Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy

Rekomendowane odpowiedzi

Polskie Towarzystwo Matematyczne przyznało nagrody dla wybitnych matematyków. Nagrodę Główną PTM im. Stefana Banacha za 2019 r. otrzymał prof. Yuriy Tomilov z Instytutu Matematycznego PAN-u, zaś Nagrodę Główną im. Hugona Steinhausa - prof. Adam Bobrowski z Politechniki Lubelskiej.

Prof. Yuriy Tomilov został doceniony za głębokie i szeroko cytowane wyniki w zakresie teorii operatorów i półgrup operatorów na przestrzeniach Banacha oraz ich zastosowania w teorii równań różniczkowych i teorii ergodycznej.

Prof. Adam Bobrowski otrzymał Nagrodę za całokształt dorobku w dziedzinie zastosowań matematyki.

Tomilov urodził się 15 sierpnia 1971 r. w Winnicy na Ukrainie. W 1993 r. ukończył studia matematyczne na Uniwersytecie Tarasa Szewczenki w Kijowie. Trzy lata później na tym samym uniwersytecie uzyskał stopień doktora. Wyróżnione zostały zarówno jego praca doktorska pt. Zachowanie asymptotyczne rozwiązań niektórych równań ewolucyjnych w przestrzeniach nieskończeniewymiarowych, jak i rozprawa habilitacyjna. Stopień doktora habilitowanego nadała mu w 2005 r. Rada Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Siedem lat później Tomilov otrzymał tytuł profesora nauk matematycznych. Obszarem działalności naukowej profesora jest teoria operatorów z zastosowaniem w równaniach różniczkowych, teorii funkcji i teorii ergodycznej i układów dynamicznych. Warto przypomnieć, że w 2009 r. był on laureatem Nagrody im. W. Sierpińskiego III Wydziału PAN, a w 2012 r. Nagrody Instytutu Matematycznego PAN za wybitne osiągnięcia naukowe.

Jak napisano na stronie PTM, prof. Bobrowski jest światowej klasy specjalistą z teorii półgrup operatorów oraz procesów stochastycznych i ich zastosowań w modelach biologicznych. Jest autorem pięciu monografii i 66 artykułów naukowych. Z wyróżnieniem ukończył Uniwersytet Marii Skłodowskiej w Lublinie. W 1997 r. Bobrowski przeprowadził się do Houston, gdzie był związany z Rice University, Centrum Medycznym Uniwersytetu Teksańskiego oraz Uniwersytetem w Houston. To tam zainteresował się modelowaniem matematycznym w biologii. W 2002 r. wrócił do Polski, na Politechnikę Lubelską. Jego badania związane z zastosowaniami matematyki można podzielić na trzy grupy: genetyka populacyjna, ekspresja genów i dyfuzja wewnątrzkomórkowa, a ostatnio również zagadnienia z agrofizyki.

W werdykcie jury Nagrody zwróciło uwagę, że zupełnie nowatorskie są jego badania dyfuzji w cienkich warstwach, w których z powodzeniem wykorzystuje twierdzenia o zdegenerowanych przejściach granicznych. Laureat potrafi bardzo umiejętnie stosować, wydawałoby się dość hermetyczne, twierdzenia teorii półgrup operatorów i robi to wyjątkowo efektownie.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...