyle w kwestii wolności słowa.  ten sam mechanizm pozwolił zwolnić faceta za to, że gdzieś tam kiedyś wpłacił $200 na organizację antygejowską. Ten oralny ekstremizm łatwo się przeradza w fizyczny. 

Edited by Jajcenty

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...