Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Na Florydzie wypuszczono do Atlantyku rzadką hybrydę żółwia zielonego i szylkretowego

Recommended Posts

W zeszłym tygodniu na Florida Keys wypuszczono do Atlantyku rzadką hybrydę żółwia zielonego i szylkretowego. Do karapaksu zwierzęcia - samicy o imieniu Maisy - przymocowano nadajnik GPS, który pozwoli na śledzenie trasy migracji i jej wyników w Tour de Turtles.

Tour de Turtles to doroczny projekt edukacyjny, organizowany przez Sea Turtle Conservancy (STC). Przedsięwzięcie ma zwiększyć społeczną świadomość związaną z żółwiami morskimi i czynnikami zagrażającymi ich przeżyciu.

Na witrynie STC można się zapoznać z aktualizowanymi biogramami konkurentów żółwiego wyścigu.

W tym roku startują dwie ligi: żółwi morskich (Cheloniidae) i skórzastych (Dermochelyidae). Wyścig tej drugiej rozpoczął się już 16 czerwca. Jak wyjaśnia Dan Evans, Maisy jest pierwszym osobnikiem z 9, które mają być wypuszczone z Florydy do końca lipca. Właściwy monitoring i "wyścig" zaczną się 1 sierpnia i zakończą 31 października.

Maisy została uratowana niemal rok temu w okolicach wyspy Summerland Key (Lower Keys). W Sea Turtle Hospital, szpital jest zresztą sponsorem jej udziału w wyścigu, była leczona z powodu fibropapilomatozy, czyli włókniakobrodawczakowatości. W ramach leczenia przeprowadzono liczne operacje usunięcia zmian skórnych, a także wdrożono antybiotykoterapię i zdrową dietę.

Maisy jest pierwszą hybrydą, jaką kiedykolwiek monitorowaliśmy. Jest krzyżówką żółwia zielonego i szylkretowego, dlatego interesująco będzie zobaczyć, czy uda się do habitatu wykorzystywanego przez żółwie zielone, czy szylkretowe - podkreśla Evans.

Jak dotąd Maisy pokonała 81 km. Jej średnia prędkość od wypuszczenia wynosi 0,48 km/h.

W każdej z lig wygra osobnik, który w zadanym czasie przepłynie najdłuższy dystans.

 


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 • Similar Content

  • By KopalniaWiedzy.pl
   Na plażach, gdzie żółwie składają jaja, głęboko w piasku znaleziono mikroplastik. Naukowcy z Uniwersytetu w Exeter stwierdzili, że na cypryjskich plażach wykorzystywanych przez żółwie zielone i karetty na głębokości 60 cm średnio znajduje się 5300 cząstek mikroplastiku na metr sześcienny.
   Na powierzchni doliczono się do 130 tys. fragmentów plastiku na m3, jest to więc 2. najgorszy wynik na świecie; niechlubny rekord przypadł Guangdong w południowo-wschodnich Chinach.
   Naukowcy podkreślają, że jeśli sytuacja będzie się pogarszać, zanieczyszczenie może wpływać na sukces gniazdowy, a nawet na proporcję płci potomstwa.
   Próbkowaliśmy 17 stanowisk gniazdowania żółwi zielonych i karett [na północy Cypru] i odkryliśmy mikroplastik na wszystkich plażach i głębokościach. Mikroplastik ma inne fizyczne właściwości niż naturalne osady, dlatego jego większe nagromadzenie może zmienić warunki panujące w miejscach rozrodu i wpłynąć na rozmnażanie żółwi. [...] Potrzeba więcej badań, by określić wpływ mikroplastiku na jaja tych gadów - podkreśla dr Emily Duncan.
   Wśród kategoryzowanych rodzajów mikroplastiku najpowszechniejsze okazały się fragmenty odłamane od większych obiektów oraz granulat wykorzystywany do produkcji produktów z plastiku.
   W odróżnieniu od plaż w Chinach, gdzie odnotowano największe jak dotąd poziomy mikroplastiku, plaże z Cypru są zlokalizowane daleko od przemysłu i nie są odwiedzane przez dużą liczbę ludzi. Dlatego wydaje się, że mikroplastik dociera tu z prądami morskimi. Nasze analizy sugerują, że większość pochodzi ze wschodu regionu śródziemnomorskiego. Dotyczy to także dużych plastikowych obiektów, licznie znajdowanych na cypryjskich plażach - opowiada prof. Brendan Godley.
   Odkrycia Brytyjczyków stanowią poparcie dla teorii, że plaże spełniają rolę pochłaniaczy mikroplastiku. Nic więc dziwnego, że stają się głównymi obszarami zanieczyszczenia.

   « powrót do artykułu
 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

×
×
 • Create New...