Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Badacz-fan Metalliki nazwał nowego skorupiaka na cześć ulubionego zespołu

Rekomendowane odpowiedzi

W głębinach otaczających pole konkrecjonośne Clarion-Clipperton (ang. Clarion–Clipperton Fracture Zone, CCZF) na Pacyfiku odkryto skorupiaka (równonoga), któremu na cześć zespołu Metallica nadano nazwę Macrostylis metallicola. W 2017 r. inny skorupiak - krewetka - także zyskał rockową nazwę, tym razem od zespołu Pink Floyd - Synalpheus pinkfloydi.

Energetyczna muzyka Mettaliki towarzyszyła mi przez większość życia. Utwory takie jak Master of Puppets czy One są mistrzowskimi dziełami [...], dlatego jestem podekscytowany, że mogę się w pewien sposób zrewanżować mojemu ulubionemu zespołowi, nazywając na jego cześć nowy gatunek - podkreśla dr Torben Riehl z Instytutu Badawczego i Muzeum Historii Naturalnej Senckenberga we Frankfurcie nad Menem.

M. metallicola mierzy zaledwie 6,5 mm. Zamieszkując strefę na głębokości ok. 4132-5050 m, nie ma oczu ani pigmentacji. Jego nazwa to nie tylko hołd złożony Metallice, ale i nawiązanie do miejsca występowania skorupiaka - unikatowego środowiska CCZF. Występują tu bowiem konkrecje polimetaliczne, którymi interesuje się przemysł wydobywczy.

Ze względu na bogactwo zasobów, już wkrótce [...] może się zacząć wydobycie minerałów z tej części dna. Zespół Riehla bada warunki wyjściowe, by opracować plany zarządzania i strategie zabezpieczania bioróżnorodności/ekosystemu w czasie projektów górniczych.

Duet z Instytutu Badawczego i Muzeum Historii Naturalnej Senckenberga oraz Uniwersytetu w Gandawie opublikował uzyskane wyniki w piśmie PeerJ. Riehl ma nadzieję, że jego praca zwiększy świadomość społeczną wpływu górnictwa głębokomorskiego.

Stale rosnące w związku z urbanizacją czy wzrostem liczebności populacji [...] zapotrzebowanie na metale prowadzi do eksploracji zasobów i eksploatacji nawet niepoznanych dotąd naukowo i trudno dostępnych części świata, takich jak głębiny. Bardzo mało osób ma świadomość, że rozległe, w dużej mierze nieeksplorowane głębiny oceanów zamieszkują dziwne, nieodkryte istoty - takie jak nasz "metalowy" skorupiak.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...