Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Zegarki Swiss Made – co to znaczy w praktyce?

Rekomendowane odpowiedzi

Zegarki szwajcarskie utożsamiane są współcześnie z precyzją, wysoką jakością i tradycjami. Na niektórych czasomierzach pojawia się sygnatura „Swiss Made", która przeznaczona jest tylko dla zegarków o najlepszych parametrach. Co w praktyce oznacza ta sygnatura i jakie zegarek Swiss Made warto kupić? Podpowiadamy.

Długa historia zegarków Swiss Made

Oznaczenie Swiss Made po raz pierwszy pojawiło się w 1922 roku i odnosiło się do zegarków szwajcarskich, które były transportowane do Stanów Zjednoczonych. Już w tamtym okresie, prawie 100 lat temu, szwajcarskie czasomierze były bardzo popularne, ze względu na doskonałą jakość i zastosowane technologie. Po kilkunastu latach sygnatura Swiss Made stała się rozpoznawalna na całym świecie, jednak producenci oznaczali w ten sposób także i te zegarki, które wcale nie spełniały szwajcarskich wymagań. Właśnie dlatego w 1971 roku ukazało się Rozporządzenie regulujące korzystanie ze znaku jakości dla zegarków. W styczniu 2017 roku pojawiła się nowa aktualizacja dotycząca wymagań, które spełniać muszą zegarki Swiss Made.

Sygnatura Swiss Made w praktyce - co to oznacza?

Obecnie zegarki szwajcarskie są uznawane za utożsamiane z doskonałą precyzją, wysoką jakością, wieloletnią tradycją oraz wyjątkowymi rozwiązaniami. Rozporządzenie z 1971 roku umożliwiło Szwajcarom na ochronę swojego przemysłu czasomierzy, a pomogła w tym Federation Horlogere, która broniła interesów Szwajcarów.

Zgodnie z podejściem Federacji Szwajcarskiego Przemysłu Zegarmistrzowskiego, czasomierze Swiss Made muszą spełniać następujące wymagania:
•    szwajcarski mechanizm w zegarku,
•    czasomierz został w całości złożony w Szwajcarii,
•    kontrola końcowa także odbyła się w Szwajcarii,
•    koszty produkcji w minimum 60% zostały wygenerowane w Szwajcarii.

Dodatkowo, zegarki z sygnaturą Swiss Made muszą posiadać mechanizm, który został zamontowany i wyprodukowany właśnie w Szwajcarii, a także w tym kraju sam mechanizm został skontrolowany. Ponadto minimum 60% kosztów produkcji mechanizmu zegarka zostało wygenerowane w Szwajcarii.

Warto zaznaczyć, że podobne wymagania dotyczą koperty zegarka, która aby była uznana za Swiss Made musi spełnić następujące kryteria:
•    przynajmniej jedna z operacji takich jak tłoczenie, polerowanie, została wykonana w Szwajcarii,
•    koperta w całości została zmontowana i skontrolowana w Szwajcarii,
•    minimum 60% wartości części składowych pochodzi ze Szwajcarii,
•    koszty produkcji w minimum 60% zostały wygenerowane w Szwajcarii.

Właśnie dlatego wymagania dotyczące oznaczenia Swiss Made są uznawane za mocno wyśrubowane. Przykładowo zegarek, który posiada mechanizm szwajcarski, ale inne jego komponenty pochodzą z innego kraju, nie otrzyma sygnatury Swiss Made.

Obecnie Federacja Szwajcarskiego Przemysłu Zegarmistrzowskiego reprezentuje około 90% producentów zegarków i mechanizmów ze Szwajcarii. W ten sposób udało się uratować tradycyjne rozwiązania, a także zadbać o to, aby czasomierze produkowane w innych krajach nie otrzymywały sygnatury Swiss Made.

Zegarki Swiss Made - wysoka jakość i prestiż

Wiele osób marzy o tym, aby mieć przynajmniej jeden zegarek szwajcarski, oznaczony sygnaturą Swiss Made. Okazuje się, że marzenie to jest jak najbardziej możliwe do spełnienia, a taki czasomierz wcale nie musi pochłonąć kilkumiesięcznej pensji. Na stronie https://www.zegarek.net/ można znaleźć naprawdę szeroki wybór zegarków szwajcarskich o wysokiej jakości.

Na uwagę zasługują między innymi zegarki marki Tissot, na przykład model Tissot T116.617.11.047.01 z sygnaturą Swiss Made. Marka ta specjalizuje się w produkcji czasomierzy najwyższej jakości już od 1853 roku, a jej siedziba znajduje się w miejscowości Le Locle. Tissot tworzy zegarki innowacyjne z tradycjami, które spodobają się zarówno osobom, które cenią klasyczne rozwiązania, jak i tym klientom, którym zależy na nowych technologiach i nowoczesności. Marka Tissot pełni rolę Oficjalnego Chronometrażysty w trakcie zawodów sportowych, na przykład imprez kolarskich oraz hokeju na lodzie.

Ciekawą propozycją są także zegarki marki Certina, która należy do Swatch Group. Certina jest Oficjalnym Partnerem i Chronometrażystą Rajdowych Mistrzostw Świata. Marka posiada w swojej kolekcji szeroki wybór zegarków, stworzonych zarówno dla fanów klasycznych rozwiązań, jak i dla tych, którym zależy na bardziej innowacyjnych lub sportowych czasomierzach. Na uwagę zasługuje model Certina C032.430.16.041.00 z sygnaturą Swiss Made. Ten model jest połączeniem zegarka klasycznego i luksusowego, który doskonale sprawdzi się w przypadku biznesmenów oraz osób, którym zależy na szykownym wyglądzie.

Kolejną marką z zegarkami sygnowanymi Swiss Made jest Epos. Czasomierze tej marki są nieco droższe niż poprzednie propozycje, jednak Epos to przedsiębiorstwo o długich korzeniach, pielęgnowanych starannie tradycjach oraz bardzo precyzyjnych układach w zegarkach. Fanom nietypowych rozwiązań na pewno spodoba się model Epos 3442.136.22.16.56 Sportive, który posiada sygnaturę Swiss Made. Ten model charakteryzuje się złoconą kopertą i szkieletowym mechanizmem automatycznym Sellita SW200.

Zakup zegarka szwajcarskiego z oznaczeniem Swiss Made to doskonały pomysł na prezent dla bliskiej osoby lub dla siebie. Takie czasomierze charakteryzują się niezwykle wysoką jakością, doskonałą precyzją i połączeniem rozwiązań tradycyjnych oraz nowoczesnych.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...