Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Pierwsze problemy Mars 2020. Misja automatycznie wprowdziła się w tryb bezpieczny

Rekomendowane odpowiedzi

Start misji Mars 2020 przebiegł idealnie, ale już kilka godzin później pojawiły się pierwsze problemy. W związku z ich wystąpieniem łazik Perseverance został automatycznie wprowadzony w tryb uśpienia. Na szczęście NASA zapewnia, że to niewielkie kłopoty, które nie będą miały wpływu na całość misji.

W chwili, gdy odbywała się konferencja prasowa, na której omawiano start, do NASA dotarły sygnały o dwóch drobnych problemach. Po konferencji NASA potwierdziło, że pojawiły się kłopoty z łącznością i z temperaturą.

Problemy zostały już zdiagnozowane. Zespół kontrolny misji otrzymał dane telemetryczne i był w stanie wysłać komendy do łazika. Udało się potwierdzić, że poza wprowadzeniem się łazika w tryb uśpienia, wszystko przebiega zgodnie z planem i misja jest w drodze na Marsa. Szczegóły problemów opisał Matt Wallace, zastępca dyrektora misji.

Pierwszy z nich to przesterowanie systemu komunikacyjnego Deep Space Network. Spowodowane jest ono bliskością misji bezpośrednio po starcie. To znany problem, z którym mieliśmy do czynienia również podczas innych misji planetarnych, w tym podczas startu Curiosity w 2011 roku. Opracowaliśmy strategie radzenia sobie z tym, które zakładają m.in. rozstrojenie odbiorników i skierowanie anten nieco poza cel, którym jest lecący pojazd. W ten sposób utrzymujemy sygnał w akceptowalnym zakresie. Obecnie, po przeprowadzeniu tych działań, otrzymujemy normalne dane telemetryczne, stwierdza Wallace.

Drugi z problemów jest związany z temperaturą na pokładzie pojazdu kosmicznego. Wykorzystujemy obieg ciekłego freonu, który odbiera ciepło z wnętrza pojazdu i transportuje je do jego zewnętrznej części, która jest wystawiona na kontakt z przestrzenią kosmiczną. Na bieżąco monitorujemy różnice temperatur pomiędzy ciepłym wnętrzem a chłodnymi wymiennikami ciepła. Gdy pojazd znalazł się w cieniu Ziemi, temperatura wymienników spadła. To zaś spowodowało, że wzrosła różnica temperatur pomiędzy wnętrzem pojazdu, a wymiennikami. Ten wzrost różnicy wywołał alarm i spowodował automatyczne wprowadzenie pojazdu w tryb bezpieczny, stwierdza.

Wallace informuje, że przeprowadzone przed startem modelowanie przebiegu misji przewidywało taki scenariusz, jednak nie było możliwe idealne odtworzenie warunków, jakie się pojawią. Nie mieliśmy też danych z misji Curiosity, gdyż jej trasa nie przebiegała w cieniu Ziemi. Ustawiliśmy dość ostrożne limity włączania się alarmu w przypadku wystąpienia różnic temperatur. Wyznajemy bowiem filozofię, że lepiej, by pojazd wprowadził się w tryb bezpieczny, gdy nie jest to potrzebne, niż gdyby miał się nie wprowadzić, kiedy będzie to konieczne. Tryb bezpieczny to stabilny i akceptowalny tryb pracy. Jego pojawienie się w czasie podróży nie jest żadnym problemem, zapewnia Wallace.

Po tym, jak zdiagnozowaliśmy przyczyny problemów, prowadzimy działania, które mają na celu wybudzenie pojazdu z trybu bezpiecznego i kontynuowanie podróży już w trybie standardowym, dodaje.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten problem z sygnałem nie nazwał bym przepełnieniem, a przesterowaniem. Nie chodzi przecież o ilość danych ale o zbyt dużą moc sygnału nadawczego z racji małej odległości nadajnik-odbiornik na początku misji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, ToZi napisał:

Ten problem z sygnałem nie nazwał bym przepełnieniem, a przesterowaniem. Nie chodzi przecież o ilość danych ale o zbyt dużą moc sygnału nadawczego z racji małej odległości nadajnik-odbiornik na początku misji.

Dzięki za wyjaśnienie :)

Poprawiam.
I na Forum witam :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...