Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Kanadyjczycy przesłali dane między mikrofalami a światłem

Rekomendowane odpowiedzi

Fizycy z University of Alberta opracowali technologię, która pozwala na przekazanie danych pomiędzy mikrofalami a światłem. Może ona znaleźć zastosowanie w komputerach kwantowych i bezpiecznych systemach komunikacyjnych.

Wiele komputerów kwantowych korzysta z mikrofal, a wiele systemów komunikacji kwantowej, zarówno światłowodowej jak i satelitarnej, wykorzystuje światło, mówi Lindsay LeBlanc. Mamy nadzieję, że nasza platforma pozwoli w przyszłości na przekładanie sygnałów pomiędzy tymi systemami.

Nowa technologia działa dzięki silnej interakcji pomiędzy mikrofalami a gazem atomowym. Mikrofale są modulowanie za pomocą sygnału akustycznego, który koduje w nich informacje. Modulacja przechodzi przez gaz, który jest próbkowany za pomocą światła i w ten sposób informacje z mikrofali, za pośrednictwem gazu, przechodzą do światła.

Różnica długości fali pomiędzy mikrofalami a światłem wynosi aż 50 000. Przesłanie sygnału pomiędzy nimi nie jest łatwe, ale udowodniliśmy, że to możliwe, dodaje LeBlanc.

Ze szczegółami badań można zapoznać się w artykule Atomic microwave-to-optical signal transduction via magnetic-field coupling in a resonant microwave cavity opublikowanym na łamach Applied Physics Letters.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak to jest "próbkowany" ten gaz? Jak by dać całą tę notkę psu do zeżarcia, to by zdechł w boleściach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, KopalniaWiedzy.pl napisał:

Różnica długości fali pomiędzy mikrofalami a światłem wynosi aż 50 000.

Nawet bezwymiarowe liczby podobieństwa wymagają nazwania, by wiedzieć z którym kryterium podobieństwa mamy do czynienia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
46 minut temu, lester napisał:

Nawet bezwymiarowe liczby podobieństwa wymagają nazwania, by wiedzieć z którym kryterium podobieństwa mamy do czynienia.

Mniej więcej się zgadza: powiedziano  że chodzi o długość fali.. 1e-1 / 5e4 daje ~2e-6 [m] Co prawda mówi się o różnicy długość a używa ilorazu, ale mniej więcej gra. Jak jest kwestia z długością to zawsze używam tego: https://pl.wikipedia.org/wiki/Promieniowanie_elektromagnetyczne#/media/Plik:EM_Spectrum_Properties_pl.svg

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Jajcenty napisał:

Co prawda mówi się o różnicy długość a używa ilorazu,

No i właśnie w tym sęk (no i ech, "Kabaret Dudek - sęk" mi się przypomniał).

Chodziło mi oczywiście o podanie jak rozumieć różnicę, czy bezwzględnie w jednostkach długości, czy raczej krotności - wystarczyłby zwykły "x" za liczbą lub "razy". Ja się domyślam o którą wartość chodzi, ale jednak dobrze gdyby było to jasne od początku. KW jest obecna na Squid'zie i być może w innych agregatorach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...