Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy

Rekomendowane odpowiedzi

W południowoafrykańskiej Border Cave, znajdującej się na pograniczu Swazilandu (Eswatini) i prowincji KwaZulu-Natal, znaleziono dowody wskazujące, że ludzie przygotowywali sobie łóżka już 200 000 lat temu. Łóżka te, składające się z traw z podrodziny prosowych (Panicoideae) „ścielono” przy końcu jaskini na warstwie popiołu.

Obecnie z „łóżek” pozostały nieliczne fragmenty krzemionki, którą można jednak zidentyfikować i zbadać za pomocą nowoczesnych technologii badawczych.

Uważamy, że układanie trawy na popiele miało na celu nie tylko uzyskanie warstwy izolującej, ale również pomagało odstraszać insekty, mówi główna autorka badań, profesor Lyn Wadley. Czasem popiół ten pochodził z wcześniejszego trawiastego legowiska, które spalono, by oczyścić jaskinię i pozbyć się owadów. Przy innych okazjach stare „łóżko” posypywano popiołem z drewna z ogniska, by uzyskać czystą warstwę do ułożenia nowego legowiska, dodaje.

Popiół skutecznie izoluje miejsce snu przed owadami. Jego drobinki blokują aparaty oddechowe owadów i odwadniają insekty.

Naukowcy stwierdzili, że w najstarszej warstwie „łóżek” znajduje się popiół drzewa o nazwie Tarchonanthus camphoratus. Do dzisiaj roślina ta wykorzystywana jest w Afryce do odstraszania owadów czy ukrywania zapachu człowieka podczas polowania.

Wiemy, że ludzie zarówno spali jak i pracowali na tych trawiastych posłaniach, gdyż wśród pozostałości trawy znajdujemy resztki pochodzące z produkcji kamiennych narzędzi. Są tam też pozostałości barwników, które starły się z ludzkiej skóry oraz pokrytych nimi przedmiotów, stwierdza Wadley.

Nasze badania dowodzą, że już ponad 200 000 lat temu, u zarania naszego gatunku, ludzie potrafili rozpalać ogień i wykorzystywali ogień, popiół oraz rośliny lecznicze do utrzymania czystości w obozowisku i pozbycia się insektów. Strategie te przynosiły korzyści zdrowotne wczesnym społecznościom, mówi. Umiejętność oczyszczenia obozowiska pozwalała na pozostanie w jednym miejscu dłużej, niż przez kilka tygodni.

Wyniki badań prowadzonych przez naukowców z University of the Witwatersrand w RPA, Uniwersytety w Bordeaux i Cote d'Azur, argentyński Instituto Superior de Estudios Sociales oraz belgijski Królewski Instytut Dziedzictwa Kulturowego zostały opublikowane na łamach Science.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W ten sposób to i ptaszki sobie ścielą "łóżka" (gniazda). A prawdopodobnie także dinozaury.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Jotgie napisał:

W ten sposób to i ptaszki sobie ścielą "łóżka" (gniazda).

szympans podobnie,  z tym że codziennie nowe gniazdo, z przeplatanych gałęzi, gałązek 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...