Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Ostatni dzień pracy Teleskopu Kosmicznego Spitzera

Recommended Posts

Dzisiaj jest ostatni dzień pracy Teleskopu Kosmicznego Spitzera. Za 2 dni, po 16 latach pracy w przestrzeni kosmicznej, urządzenie zostanie wyłączone i zakończy się jego misja.

Spitzer przez lata badał przestrzeń kosmiczną w podczerwieni. Dzięki niemu NASA zebrała olbrzymie ilości informacji o tych częściach wszechświata, które są przesłonięte przez gaz i pył. Naukowcy mogli zajrzeć w miejsca niedostępne za pomocą innych instrumentów.

Spitzer, w przeciwieństwie do Hubble'a, nie zostanie deorbitowany i nie spłonie w atmosferze. Znajduje się on bowiem na bardzo specyficznej heliocentrycznej orbicie w odległości około 250 milionów kilometrów od Ziemi, dzięki czemu prowadzone przezeń obserwacje nie były zakłócane przez ciepło naszej planety. Teleskop podąża za naszą planetą.

Jak wyjaśnia Joseph Hunt, który kieruje misją Spitzera, za około 53 lata teleskop przeleci w pobliżu Ziemi i poleci w stronę dalszych części kosmosu.

W ostatnich latach Spitzer był wykorzystywany do badania egzoplanet. Mimo że teleskop nie został zaprojektowany do tego celu, udało mu się nawet znaleźć kilka planet pozasłonecznych. Jednak jego najważniejszą spuścizną jest zbadanie przestrzeni kosmicznej ukrytej przed teleskopami optycznymi.

Teleskop Kosmiczny Spitzera został wystrzelony 25 sierpnia 2003 roku. Jego misja miała trwać 5 lat. Urządzenie pracuje w paśmie 3–180 mikrometrów. Do obserwacji wykorzystuje 85-centymetrowe lustro wykonane z berylu chłodzone 360 litrami ciekłego helu.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...