Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
3grosze

Narodowy socjalizm (offtop)

wilk

Message added by wilk

Recommended Posts

45 minut temu, okragly napisał:

nawet jakby, to pod jakim kątem byś selekcjonował?

To pytanie do innej niż moja opcji światopoglądowej. W przeciwieństwie do innych, my liberałowie,  mamy wysoko postawioną poprzeczkę moralną. Eugenika, to domena skrajnej prawicy: naziści wzięli się kiedyś za ulepszanie ludzi i marnie skończyli. Podobnie jak Spartanie.

Edited by 3grosze

5 minut temu, 3grosze napisał:

my liberałowie

liberałowie maja wypisane na sztandarze tylko 2 słowa INDYWIDUALIZM I WOLNOŚĆ, sa antyspołeczni, Człowieczeństwo to wspólnota (z natury stadni i egalitarni)

8 minut temu, 3grosze napisał:

Eugenika, to domena skrajnej prawicy:   

dużo jej było w USA, Szwecji. Popierało wielu uznanych intelektualistów

W dniu 11.10.2019 o 15:03, KopalniaWiedzy.pl napisał:

Brakuje tam starszych córek

znaczy, ze kobiety opuszczają swoje stado przystępując do stada partnera. Tak też jest u szympansów. Ciekawe jak było w paleolicie,  u  zbieraczy - łowców? 

Godzinę temu, 3grosze napisał:

Eugenika, to domena skrajnej prawicy: naziści wzięli się kiedyś za ulepszanie ludzi i marnie skończyli.

Naziści to zły przykład (a może w jakimś sensie dobry - do wszystkiego, każdy może użyć kiedy chce i do czego chce :( ) bo nie byli ani czystą prawicą ani czystą lewicą. Już sama nazwa ich partii to pokazuje, że nie czysta prawica: Narodowosocjalistyczna Niemiecka Partia Robotników. 

Edited by darekp

4 godziny temu, okragly napisał:
5 godzin temu, 3grosze napisał:

Eugenika, to domena skrajnej prawicy:   

dużo jej było w USA, Szwecji. Popierało wielu uznanych intelektualistów

Podałem przykłady czynowników, a nie zwolenników idei. Pierwszym i tak był Platon.:P

3 godziny temu, darekp napisał:

Naziści to zły przykład (a może w jakimś sensie dobry - do wszystkiego, każdy może użyć kiedy chce i do czego chce :( ) bo nie byli ani czystą prawicą ani czystą lewicą. Już sama nazwa ich partii to pokazuje, że nie czysta prawica: Narodowosocjalistyczna Niemiecka Partia Robotników. 

Nie prawica bo się nazwali narodowymi socjalistami? :D Można się nazwać Prawo i Sprawiedliwość i bezczelnie łamać konstytucję. 

Darek, tam gdzie osobista wiedza jest powierzchowna, lepiej nie nowotworzyć subiektywnych bytów.

Z wiki: 

Narodowy socjalizm, nazizm (skrót od niem. Nationalsozialismus), czasem określany również jako hitleryzm (od nazwiska Adolfa Hitlera) – rasistowska, antykomunistyczna, antydemokratyczna i antysemicka ideologia Narodowosocjalistycznej Niemieckiej Partii Robotników (NSDAP). Niemiecka skrajna odmiana faszyzmu[1],

Faszyzm uważany jest na ogół za doktrynę skrajnie prawicową .

8 godzin temu, 3grosze napisał:

Darek, tam gdzie osobista wiedza jest powierzchowna, lepiej nie nowotworzyć subiektywnych bytów.

Nie powiedziałbym, że mam powierzchowną wiedzę na ten temat:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Narodowy_socjalizm

"Niemiecka skrajna odmiana faszyzmu[1], opierająca się na darwinizmie społecznym, biologicznym rasizmie, w szczególności na antysemityzmie, wyrosła na gruncie militaryzmu pruskiego i niemieckiego szowinizmu, czerpiąca z haseł zarówno nacjonalistycznych, jak i socjalnych, trudna do jednoznacznego uplasowania na klasycznej osi prawica-lewica[2][3][4], a łatwiejsza do umiejscowienia z pomocą podziału dwuosiowego[5]." (podkreślenie moje)

Z jednej strony
 "Niektórzy naukowcy wskazują na lewicowe i socjalistyczne korzenie nazizmu[30][31][32][33][34][35][36]. Niemniej jednak nawet oni wskazują na to, że ich głos jest mniejszościowy, a główny nurt nauki klasyfikuje narodowy socjalizm jako skrajną prawicę"

Z drugiej strony:

"Umiejscowienie nazizmu na osi lewica-prawica nie jest zgodne z definicją twórcy systemu. Adolf Hitler przedstawiał nazizm jako ideologię, która nie jest ani prawicowa, ani lewicowa, lecz synkretyczna."

Ogólnie zresztą ten podział na prawicę i lewicę jest IMHO bardzo sztuczny i bardziej do mnie przemawia https://pl.wikipedia.org/wiki/Podział_dwuosiowy W tym podziale naziści pewnie są gdzieś blisko granicy między "populistami/narodowcami" a "prawicą/konserwatystami". Albo nawet gdzieś nawet bardziej w lewo albo w stronę centrum, bo powiedzmy sobie szczerze, czy oni jakąkolwiek wolność szanowali? Ja jestem blisko granicy "kapitalizm/libertarianizm" a "prawica/konserwatyści" . Najkrócej mówiąc jeśli chodzi o politykę, to dałbym jak najwięcej libertarianizmu, a tam gdzie się nie da (bo czysty libertarianizm to wydaje mi się, że to jednak utopia) to jakieś możliwie jak najbardziej zdroworozsądkowe i szanujące obywateli rozwiązania oparte na hierarchii, jakimś poszanowaniu religii itp. (coś jakby może monarchia brytyjska, nie wiem czy najszczęśliwszy przykład, albo Singapur - tam był autorytaryzm, ale zarazem bardzo dobry rozwój gospodarczy).

P.S. Ten autorytaryzm w Singapurze dotyczył chyba tylko wolności osobistych/obyczajowych czy tp. w gospodarce było dużo wolnego rynku. Ja tam bym wolał też dużo wolności w sferze obyczajowej, ale tak naprawdę jest ona dla mnie o wiele mniej ważna niż wolność gospodarcza. To tak dla wyjaśnienia.

Znowu jakiś idiota podrzuca faszyzm prawicy.
Faszyzm to sterowanie gospodarką i państwem charakterystyczne dla lewicy.
Lewica wbrew zakłamaniu może się opierać nie tylko na walce klas ale i na walce narodów.

Jak ktoś nie odróżnia nacjonalizmu od faszyzmu to mu wychodzą potworki myślowe.

Wystarczy takiemu idiocie zadać pytanie: jeśli wiesz co to faszyzm to powiedz co jest jego przeciwieństwem.

I się zaczyna ślinienie... zamiast odpowiedzi. Bo odpowiedź jednoznacznie wskazuje czyj jest faszyzm.

Edited by thikim

10 godzin temu, darekp napisał:

Nie powiedziałbym, że mam powierzchowną wiedzę na ten temat

Sorki. Zgrzytałem wczoraj zębami nad inteligencją krajan i oberwało Ci się niechcący;) rykoszetem.

Twoje:

10 godzin temu, darekp napisał:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Narodowy_socjalizm

"Niemiecka skrajna odmiana faszyzmu[1],

Moje, ale z wiki:

19 godzin temu, 3grosze napisał:

Po dobroci:): wciskają  nazizm na lewo i prawo, ale nikt ich nie chce,

4 godziny temu, thikim napisał:

Znowu jakiś idiota podrzuca faszyzm prawicy.

Czytaj idioto co powyżej piszą.

• Upvote (+1) 1

Hmm, problem z ulokowaniem faszyzmu na osi prawica-lewica wynika z traktowania tej osi jako liniowej, gdy tymczasem jest ona na swoich skrajnych końcach zakrzywiona i płynnie się łączy: skrajna prawica - faszyzm - skrajna lewica. W takim ujęciu przeciwieństwem faszyzmu jest społeczny i gospodarczy liberalizm.

• Upvote (+1) 1

3 godziny temu, GROSZ-ek napisał:

tymczasem jest ona na swoich skrajnych końcach zakrzywiona i płynnie się łączy: skrajna prawica - faszyzm - skrajna lewica. W takim ujęciu przeciwieństwem faszyzmu jest społeczny i gospodarczy liberalizm.

Też mam takie wrażenie;)

8 godzin temu, 3grosze napisał:

Moje, ale z wiki:

W dniu 13.10.2019 o 23:31, 3grosze napisał:

Po dobroci:): wciskają  nazizm na lewo i prawo, ale nikt ich nie chce,

OK, zresztą ja tam (też po dobroci:) ) mogę machnąć ręką i zgodzić się, jeżeli większość naukowców zdecydowanie będzie nalegać na tę wersję ze "skrajną prawicą". Nie przywiązuję wagi do etykietek:) Tylko, że dla mnie najważniejsza jest ta oś wolności gospodarczej i wtedy mi się kłóci, bo oni nie byli zwolennikami wolności gospodarczej.

1 godzinę temu, Mariusz Błoński napisał:

Gdzieś widziałem wartą rozważenia definicję, że nazizm to "rewolucyjne połączenie nacjonalizmu i socjalizmu".

Ano właśnie, lewicę i nazistów łączy rewolucyjność...

P.S. Dla ścisłości: skrajną lewicę i nazizm łączy rewolucyjność.

Edited by darekp