Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Noc Laboratoriów 2019 – to już jutro

Recommended Posts

Wrocławskie firmy, uczelnie, instytucje państwowe i naukowe w nocy 19 października otworzą drzwi do swoich pracowni badawczych, na co dzień niedostępnych dla laików. Podobnie jak w poprzednich latach organizatorem Nocy Laboratoriów jest NOKIA. Wraz z kilkunastoma partnerami akcji szykuje warsztaty, pokazy i wyjątkowe w tym roku atrakcje.

W 4 ostatnich edycjach na nocne zwiedzanie wyruszyło w sumie ponad 10000 osób! Rok temu otworzono dla nich ponad 40 laboratoriów, w których przeprowadzono w sumie ponad 100 warsztatów oraz tyle samo różnych prezentacji. Wstęp jest bezpłatny, ale warto pamiętać, że w ubiegłym roku wejściówki rozeszły się w kilka dni, a miejsca na niektóre warsztaty czy wykłady były zajęte już po kilku godzinach od uruchomienia zapisów! W tym roku zapisy ruszają 5 października.

Organizowana przez firmę Nokia Noc Laboratoriów jest pierwszym tego typu wydarzeniem (a piątą już edycją) we Wrocławiu i w Polsce. W ramach Nocy Laboratoriów wrocławskie firmy i organizacje zapraszają mieszkańców stolicy Dolnego Śląska do zwiedzania przestrzeni, w których na co dzień trwają prace nad najnowocześniejszymi rozwiązaniami w obszarach technologii, chemii, biologii i innych obszarów nauki. Wszystkich spragnionych wrażeń i chętnych do odkrywania tajników nauki zapraszamy na to niezwykłe wydarzenie.

Swoje laboratoria otworzą Nokia, 3M, Dolby, Nanores, Okręgowy Urząd Miar, Whirlpool, Sieć Badawcza Łukasiewicz, Uniwersytet Przyrodniczy, Politechnika Wrocławska, Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Ekonomiczny, Uniwersytet Wrocławski, Pro Mathematica, Wrocławski Park Technologiczny, Instytut Łączności, Euroimmun Polska oraz Hydropolis.

Zwiedzający centrum Nokii będą mogli obejrzeć m.in. prezentację stacji bazowych telefonii komórkowych, pokaz pracy na stanowisku precyzyjnego lutowania, sposób pracy komór klimatycznych. Zwiedzać będzie można Centrum Innowacji 3M, zobaczyć technologię inteligentnej wideokonferencji w Laboratorium Dolby Voice i przekonać się, jak zbudowane jest najnowocześniejsze kino na świecie. Z kolei Euroimmun to znany producent testów do diagnostyki laboratoryjnej chorób autoimmunologicznych, zakaźnych i alergii oraz markerów genetycznych. Zaprezentuje nam ona m.in. swoje testy alergologiczne i pozwoli samodzielnie je wykonać.

Hydropolis przygotowało dla zwiedzających zarówno ciekły azot, jak i chmury. Będzie można stworzyć własny obłok w butelce i spowodować jego zniknięcie. A na koniec przekonamy się, że woda we wrocławskich kranach w niczym nie ustępuje wodzie butelkowanej.

Atrakcyjnie zapowiada się też oferta firmy Nanores, która przygotowała pokaz działania supernowoczesnych mikroskopów elektronow-jonowych oraz procesu mikrowytrawiania wzoru, podczas którego zostanie użyte działo plazmowe. Z kolei Politechnika Wrocławska zaprezentuje technologie ułatwiające życie osobom niepełnosprawnym, pokaże superkomputer BEM i zapozna nas z technologiami digitalizacji i archiwizacji starych dokumentów.

Wrocławski Park Technologiczny i Fundacja Pro Mathematica przygotowały warsztaty z programowania robotów, dowiemy się, czy bananem można wbić gwóźdź i zobaczymy, jak wybuchowy potrafi być ciekły azot. Natomiast naukowcy z Uniwersytetu Wrocławskiego zdradzą nam tajemnice GMO oraz opowiedzą o skałach i minerałach w skali makro, mikro i nano.

Uczestników Nocy Laboratoriów czeka dużo więcej atrakcji, niż te, które tutaj opisaliśmy. Warto więc zapoznać się ze szczegółowym programem, przygotowanym przez każdą z firm i instytucji uczestniczących w wydarzeniu. Wystarczy tylko kliknąć na umieszczone powyżej odnośniki.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...