Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Wiele wskazuje na to, że tytuł najstarszego mężczyzny zostanie przyznany Brytyjczykowi Bobowi Weightonowi

Recommended Posts

Stujedenastoletni Bob Weighton z Alton w hrabstwie Hampshire czeka na potwierdzenie przez przedstawicieli Księgi rekordów Guinnessa, że jest najstarszym mężczyzną świata. Brytyjczyk przejąłby ten tytuł po Japończyku Chitetsu Watanabe. Watanabe zmarł w wieku prawie 113 lat; 12 lutego 2020 r., gdy przedstawiciele Księgi Guinnessa pojawili się w domu opieki w Niigacie, by wręczyć mu certyfikat, miał 112 lat i 344 dni. Niestety, później przeżył niecałe 2 tygodnie. Zmarł 23 lutego.

Weighton urodził się 29 marca 1908 r. (dziś, 27 lutego, ma więc 111 lat i 335 dni). Dorastał w Hull. W wywiadzie udzielonym mediom powiedział: Nie jestem zbyt usatysfakcjonowany [potencjalnym przejęciem tytułu], bo to oznacza, że ktoś inny umarł.

Zaakceptowałem swój wiek jako fakt. Nie planowałem tego ani jakoś specjalnie nad tym nie pracowałem. Tak zwyczajnie jest. Jestem jednym ze szczęśliwców.

Weighton dzieli tytuł najstarszego Brytyjczyka z Joan Hocquard z Pool w Dorset. Oboje urodzili się 29 marca 1908 r.

W przeszłości Weighton pracował jako nauczyciel angielskiego na Tajwanie. Przebywając w Kanadzie w czasie drugiej wojny światowej, odszyfrowywał japońskie komunikaty wojskowe. Później wrócił do Wielkiej Brytanii z żoną Agnes, którą poślubił w 1937 r. w Hongkongu. Obecnie starszy pan mieszka w kompleksie apartamentów dla seniorów w Alton.

Superstulatek twierdzi, że pieniądze nigdy nie były dla niego ważne. Podkreśla za to wagę śmiechu.

 


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites
W dniu 27.02.2020 o 14:32, KopalniaWiedzy.pl napisał:

Superstulatek twierdzi, że pieniądze nigdy nie były dla niego ważne. Podkreśla za to wagę śmiechu.

No wiadomo, jak anglik to zapewne entuzjasta Latającego cyrku Monty Pythona! ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

No nie wiem, dla tego Pana cała załoga Monty Pythona to gówniarze, 30 lat różnicy. Pewnie jak robili pierwsze odcinki to marudził, że świat schodzi na psy. 

  • Haha 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Similar Content

    • By KopalniaWiedzy.pl
      Najstarszy na świecie działający urząd pocztowy w Sanquhar w Szkocji ma nowych właścicieli - Mary i Barry'ego Fordów z Florydy. Placówka świadczy usługi nieprzerwanie od 1712 r. W 2009 r. została wpisana do Księgi rekordów Guinnessa. Fordowie będą jej 17. właścicielami.
      Wcześniej urząd prowadzili Nazra i Manzoor Alamowie. Decyzję o sprzedaży placówki podjęli pod koniec 2019 roku. Chcieli się przeprowadzić w pobliże rodziny w Birmingham. W listopadzie zeszłego roku Manzoor zmarł.
      Fordowie są Brytyjczykami - Barry urodził się w Lincolnshire, a Mary pochodzi z Motherwell - ale przez 20 lat mieszkali i pracowali na Florydzie. Wrócili z powodów rodzinnych. O wystawieniu poczty z Sanquhar na sprzedaż po raz pierwszy usłyszeli w 2020 r. Początkowo zostali przelicytowani, gdy jednak transakcja nie doszła do skutku, dostali od losu drugą szansę. Oficjalna ceremonia przejęcia ma się odbyć w przyszłym miesiącu.
      W międzyczasie pani Ford odkryła, że jest związana z tym regionem. Przeglądając rzeczy odziedziczone po zmarłej jakiś czas temu matce, znalazła rękawiczki z ściegiem na drutach typowym dla Sanquhar. Gdy zagłębiła się w historię rodziny, okazało się, że jej przodkowie pochodzili Muirkirk, które znajduje się w odległości ok. 40 km od Sanquhar.
      Fordowie przyznają, że muszą się sporo nauczyć. O tym, jak duża czeka ich zmiana, świadczy chociażby fakt, że wcześniej Barry był żołnierzem RAF-u, a na Florydzie prowadził firmę zajmującą się odnawianiem samolotów. Małżonkowie zgodnie podkreślają, że jest dla nich ważne, by służyć społeczności. Mamy po prostu nadzieję, że zostaniemy zaakceptowani i staniemy się jej częścią.
      Jak podaje Księga rekordów Guinnessa, drugi najstarszy urząd pocztowy działa w Sztokholmie od 1720 r. Trzecie miejsce w tej kategorii zajmuje zaś placówka z Santiago w Chile, która świadczy usługi od 1772 r.
      Po otwarciu na początku XVIII wieku urząd w Sanquhar służył jako główny punkt wymiany listów między Anglią a Szkocją. Używany był głównie przez arystokrację.

      « powrót do artykułu
    • By KopalniaWiedzy.pl
      Chirurdzy ze Sri Lanki usunęli największy i najcięższy kamień nerkowy. Jak podaje Księga rekordów Guinnessa, kamień mierzył 13,37 na 10,55 cm i ważył aż 800 gramów. Operację przeprowadzono 1 czerwca. Pacjent - 62-letni emerytowany żołnierz Canistus Coonghe - czuje się dobrze.
      Poprzedni rekord wielkości kamienia pochodził jeszcze z 2004 r.; 13-cm złóg usunięto wtedy mieszkańcowi Indii Vilasowi Ghuge. Jeśli chodzi o wagę, poprzedni rekord został ustanowiony w 2008 r. przez Wazira Muhammada z Pakistanu - jego kamień nerkowy ważył 620 gramów.
      Kamień stwierdził u Coonghego zespół urologiczny ze Szpitala Wojskowego w Kolombo. Pielolitotomię wykonał dr Kugadas Sutharshan.
      We wpisie na Facebooku lekarz podkreślił, że w okresie pooperacyjnym nie wystąpiły żadne powikłania. Co najważniejsze, nerka funkcjonuje prawidłowo. Dr Sutharshan powiedział, że wątroba, trzustka, śledziona i pęcherzyk żółciowy pacjenta okazały się niepowiększone. Stwierdzono jedynie powiększenie gruczołu krokowego.
      Kamienie nerkowe powstają z odfiltrowywanych przez nerki minerałów. Mogą się one zlepiać i tworzyć złogi. Gdy kamienie są małe, mogą zostać bezobjawowo wydalone. Przy większych kamieniach pojawiają się bóle, a pozbycie się kamieni wymaga podjęcia leczenia. Kamienie mogą blokować drogi moczowe, prowadząc do uszkodzenia nerek. Na kamicę nerkową najczęściej chorują mężczyźni. Ich główną przyczyną jest nieodpowiednia dieta i zbyt małe nawodnienie.

      « powrót do artykułu
    • By KopalniaWiedzy.pl
      Największa bryła bursztynu na świecie stanie się własnością Muzeum Bursztynu-Muzeum Gdańska. Wkrótce mają się też rozpocząć starania o wpis do Księgi rekordów Guinnessa. Zakup jest możliwy dzięki dotacji Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zabytków (NIMOZ).
      Wyjątkowy bursztyn
      Bryła waży nieco ponad 68 kg i pochodzi z Sumatry. Rzuca się w oczy tuż po wejściu do siedziby w Wielkim Młynie - można ją bowiem zobaczyć przy kasie.
      W Gdańsku okaz znajduje się od 3 lat (jest depozytem). Przyjechał z USA.
      Największą bryłę bursztynu na świecie zauważyliśmy podczas Targów Amberif i uznaliśmy, że warto, by pozostała w Gdańsku. Prezentowaliśmy ją nawet na jednej z naszych wystaw czasowych w poprzedniej lokalizacji Muzeum Bursztynu w Zespole Przedbramia, ale celowo nie nadawaliśmy sprawie większego rozgłosu. Od początku chodziło nam o jej kupno, a właściciele bryły, Janusz Fudala i Dough Lundberg, okazali nam niezwykłą życzliwość - ujawnił dyrektor Muzeum Gdańska Waldemar Ossowski.
      Dotychczasowa rekordzistka
      Warto przypomnieć, że dotychczasową rekordzistką jest ważąca 50,4 kg bryła należąca do Jospha Fama z Singapuru (ona także pochodzi z Sumatry). Tytuł największej przysługuje jej oficjalnie od 26 lipca 2016 r. Wymiary tego okazu są imponujące: 55x50x42 cm.
      Dotacja Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów
      Wniosek o środki na zakup 68-kg bryły bursztynu rozpatrzono pozytywnie, tym samym zakup bryły został dofinansowany w ramach programu grantowego Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów "Rozbudowa zbiorów muzealnych". Kwota dofinansowania wynosi 112.027,15 zł (podany koszt całkowity to 140.033,94 zł).
      Garść ciekawostek o bursztynie sumatrzańskim
      Bursztyn sumatrzański, młodszy kuzyn bursztynu bałtyckiego, wygląda jak skała lub meteoryt. Gdy pada na niego światło UV, opalizuje na niebiesko. Kierowniczka Muzeum Bursztynu, Renata Adamowicz, wyjaśnia, że z jakiegoś względu - prawdopodobnie z powodu niegdysiejszych warunków środowiskowych - zawiera bardzo mało inkluzji. Występuje w pokładach węgla brunatnego, skąd jest wydobywany jako surowiec dodatkowy. Powstał z żywic wytwarzanych przez kwiatowe rośliny okrytonasienne, które do dziś rosną w lasach równikowych Azji Południowo-Wschodniej - dodaje.

      « powrót do artykułu
    • By KopalniaWiedzy.pl
      W zeszłą sobotę (17 czerwca) w Deerfield Beach na Florydzie przeprowadzono największe podwodne sprzątanie na świecie. W organizowanym po raz 15. wydarzeniu wzięło udział 633 nurków z całego świata. Na miejscu był przedstawiciel Księgi Guinnessa Michael Empric, który potwierdził, że rzeczywiście pobito rekord z 2015 r., kiedy to w sprzątaniu Morza Czerwonego, koordynowanym przez nurka egipskiej armii Ahmeda Gabra, wzięło udział 614 nurków.
      Florydzkie wydarzenie zrealizowano pod egidą Dixie Divers i Deerfield Beach Women's Club. Jak podkreśla jedna z organizatorek Tyler Bourgoine, to był wspaniały czas. Pracowaliśmy razem. Każdy oczyszczał przypisany fragment rafy bądź molo.
      Nurkowie wchodzili do wody od 9 do 11 i pozostawali w niej co najmniej kwadrans. Ludzie przyjechali z różnych zakątków USA, a także z Europy i Ameryki Południowej.
      Na razie nie wiadomo, ile dokładnie odpadów zebrano, ale wg organizacji Project AWARE, ich waga mogła sięgać nawet 1450 kg. Miasto podkreśla, że wszystkie zostaną poddane recyklingowi lub odpowiedniemu składowaniu. Duża część zebranych śmieci wiązała się z rybołówstwem.

      « powrót do artykułu
    • By KopalniaWiedzy.pl
      Chihuahua o imieniu Miracle Milly to najbardziej sklonowany pies świata. Sześcioletnia suczka z Portoryko trafiła do Księgi Rekordów Guinnessa, po tym gdy Sooam Biotech Research Foundation z Seulu uzyskała aż 49 jej klonów.
      W zeszłym roku firma skontaktowała się z właścicielką Miracle Milly Vanesą Semler. Koreańczycy podkreślali, że chcą sklonować suczkę, by rozwiązać genetyczną zagadkę jej wyjątkowości (od 2012 r. to do Milly należy bowiem rekord najmniejszego żyjącego psa).
      Koreańscy naukowcy posługują się metodą klonowania poprzez transfer jąder. Pierwszy miot klonów Miracle Milly urodził się w sierpniu zeszłego roku. Teraz wszystkie pieski - Molly, Mally, Melly, Molly, Mumu, Mila, Mary, Mimi, Moni, Mini, Mela i Mulan - mieszkają z rodziną Semler w Kissimmee na Florydzie. Hodowczyni twierdzi, że pieski mają wygląd i osobowość Miracle Milly, ale niektóre są nieco większe od "oryginału".
      Później Koreańczycy uzyskali jeszcze 37 klonów najmniejszego żyjącego psa na świecie.
      Początkowo pomysł był taki, że powstanie 10 klonów - 9 do badań i 1 dla nas, ale ostatecznie specjaliści [z Sooam Biotech Research Foundation] zdecydowali się na uzyskanie o wiele większej liczby klonów.
      By zbadać czynniki genetyczne i epigenetyczne występujące u Milly i kopii Milly, naukowcy z Sooam chcą nawiązać współpracę m.in. z Pekińskim Instytutem Genomiki. Na tej podstawie ma powstać artykuł do publikacji w specjalistycznym periodyku.
       


      « powrót do artykułu
  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...