Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  

Recommended Posts

Wzajemnie, Wszystkiego Najlepszego, Dla Was i dla wszystkich górników Kopani Wiedzy!

 • Upvote (+1) 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wielu  Dobrych owoców Waszej pracy, rozwijania skrzydeł i radości z okazji Bożego Narodzenia!

 • Upvote (+1) 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 • Similar Content

  • By KopalniaWiedzy.pl
   Niech rok 2023 będzie znacznie lepszy od roku mijającego. Życzymy Wam przede wszystkim zdrowia i zadowolenia z życia. Do zobaczenia w przyszłym roku :)
   Ania, Jacek, Mariusz

   « powrót do artykułu
  • By KopalniaWiedzy.pl
   Planszówki to znakomity sposób na spędzanie wolnego czasu. Szczególnie w momencie, gdy za oknem jest szaro i ponuro, a my mamy ochotę na odrobinę dobrej zabawy. W dodatku jest to też znakomity prezent na święta. Dziś chcielibyśmy polecić kilka tytułów, które powinny znaleźć się w szafce każdego miłośnika tej formy rozrywki.
   Tajniacy – znakomita gra imprezowa
   Zacznijmy od gry dla większej ilości graczy. „Tajniacy” skłaniają do rywalizacji dwie drużyny. Do sukcesu kluczowa będzie współpraca oraz kreatywność. Nie ukrywamy, że przewagę będą miały osoby z dużym zasobem słownictwa, które potrafią dobrze naprowadzać innych na właściwy trop.
   Każda drużyna ma swojego szefa wywiadu, który musi naprowadzić agentów, a więc innych graczy na właściwy trop. Należy ustalić, które hasła doprowadzą nas do zwycięstwa. Niestety, na każdą turę szef może podać raptem jeden trop. W dodatku należy używać jedynie kryptonimów i uważać, abyśmy nie naprowadzili własnej drużyny na hasła przeciwnika.
   Uno – ponadczasowa klasyka
   Zaletą gry w Uno jest to, że wielu Polaków potrafi w nią grać. Jest to bowiem nieodłączny towarzysz wycieczek szkolnych, rodzinnych posiadówek czy wieczorów w akademikach. Przede wszystkim zasady są proste, a w grę może grać jednocześnie wiele osób. Dlatego też próg wejścia jest bardzo niski, a zabawa przednia. Jeśli osoba, której chcemy wręczyć upominek jeszcze Uno nie posiada, to zdecydowanie będzie to dobry prezent na święta.
   Catan – dla miłośników planowania w przód
   Czasami mamy ochotę się nieco bardziej nagłówkować. Catan niewątpliwie jest grą, w której strategia odgrywa ważną rolę. Na naszej liście ta pozycja została umieszczona, ponieważ wymaga od graczy komunikowania się ze sobą i handlowania. Z jednej strony musimy przyspieszać w ten sposób swój własny rozwój, z drugiej zaś pilnować, aby nasze towary nie przyczyniły się do zwycięstwa przeciwnika.
   Dodajmy do tego, że w gra nie ustala z góry cen za poszczególne dobra. Dlatego też aspekt negocjacyjny jest niezwykle istotny. Musimy dobrze się targować, aby otrzymać możliwie jak najwięcej za jak najmniej. Jeśli negocjacje nigdy nie były naszą mocną stroną, to w Catanie zdecydowanie będziemy mieć wiele sposobności ku temu, by się w tym aspekcie podciągnąć.
   Wirus – uratuj świat przed epidemią
   Zadaniem graczy jest stawienie czoła pandemii. Nie będzie to łatwe zadanie, jednak przy dobrej strategii z całą pewnością osiągalne. Co jednak istotne, nie tylko wirus będzie naszym przeciwnikiem, ale również inni gracze. Istotne jest bowiem to, kto jako pierwszy poradzi sobie z zabójczą bakterią.
   Zdecydowane jest to gra, z którą poradzą sobie również młodsi gracze. Zasady da się bardzo szybko opanować, a sama rozgrywka nie trwa specjalnie długo, dzięki czemu możemy rozegrać nawet kilka partii z rzędu.
   Monopoly – klasyczny prezent na święta
   Któż z nas nie słyszał o Monopoly? No właśnie, to bodaj najpopularniejsza ze wszystkich gier planszowych. Mówi się, że niejedne relacje rodzinne zostały przez nią mocno nadszarpnięte, ponieważ rywalizacja pomiędzy graczami bywa naprawdę zacięta.
   Na przestrzeni lat pojawiło się wiele edycji specjalnych, które nie zmieniają za bardzo klasycznych zasad gry, natomiast pozwalają toczyć rozgrywkę w innym uniwersum. Na rynku znajdziemy bowiem Monopoly w świecie Star Wars, Robloxa oraz naprawdę wielu innych. Dlatego taką planszówkę można poniekąd „spersonalizować”. Jeśli wiemy, że osoba, której upominek chcemy sprawić, lubi klimat Gwiezdnych Wojen, to z pewnością ucieszy się z takiego właśnie wydania Monopoly.
   Ważne jest również to, że zasady rozgrywki są proste, natomiast sama gra niesamowicie wciągająca. Właśnie dlatego pojawiło się tyle jej odmian. Po prostu jest w niej coś magicznego, co sprawia, że ciężko się od niej oderwać. I nawet po porażce momentalnie mamy ochotę na kolejną partię, aby tym razem zakończyć ją swoim zwycięstwem.
   Clue – edycja z Harrym Potterem
   Choć oficjalne przygody czarodzieja z Hogwartu już się zakończyły, wykreowany przez Rowling świat dalej ma wielu wielbicieli. Jeśli wiemy, że w naszej rodzinie lub wśród bliskich mamy fana książek i filmów o Harrym Potterze, to mamy idealny prezent na święta. Clue to gra detektywistyczna, w której musimy rozwiązać zagadkę znikających uczniów Hogwartu.     
   Hogwarts Battle – pokonaj Sam-Wiesz-Kogo!
   Zostańmy jeszcze w klimacie popularnego czarodzieja. Hogwarts Battle jest kooperacyjną grą karcianą, która wymaga od graczy podejmowania wspólnych decyzji i dokładnego analizowania kolejnych posunięć. Celem zabawy jest pokonanie czarnych charakterów, którzy chcą zapanować nad szkołą magii.
   Gra posiada aż siedem różnych scenariuszy o różnych poziomach trudności. Dzięki temu do stołu mogą usiąść zarówno początkujący, jak i zaprawieni w bojach miłośnicy planszówek. Jeśli tylko mamy w domu fana uniwersum o Harrym Potterze, to ta karcianka będzie stanowić idealny prezent na święta. Zaznaczmy jednak, że producent uznał, że jest to zabawa dla osób powyżej jedenastego roku życia, a więc nie byłby to dobry upominek dla najmłodszych.

   « powrót do artykułu
  • By KopalniaWiedzy.pl
   Wesołych Świąt Bożego Narodzenia: dużo zdrowia, spokoju, szczęścia i spełnienia marzeń życzą Ania, Jacek i Mariusz :)

   « powrót do artykułu
  • By KopalniaWiedzy.pl
   Niegdyś doskonale zdawano sobie sprawę, jaki jest sens poszczególnych rekwizytów, potraw, gestów; wszystko miało swój wymiar magiczny i symboliczny. Dziś wiele tradycji trwa, ale wiedza o nich umyka – mówi o Bożym Narodzeniu etnolog dr Grzegorz Odoj, prof. UŚ.
   W przededniu świąt powraca temat tradycji, czyli międzypokoleniowego przekazu zwyczajów, zasad, norm, działań obrzędowych. Ich praktykowanie umacnia naszą tożsamość, odrębność lokalną, regionalną. Pojawia się też odwieczne pytanie: dlaczego tak robimy. W większości przypadków ten pierwotny sens, pierwotna symbolika tych działań w naszej świadomości zaniknęła, ale robimy to dalej, bo tak zawsze robił mój ojciec, moja matka, moi dziadkowe i tak powinno się robić – mówił PAP etnolog z Uniwersytetu Śląskiego.
   Dodał, że niegdyś doskonale zdawano sobie sprawę, jaki jest sens poszczególnych rekwizytów, potraw, gestów. Wszystko miało swój wymiar magiczny i symboliczny, np. pusty talerz na stole najpierw był związany z upamiętnianiem duchów przodków, później był on dla zbłąkanego wędrowca czy nawet dla Pana Jezusa. Podobnie w kwestii potraw. Na przykład taki mak: dziś spożywamy go w postaci ciasta, kutii czy makówek – ale już bez zastanawiania się, że to symbol płodności. Obecnie nie dostrzegamy już tych uwarunkowań magicznych, ponieważ nie mamy takiej potrzeby – tłumaczył Odoj.
   Wskazał też, że spora część tradycji związanych z Bożym Narodzeniem wywodzi się z dawnej kultury chłopskiej. Dzisiejsza kultura to przede wszystkim kultura miasta, to miasto dyktuje mody, trendy – dodał.
   Ekspert przypomniał, że tradycja jest zmienna. Wydaje nam się, że tam, gdzie pojawia się pojęcie: tradycja, tradycyjny, mowa jest o czymś odwiecznym, a tak nie jest. Przykładem może być jedna z ikon Bożego Narodzenia, jaką jest karp. On powszechnie pojawia się właściwie dopiero po 1945 r. – powiedział.
   Dodał, że w każdej tradycji istnieje taki rdzeń, który zmienia się wolno lub nawet bardzo wolno. Oprócz wspomnianego karpia można tu także wskazać choinkę.
   Z kolei wśród nowych elementów świętowania Bożego Narodzenia etnolog wymienił wyjazdy do egzotycznych krajów (choć obecnie z powodu pandemii jest to utrudnione) czy mutacje wigilijnej kolacji np. w wersji wegańskiej.
   Również kultura popularna – kontynuował Odoj – wprowadza nowe elementy jak np. rodzinne oglądanie popularnej komedii świątecznej, rokrocznie emitowanej w telewizji w Boże Narodzenie właśnie.
   Etnolog podsumował, że choć sens wielu zwyczajów już umyka, to nadal świętujemy Boże Narodzenie świadomie. Święta są ważnym elementem naszego życia, to odwrócenie naszej codzienności. I choć obserwujemy obecnie desakralizację świąt, to ta sfera ludyczna, emocjonalna, pozostanie z nami na bardzo długo – powiedział Odoj.

   « powrót do artykułu
  • By KopalniaWiedzy.pl
   Rodzice co rusz starają się, żeby im pociechom niczego nie brakowało. Tak samo, jeżeli chodzi o świąteczne podarunki. Nie jest to jednak sprawa łatwa, ponieważ maluch często ma już wszystko i ciężko go zaskoczyć. Są jednak sposoby na znalezienie czegoś, o czym nawet nie śnili.
   Coroczne prezentowe dylematy
   Przeważnie, wraz z początkiem listopada, zaczynamy gorączkowo przeglądać witryny sklepów internetowych, pod kątem kupna prezentów świątecznych. Jako że z roku na rok stajemy się w tej kwestii bardziej wybredni, a oferta interesujących produktów i usług stale rośnie, mamy nie lada orzech do zgryzienia. Zazwyczaj, w pierwszej kolejności bierzemy pod lupę to, co oprócz walorów estetycznych, wydaje się po prostu praktyczne. Do wirtualnego koszyka wrzucamy zbitek palących potrzeb, pominiętych wcześniej w dzikim pędzie codziennych obowiązków. Nic bowiem nie wydaje się lepszą opcją, niż podarowanie komuś „spokoju wewnętrznego’. Nowa para zimowych butów, mocniejszy odkurzacz, czy elektryczna szczoteczka do zębów, potrafi zdziałać prawdziwe cuda a dodatkowo przystępna cenowo, bywa wyjątkowo atrakcyjnym łupem.
   Na drugi rzut, idą zwykle nęcące oko pierdółki, które często nie pełnią żadnej istotnej funkcji, poza estetyczną. Aby jednak uniknąć rozczarowania na twarzy obdarowanego, tradycyjnie kierujemy się jego hobby lub delikatnie wypytujemy o ostatnie fascynacje. Ryzyko, że nie trafimy i wpadniemy w pułapkę „uszczęśliwiania kogoś na siłę” istnieje natomiast zawsze. Co zaś, jeśli chodzi o najmłodszych? Czy w tym przypadku sytuacja ma się podobnie?
   Popularne prezenty dla dzieci
   Dziecięce pragnienia wydają się wybiegać daleko poza skąpą wyobraźnię dorosłego. Świat klocków, autek, lalek i misiów to magiczna kraina, do której klucz trzyma mały właściciel. Trzeba bardzo się postarać, żeby Święty Mikołaj wkradł się do serca młodego człowieka i wywołał w nim prawdziwą radość. Nie jest to bynajmniej proste zadanie, kiedy zewsząd atakują tony kolorowych reklam, ulubieni bohaterowie książek szybko przestają imponować a naszpikowana bodźcami głowa już dawno spuchła od nadmiaru wrażeń. Czy istnieje więc recepta na prezent idealny, będący urzeczywistnieniem ich wszelkich fantazji i oczekiwań?
   Świąteczne wystawy i w tym roku obfitują w artykuły z postaciami z bajek, kuszą ogromem barw i zróżnicowaniem produktów. Bez względu na asortyment, sklepy wprowadzają zabawne wizerunki księżniczek, zwierząt oraz pojazdów, niemal wszędzie, gdzie tylko się da. Wesołe stworki machają do nas z kubków, poduszek, ubranek i całej masy pozostałych rzeczy, powodując niezdecydowanie i narastającą frustrację. Wtedy też, pojawia się przestrzeń na nowe, wytężone poszukiwania czegoś o wiele bardziej oryginalnego. Tu z pomocą wkraczają takie strony, jak: https://prezentmarzen.com/, oferujące wachlarz pomysłów dla milusińskich.
   Nietuzinkowe propozycje upominków pod choinkę
   Kiedy „wszystko już było” i nic nie wzbudza należytego entuzjazmu, warto postawić na hity, takie jak : szaleństwo w parkach rozrywki, trening zdolności manualnych na warsztatach ceramicznych, przygoda w escape roomie, pieszczota kubków smakowych na lodach lub zindywidualizowany projekt koszulki. Każda z atrakcji dopasowana jest to danej grupy wiekowej i szczegółowo opisana. Do wyboru jest wiele rozmaitych, unikalnych prezentów. Poza tym, jeżeli chcemy zapewnić dzieciakom nieco więcej adrenaliny, mamy ku temu niepowtarzalną okazję, fundując im lot helikopterem, jazdę Monster Truck na miejscu pasażera albo samodzielną jazdę gokartem. Starszaki ponadto mogą skorzystać z przejażdżki samochodem sportowym, którą oferuje go-racing.pl. Dziecko na pewno doceni ową niespodziankę i zatrzyma piękne wspomnienia do końca życia a my z dużą dozą prawdopodobieństwa po prostu spełnimy jego najskrytsze marzenie.

   « powrót do artykułu
 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

×
×
 • Create New...