Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
ex nihilo

Wyższość religii nad wyższością ateizmu w walce z wirusem (offtop)

wilk

Wiadomość dodana przez wilk

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

Z Dekalogu najbardziej szkodliwe, ale też historycznie będące źródłem dominacji religii monoteistycznych, są te anty-tolerancyjne przykazania typu 1), czyli historycznie zero tolerancji wobec innych ludzi i idei - np. higienizm, heliocentryzm, ewolucjonizm, ekologizm ... nauka.

Współcześnie musieli sobie trochę odpuścić (przynajmniej oficjalnie), ale ogólnie ksiądz to autorytet, inne idee jak nauka to wróg.

Przykładowa ankieta https://www.pewforum.org/2017/05/10/science-and-religion/ :

image.thumb.png.0b24cd5633d7222de9c0807f461c237f.png

Dobrze korelująca z "importance of religion" w https://en.wikipedia.org/wiki/Religion_in_Europe np. Estonia 16%, Czech Republic 21%, Hungary 31% ... Poland 75%, Armenia 89%.

 

Ale ogólnie od strony etycznej Dekalog to jest próba wskazania prostych reguł w trudnym świecie - "wskaż parafkę i masz czyste sumienie".

Jednak w prawdziwym świecie nawet niby oczywiste "nie zabijaj" ma swoje subtelności, które próbują ignorować np. dążąc do całkowitego zakazu aborcji - nawet jeśli miałoby to też zabić matkę ... też eutanazja jest bardziej subtelna: osobiście wiedząc że zostało mi już tylko kilka dni cierpienia, chciałbym mieć możliwość jego skrócenia - ale nie bo katolicy chcą żebym musiał cierpieć do końca.

Tutaj trzeba głębszej analizy konsekwencji decyzji (np. matka całe życie opiekująca się mocno upośledzonym dzieckiem vs taka która dokonała aborcji i miała później kilka zdrowych dzieci), a z ludźmi zafiksowanymi na płytkiej interpretacji sztywnych zasad z innego świata nawet nie ma dyskusji.

ps. Albo "nie kradnij" - jak głodne dziecko kradnie chleb to jest złe, jak ojciec Rydzyk opiekuje się emeryturami babć to jest dobry ...

Edytowane przez Jarek Duda

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, 3grosze napisał:
Niewiele z tego zostałodefault_tongue.png, natomiast Dekalog ostał się cały.default_smile.png
("niewiele z tego zostało" odnosi się do Prawa Rzymskiego)
 
i na ich podstawie  ubzdurałeś sobie, że ja twierdzę, że  "Dekalog ostał się cały" w prawie.

:D A czy możesz wskazać, w którym miejscu napisałeś że "Dekalog ostał się cały" do prawa się NIE odnosi? Hmm? Jeśli pierwsza część zdania do prawa się odnosi, to i druga też, tym bardziej, że Dekalog też prawem jest (biblijnym).

Jak widzę, z tego, co napisał Ci pogo:

10 godzin temu, pogo napisał:

Jeśli nie twierdzisz, że przynajmniej większość dekalogu ma swój odpowiednik w skodyfikowanym współcześnie prawie, to nie wiem o co Ci konkretnie chodziło wcześniej:

  W dniu 6.03.2020 o 21:47, 3grosze napisał:
Chcecie czy nie, religie (a szczególnie chrześcijańska) dały naszej cywilizacji kręgosłup moralny, który zaowocował obecnym prawem i etyką.
  W dniu 7.03.2020 o 07:46, 3grosze napisał:
Tutaj  mieszasz "prawo" jako system kodyfikacji (podwaliny dało prawo rzymskie) z jego treścią.
(...)
Niewiele z tego zostało:P, natomiast Dekalog ostał się cały.:)

też nic do Ciebie nie dotarło... No trudno, tak bywa. I obawiam się, że może to być nieuleczalne.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
35 minut temu, Jarek Duda napisał:

Z Dekalogu najbardziej szkodliwe, ale też historycznie będące źródłem dominacji religii monoteistycznych, są te anty-tolerancyjne przykazania typu 1), czyli historycznie zero tolerancji wobec innych ludzi i idei - np. higienizm, heliocentryzm, ewolucjonizm, ekologizm ... nauka.

Ci walczący ateiści, muszą sobie dopisywać (manipulować) aby im się klocki składały!

1 przykazanie brzmi: Nie będziesz miał bogów cudzych przede mną. (wyciąć konkurencję)

Ale Jarek musi sobie dołożyć idee i tolerancję aby dokopać.

1 minutę temu, ex nihilo napisał:

A czy możesz wskazać, w którym miejscu napisałeś że "Dekalog ostał się cały" do prawa się NIE odnosi? Hmm?

Już wiem, ,że z Tobą trzeba jak z dzieckiem.:) 

Miałem oczywistość pisać? To było jasne! Wytłumaczyłem to  w wersji "dla krowy" i uproszczonej "dla przedszkolaka".

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

 

19 minutes ago, 3grosze said:

1 przykazanie brzmi: Nie będziesz miał bogów cudzych przede mną. (wyciąć konkurencję)

Problem w tym że tą konkurencję widzą we wszystkim spoza wąskiego ustalonego sposobu myślenia. Miałem religię w szkole - w interpretacji tego przykazania był m.in. telewizor jako wróg - ingerujący w monopol kościoła na czas i myślenie.

I nie ja tylko religie monoteistyczne poprzez historię ludzkości, np. palenie książek i ludzi, walka z higieną i zamykanie łaźni pochodzących z innych kultur, walka z heliocentryzmem, ewolucjonizmem a teraz ekologizmem - dokopać wszystkim spoza własnej wąskiej bańki ideowej, żeby zostały tylko te "jedyne właściwe".

Edytowane przez Jarek Duda

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
25 minut temu, Astro napisał:

Co Ci się poprzestawiało w głowie?

No cóż, poziom i styl argumentacji Nichilo.;) 

Jedynie Jarek tutaj wie o co mu chodzi, ale jest skrzywiony intelektualnie subiektywną interpretacją 2 tysiące lat istniejących przekazów i kościelnych wypaczen oraz katolicyzmu zaściankowego.

.......................................................

Może skonczymy już?

Edytowane przez 3grosze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

 

12 minutes ago, Astro said:

ed: zapomniałem; jeśli jakiś statystyczny poczuł się urażony, to najmocniej przepraszam.

Ten statystyczny mieszka w okolicy Piątku ( https://pl.wikipedia.org/wiki/Geometryczny_środek_Polski ... wypadałoby zważyć populacją).

3grosze, współczesny katolicyzm jest budowany od tych tysięcy lat - kościół jest zmuszany do oficjalnego łagodzenia tych historycznych mechanizmów, ale one są dalej głęboko zakorzenione ... też dochodzą dodatkowe współczesne problemy jak np. zakaz 'in vitro' - kobieta chcąca dzieci nie może ich mieć bo nie podoba się to facetom w sukienkach gwałcącym dzieci ... wspaniały XXI wiek.

Kończymy, miłego dnia ... i zdrowia wszystkim.

ps. Jeszcze tylko ostatni przykład walki kościoła z konkurencyjną ideolgią - z WOŚP który rzeczywiście ratuje życie dzieci ...

Edytowane przez Jarek Duda
  • Lubię to (+1) 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
Godzinę temu, 3grosze napisał:
1 godzinę temu, Astro napisał:

Co Ci się poprzestawiało w głowie?

No cóż, poziom i styl argumentacji Nichilo.;) 

Jedynie Jarek tutaj wie o co mu chodzi, ale jest skrzywiony intelektualnie subiektywną interpretacją

:D:D:D No niezłe...
 

1 godzinę temu, 3grosze napisał:

Miałem oczywistość pisać? To było jasne!

Oczywistość napisałeś - taką jak zrozumiałem to ja, pogo, i Astro chyba też, czyli, że "z prawa rzymskiego w prawe współczesnym zostało niewiele, natomiast prawo biblijne (Dekalog) w tym prawie współczesnym ostało się w całości." To było napisane jednoznacznie i to samo wynikało z całego kontekstu.
Co "autor miał na myśli" to sprawa autora, a nie czytelnika. A że autorowi coś popierniczyło się pod kopułą i napisał nie to, co "miał na myśli", to też sprawa autora. I zwykłym chamstwem ze strony autora jest, kiedy ten autor winę za swojego babola próbuje zrzucić na czytelnika. Czytelnik czyta to, co jest napisane, a nie to, co co siedzi pod deklem autora. Proste?
Ma rację Astro podejrzewając, że coś Ci się poprzestawiało w głowie. I nie tylko ta jedna sprawa na to wskazuje. Takich Twoich baboli jest znacznie więcej...
(qr**, skąd u mnie tyle cierpliwości?)

Edytowane przez ex nihilo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
36 minut temu, Astro napisał:

Niestety, też; mam jednak prośbę Nihilo (do 3grosze również): nie idźcie w piaskownicę...

Jasne... Próbowałem tego uniknąć, ale bardzo chciał, i to od dłuższego czasu. Nie wiem dlaczego, ale tak było. W dodatku wszedł w jakąś totalną pierdołologię, która nie trzyma się kupy w żadnym systemie logicznym, ani klasycznym, ani dowolnym nieklasycznym. No i tyle, zobaczymy co dalej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
W dniu 7.03.2020 o 17:53, ex nihilo napisał:
  • Nie będziesz miał bogów cudzych przede mną.
  • Nie będziesz wzywał imienia Boga twego nadaremno.
  • Pamiętaj, abyś dzień święty święcił.
  • Czcij ojca swego i matkę swoją.
  • Nie zabijaj.
  • Nie cudzołóż.
  • Nie kradnij.
  • Nie mów fałszywego świadectwa przeciw bliźniemu swemu.
  • Nie pożądaj żony bliźniego swego.
  • Ani żadnej rzeczy, która jego jest.

Warto zwrócić uwagę, że jest to już zmanipulowana wersja w której usunięto przykazanie o zakazie tworzenia wizerunków boga, dla niepoznaki rozdzielono 10 na 9 i 10 - bo biznes przestał się domykać.
To by było tyle o znaczeniu dekalogu dla chrześcijaństwa i uczciwości tej religii.

Warto też zwrócić uwagę, że 1 dopuszcza istnienie innych bogów, to znak że religia powstała w czasach pogańskich.
5),6),7),8),9),10) odnoszą się tylko do Żydów, nie do innych ludzi w ogólności - tych można było zabijać, okradać, posuwać do woli.
 

Edytowane przez peceed
  • Pozytyw (+1) 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
50 minut temu, peceed napisał:

jest to już zmanipulowana wersja

Tak, dałem tą, bo najprostsza, a reszta w tym momencie by niczego nie wniosła. Ale ogólnie sprawa jest ciekawa i całkiem fajny temat by z tego można zrobić, m.in. jakimi sztuczkami były niektóre przykazania omijane (np. trzecie z tej listy).
 

55 minut temu, peceed napisał:

5),6),7),8),9),10) odnoszą się tylko do Żydów

Wszystkie odnosiły się tylko do Żydów jako narodu wybranego. To była religia konkretnego narodu i co do zasady tak miało pozostać.
Co do "nie zabijaj" - w wersji hebrajskiej jest to bardziej precyzyjne: "nie morduj". Nie pamiętam w tej chwili na ile odnosiło się to do mordowania gojów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
W dniu 7.03.2020 o 18:11, darekp napisał:

Czy ktoś ma na forum ma wiedzę pozwalającą coś dopowiedzieć w kwestii, czy średniowiecze rzeczywiście było takimi "wiekami ciemnymi"?

Jest to mocno przesadzone w tym sensie, że postęp był zahamowany znacznie wcześniej przez ten ten wychwalany Rzym przez podbicie Grecji. Można przyjąć, że za czasów Archimedesa osiągnęliśmy poziom rozwoju techniki i nauki analogiczny do XVII wieku. Potem przez długi czas niewiele się dzieje, i podczas średniowiecza mamy ten sam pełzający postęp w wielu dziedzinach jaki występował wcześniej.
Wieki ciemne pojawiły się nie ze względu na chrześcijaństwo, ale przez podboje arabskie (muzułmańskie) które błyskawicznie zniszczyły cywilizację Rzymską poza Europą, stopując handel i w szczególności pozbawiając dostępu do papirusu który był absolutnie niezbędny w edukacji - to coś, co byłoby bardzo ciężko odrobić każdej cywilizacji. Papirus był tani i powszechnie dostępny, zastępujący go pergamin - ekstremalnie drogi.

Prawdziwą (niezauważoną) rewolucją która odpaliła naszą cywilizację było wprowadzenie prawa patentowego, co chroniło inwestycje w innowacyjność.

Drugim krokiem milowym było sięgnięcie po paliwa kopalne - przypadkowe osiągnięcie które nie miało wielkich szans się wydarzyć w "ciepłym" Rzymie.

 

W dniu 8.03.2020 o 00:02, Jajcenty napisał:

Bo większość z  nich to Afroamerykanie i o ich reprezentacji w więzieniach decyduje przymus ekonomiczny.

Oczywiście statystycznie niższa inteligencja i wyższy poziom testosteronu skutkujący wyższym poziomem agresji nie mają żadnego wpływu ...

W dniu 7.03.2020 o 13:55, ex nihilo napisał:

natomiast Dekalog ostał się cały.:)

Pomimo zachowania literalnej treści (prawie) całkowicie zmieniło się ich znaczenie.
Ciężko nazwać to ostaniem w całości :P

 

Edytowane przez peceed

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
48 minut temu, peceed napisał:
W dniu 7.03.2020 o 13:55, ex nihilo napisał:

natomiast Dekalog ostał się cały.:)

Pomimo zachowania literalnej treści (prawie) całkowicie zmieniło się ich znaczenie.
Ciężko nazwać to ostaniem w całości

:D  To było stwierdzenie 3grosze, a nie moje (tylko cytowałem i skontrowałem), i była cała awantura z tym stwierdzeniem powiązana, którą chyba przegapiłeś (niewiele straciłeś :D).

Edytowane przez ex nihilo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, ex nihilo napisał:

To było stwierdzenie 3grosze

Przepraszam, pomyłka przy cytowaniu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Problema nima ;)

Antymuzułmańska broń biologiczna:

 

Edytowane przez ex nihilo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 hours ago, peceed said:

dla niepoznaki rozdzielono 10 na 9 i 10

Przypomniało mi się teraz, że już za małolata wydawało mi się to sztucznie rozdzielone na dwa przykazania. Im bardziej próbowali mi prać mózg w szkole, tym bardziej stawiałem opór. Do tej pory 666 to moja ulubiona liczba :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Człowiek modlący się (homo precare?) uderza ponownie: https://www.thesun.co.uk/news/11135724/27-die-industrial-alcohol-cure-coronavirus-iran/

Quote

Twenty-seven people have died from methanol poisoning in Iran after rumours that drinking alcohol can help cure the coronavirus infection

Są w stanie przetrwać i szerzyć się ("we are the borg, you will be assimilated") w dobrych warunkach, ale gdy przychodzi kryzys ...

Edytowane przez Jarek Duda

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Następny... do komentarzy też warto zajrzeć:
https://www.pch24.pl/krystian-kratiuk--episkopat-wloch-zdezerterowal-i-wycofal-sie-z-walki-o-zbawienie-wiernych,74521,i.html
Więcej tego chyba nie będę wklejał, bo to nie ma sensu. Kretynizm jaki jest, każdy widzi...

Ale jeśli chcą, to niech wejdą do kościołów, zamkną się porządnie, a policja zamknie od zewnątrz. Po 21 dniach wyjdą ci, którzy przeżyją. I to będzie ok.

Edytowane przez ex nihilo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra, pora uporządkować ten religijny bałagan i wytypować winnego offtopa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, wilk napisał:

wytypować winnego offtopa.

No dobra... przyznaję się bez bicia: 27.02, trzeci komentarz :(

A jak już się przyznałem, to ;):
https://www.pch24.pl/wielka-procesja-na-ukrainie-w-intencji-ochrony-przed-koronawirusem,74536,i.html
Bez komentarza, ale komentarze pod artykułem warte są przeczytania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, ex nihilo napisał:

Bez komentarza, ale komentarze pod artykułem warte są przeczytania.

Perfekcyjna ilustracja prawa Poego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uzupełnienie poprzedniego"
https://belsat.eu/pl/news/ukraina-wielka-droga-krzyzowa-o-opieke-przed-koronawirusem/
IMG_6821.jpg

"Portal Weża zaznacza, że podczas procesji stała się rzecz „symboliczna” – jej uczestnicy nie przepuścili jadącej na sygnale karetki. Ambulans musiał pojechać inną trasą."

No i tyle, bo co więcej...
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W szerzeniu zarazy religia nie pierwszy i nie ostatni raz udowadnia swoją wyższość.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Wyższość religii nad wyższością ateizmu" -- błąd logiczny w nazwie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...