Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
robobibok

Czy jesteś wstanie poczuć siebie ?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, ostatnio nurtuje mnie myśl czy jestem wstanie poczuć swój własny zapach. Wiem, że każdy ma swój wyjątkowy zapach, który jest wyczuwalny dla innych ale czy dla samego siebie ? Proszę o odpowiedź i o uzasadnienie albo podanie źródła tej wiedzy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kilka odpowiedzi :)

 

1. Spoć się solidnie, spędź godzinę bez wysiłku, potem podnieś ramię ;D poczujesz siebie na pewno ;D Może brzmi to śmiesznie, no ale jednak właśnie tak jest

2. Druga odpowiedź jest bardziej poważna: czy uważasz, że jesteś w stanie poczuć ciało drugiego człowieka np. z odległości pół metra, o ile ta osoba jest umyta? Bo ja jednak sądzę, że prędzej poczujesz perfumy albo ogólnie kosmetyki. Reszta to feromony, czyli substancje bezzapachowe, a mimo to wpływające na człowieka. Czyli w zasadzie Twoja zdolność do wykrycia własnego zapachu wcale nie jest większa, niż zdolność do wykrycia zapachu drugiego człowieka

3. Jeszcze jedna rzecz: nie jest chyba zaskoczeniem, że człowiek traci wrażliwość na pewien zapach, gdy jest na niego długo eksponowany. To widać nawet na prostym przykładzie: lekko nieprzyjemny zapach w pomieszczeniu przestaje Tobie przeszkadzać i przestajesz go odczuwać już po paru minutach. Dokładnie to samo dzieje się z zapachem własnego ciała (i nie sugeruję tu, że własne ciało miałoby pachnieć nieprzyjemnie)

4. Raczej nie mamy aż tak czułego węchu, by świadomie odczuć różnice w zapachu pomiędzy dwiema typowymi osobami. Osobiście myślę, że to raczej odczuwanie nieświadome, w przeciwieństwie do czułości węchu posiadanej np. przez psa

 

Mam nadzieję, że choć trochę pomogłem. Pozdrawiam!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2. Druga odpowiedź jest bardziej poważna: czy uważasz, że jesteś w stanie poczuć ciało drugiego człowieka np. z odległości pół metra, o ile ta osoba jest umyta? Bo ja jednak sądzę, że prędzej poczujesz perfumy albo ogólnie kosmetyki. Reszta to feromony, czyli substancje bezzapachowe, a mimo to wpływające na człowieka. Czyli w zasadzie Twoja zdolność do wykrycia własnego zapachu wcale nie jest większa, niż zdolność do wykrycia zapachu drugiego człowieka

3. Jeszcze jedna rzecz: nie jest chyba zaskoczeniem, że człowiek traci wrażliwość na pewien zapach, gdy jest na niego długo eksponowany. To widać nawet na prostym przykładzie: lekko nieprzyjemny zapach w pomieszczeniu przestaje Tobie przeszkadzać i przestajesz go odczuwać już po paru minutach. Dokładnie to samo dzieje się z zapachem własnego ciała (i nie sugeruję tu, że własne ciało miałoby pachnieć nieprzyjemnie)

 

Teoretycznie możesz poczuć. Wystarczy ,że będziesz w pewnym pomieszczeniu z zapachem X - do którego i tak się kiedyś przyzwyczaisz... a potem wejdziesz drugiego pomieszczenia z zapachem Y i osobą Z i na początku możesz wyczuć zmianę zapachów, woni, aromatów i innych feromono-chemikali :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Witam, ostatnio nurtuje mnie myśl czy jestem wstanie poczuć swój własny zapach. Wiem, że każdy ma swój wyjątkowy zapach, który jest wyczuwalny dla innych ale czy dla samego siebie ? Proszę o odpowiedź i o uzasadnienie albo podanie źródła tej wiedzy.

 

 

 

To kwestia spinacza na nos na parę godzin i próba ;D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...