Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy

Recommended Posts

Niezwykle duża liczba pożarów trawi amazońskie lasy. Obecnie płonie ich około 2500, dym widać na zdjęciach satelitarnych, a w poniedziałkowe popołudnie nad São Paulo zaległy ciemności, gdyż niebo przesłonił dym z pożarów szalejących 2500 kilometrów dalej.

Wilgotne lasy Amazonii trudniej ulegają zapłonowi niż suche lasy Kalifornii czy australijski busz. Za niezwykle dużą liczbę tegorocznych pożarów – a brazylijski Narodowy Instytut Badań Kosmicznych (INPE) naliczył ich już ponad 47 000 (to o 84% więcej niż w roku ubiegłym) – odpowiadają ludzie. Takiego zdania są zarówno naukowcy z Brazylii, jak i z innych krajów. Okres, w którym wybuchły pożary zbiega się z porą suchą i odpowiada wzorcowi użytkowania ziemi przez brazylijskich rolników.

Problemem są jednak tyle nie same pożary, a ich bezprecedensowa liczba. Tutaj i naukowcy i obrońcy środowiska wskazują na konkretnego winnego, a jest nim prezydent Jair Bolsonaro i jego polityka. Już wcześniej informowaliśmy, że jego minister wyrzucił z pracy dyrektora INPE za to, iż instytut poinformował o znaczącym zwiększeniu wycinki puszczy amazońskiej. W czasie kampanii wyborczej Bolsonaro obiecywał pobudzenie gospodarki Brazylii poprzez wykorzystanie Amazonii. Jego obietnice oraz prowadzona polityka, skutkująca m.in. znacznym spadkiem aktywności policji, której zadaniem jest zapobieganie nielegalnej wycince lasu, zachęciła wiele osób i firm do działania. Hodowcy bydła, rolnicy i przedsiębiorstwa wydobywcze zaczęli w poczuciu bezkarności niszczyć dżunglę.

Organizacje ekologiczne wskazują m.in. na doniesienia lokalnej gazety Folha do Progresso z południowego wschodu stanu Pará, która informowała o zorganizowanym przez rolników „Dniu ognia”, który odbył się wzdłuż autostrady BR-163. Jak powiedział dziennikarzom jeden z jego organizatorów chcemy pokazać prezydentowi, że chcemy pracować, a jedynym sposobem jest przetrzebienie puszczy. W ciągu kolejnych dwóch dni w okolicach, gdzie zaplanowano „Dzień ognia” wybuchło około 800 pożarów. Co prawda brazylijskie MSW zapowiedziało śledztwo, jednak dziennik Folha de Sao Paulo przypomina, że w gminie Novo Progresso w stanie Para rządowa agencja Ibama odpowiedzialna za kontrolę wypalania lasów, przestała wykonywać swoje obowiązki, gdyż wojsko i policja zaprzestały jej wspierania.

Tymczasem prezydent Bolsonaro zaczął twierdzić, że pożary są wywoływane przez organizacje ekologiczne, które chcą postawić w złym świetle jego i cały rząd.

Specjaliści ostrzegają, że ciche przyzwolenie na niszczenie puszczy amazońskiej tylko zachęci do większej aktywności „leśną mafię”. Tym mianem są określani rolnicy, którzy nielegalnie wypalają las, zajmują ziemię, dzielą ją na działki i sprzedają je hodowcom.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wiecie, z tą Amazonią to jest trochę tak, że cały świat chciałby z niej korzystać, ale "płacić" mają obywatele państw, na których terytorium znajduje się ten las deszczowy. Płacić w sensie ograniczać swoją działalność.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Myślę, że "cały świat" zwraca najwyżej uwagę, ale to obywatele decydują, prawda? Weźmy Polskę, która plasuje się gdzieś na początku trzeciej dziesiątki gospodarek świata. Jeśli chodzi o eksport plastikowego śmiecia zajmujemy jednak wysokie, bo dziewiąte miejsce na świecie. Skoro jednak to Kowalskiemu nie przeszkadza, to cóż zrobić? Widać jest Kowalski.

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

2 godziny temu, nantaniel napisał:

Wiecie, z tą Amazonią to jest trochę tak, że cały świat chciałby z niej korzystać, ale "płacić" mają obywatele państw, na których terytorium znajduje się ten las deszczowy.

Oj, jest coś czego nie wiedziałeś:

Jak informuje Deutsche Welle, w 2008 roku rząd Niemiec obiecał około 95 milionów euro na potrzeby międzynarodowego funduszu ochrony Amazonii. Przekazał dotąd 55 milionów euro.

Rząd Norwegii zdecydował o wstrzymaniu 33 milionów euro dotacji na fundusz ochrony Puszczy Amazońskiej, w proteście przeciwko wybrykom populistycznego Bolsonaro.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

"The United States Congress passed the Enterprise of Americas Initiative, which authorised the United States to carry out debt-for-nature swaps with other nations, in 1990 (Sheikh, 2009 Sheikh, P. A. (2009). Debt-for-nature initiatives and the Tropical Forest Conservation Act: Status and implementation (pp. 1–20). Washington, DC: Congressional Research Service, RL31286. [Google Scholar]). The United States reauthorized the programme in 1998 with the passage of the Tropical Forest Conservation Act (Sheikh, 2009 Sheikh, P. A. (2009). Debt-for-nature initiatives and the Tropical Forest Conservation Act: Status and implementation (pp. 1–20). Washington, DC: Congressional Research Service, RL31286. [Google Scholar]). In total, United States debt-for-nature swaps cancelled approximately $1.8 billion owed by 21 low- and middle-income nations. The swaps generated $400 million for conservation. In comparison, debt-for-nature swaps carried out by all other high-income nations totalled $1 billion of debt cancelled and generated about $500 million for conservation."

 

"The Amazon Fund, founded by the Brazilian government in 2008, is considered to be the world's most successful, results-based national funding mechanism for REDD+ (Reducing Emissions from Deforestation and Forest Degradation and the role of conservation, sustainable management of forests and enhancement of forest carbon stocks in developing countries). So far it has received USD 1,288,000,000 from international donors for its demonstrated reductions in deforestation.

With USD 1,212,000,000 Norway is the Fund´s largest donor. Germany, through the KfW Development Bank, has so far provided approximately EUR 55,000,000. "

 

A to tylko dwa przykłady z wielu działań. Więc to nie jest tak, że wszelki koszty związane z ochroną ponoszą kraje, na terenie których znajdują się tereny chronione.

Share this post


Link to post
Share on other sites

https://www.o2.pl/artykul/ue-postawila-ultimatum-brazylia-sie-ugiela--6416917887916161a

 

Wciąż nie doczekałem się tego terminu, bo na psychologii się nie znam, ale może pan Trump bardziej wyjaśni o co mi chodzi:
https://www.money.pl/gospodarka/ugasmyplucaswiata-pozar-w-amazonii-unia-grozi-brazylii-konsekwencjami-a-trump-wspiera-6416989616297601a.html
Substytut smoczka? Pomyśleć, że ponoć myślący ludzie wybierają...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ciekawe czy podpalacze lasów w Brazylii są opłacani przez tamtejszy rząd, czy też osoby prywatne organizują na nich zrzutkę?

Share this post


Link to post
Share on other sites
6 godzin temu, Astro napisał:

Wciąż nie doczekałem się tego terminu, bo na psychologii się nie znam, ale może pan Trump bardziej wyjaśni o co mi chodzi:
https://www.money.pl/gospodarka/ugasmyplucaswiata-pozar-w-amazonii-unia-grozi-brazylii-konsekwencjami-a-trump-wspiera-6416989616297601a.html
Substytut smoczka? Pomyśleć, że ponoć myślący ludzie wybierają...

Ale o co chodzi? IMHO taktyka Trumpa jest skuteczniejsza. Skoro Bolsonaro twierdzi, że Brazylii nie stać, a w odpowiedzi kraje z Europy na niego naskakują, to jest to - nawet z psychologicznego punktu widzenia i ze zwykłych relacji międzyludzkich - słaba taktyka. Trump zaś mu mówi, że jeśli Brazylia sobie nie radzi, to USA mogą im pomóc walczyć z pożarem. To akurat znacznie lepsze podejście.

 • Upvote (+1) 2

Share this post


Link to post
Share on other sites
31 minut temu, 3grosze napisał:

Czy ktoś ma teorię, dlaczego prawicowe odchylenie koreluje z odchyleniem umysłowym?

http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114883,25120105,wojciech-cejrowski-nie-wierzy-w-pozary-amazonii-lasy-amazonskie.html#s=BoxOpImg4

 

Do poglądów WC mam sporo zastrzeżeń, ale w tym wypadku może za wcześnie mówić o odchyleniu umysłowym? Może rzeczywiście ma takie doświadczenie, że lasy amazońskie są trudnopalne? W końcu sam mówi, że nie wie, jak wyjaśnić tę rozbieżność między jego obserwacjami, a obecnymi pożarami? Nikt z nas nie był (jak się domyślam) w Amazonii.

P.S. Ale te pożary uważam za fakt, gdyby ktoś miał wątpliwości.

P.S.2 I jakoś nie zdarzyło się zresztą, żeby spłonęła cała amazońska dżungla. Jakiś mechanizm czy ujemne sprzężenie zwrotne pewnie gdzieś musi być. Jedna z możliwości to że brazylijskim rolnikom udało się znaleźć jaką lukę w tym sprzężeniu.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Godzinę temu, darekp napisał:

w tym wypadku może za wcześnie mówić o odchyleniu umysłowym

Przemądrzałość WC, która na podstawie "bogatego":P  doświadczenia pirotechnicznego: "Amazońskie ogniska gasną same z siebie, trzeba je stale wachlować, rozdmuchiwać" - przekonuje Cejrowski", ekstrapoluje na: "lasy amazońskie są NIE-palne", kwestionując fakty, w połączeniu z poglądami  znanych mi prawicowców: " Jak sobie pomyślę że płacimy za "globalne ocieplenie" i popatrzę za okno to mnie trafia szlag" – napisał Andrzej Duda (prezydent RP), oraz bywającego na forum @thikim , to jedno odchylenie koreluje mi niechcący;) z drugim.

Share this post


Link to post
Share on other sites
W dniu 23.08.2019 o 18:51, nantaniel napisał:

Płacić w sensie ograniczać swoją działalność.

Jasne, niech wszyscy robią co chcą - byle u siebie.

Spalają Amazonię? Ich sprawa, przecież to ich tlen - do nas i tak by nie dotarł, bo niby jak przez granicę się przedostanie bez wizy i paszportu? Sąsiad na wsi pali śmieciami albo spuszcza ścieki w grunt - przecież jego śmieci i jego grunt, prawda? Ja chciałbym mieć czyste powietrze do oddychania i zdrową marchewkę ze swojej ziemi, ale to sąsiad musiałby zapłacić za wywóz swoich śmieci i za budowę porządnego szamba - gdzie tu sprawiedliwość? Idźmy dalej - bo przecież są sytuacje, które na mnie nie wpływają tak jak zatruwanie mojego świata. Rosja pacyfikuje Czeczeńców - to ich wewnętrzna (Rosji) sprawa*. Jak sąsiad bija żonę i dzieciaki, to póki nie drą mi się po nocach nie dając spać, to co mnie to? Nie moja żona, nie moje dzieciaki. Przecież nie mogę oczekiwać, żeby on ograniczył swoją działalność,  poniósł koszty swoich działań, a ja czy inni sąsiedzi nie - bo gdzie tu solidarność i sprawiedliwość?

 

A z innej perspektywy: Brazylia nie jest izolowaną gospodarką. Są beneficjentem międzynarodowego obrotu. Ich partnerzy biznesowi (firmy, państwa, pojedynczy konsumenci) mają pełne prawo komunikować im, co im się podoba a co nie w procesie "tworzenia produktu" który potem jest im sprzedawany. Analogicznie, na mniejszą skalę: nie wiem jak to jest z Tobą, może jest ci obojętne co jesz. Jednak ja i wiele innych osób chętnie zapłaci więcej za żywność ekologiczną i "fair trade". Jeżeli firma, której produkty kupuję nagle zaczęłaby stosować od groma chemii, ulepszaczy, emulgatorów, konserwantów czy czego tam a w dodatku przeniosła swoje uprawy na tereny znane np. z niewolniczej pracy czy innych nieetycznych praktyk dla zwiększenia efektywności i obniżenia kosztów** to powiem takiej firmie, że więcej ich produktów nie chcę. Poszukam innych. I nie przekona mnie tłumaczenie, że przecież to biedny producent musi ponieść koszty tego całego "eko"  i "fair" - bo ja już właśnie za to płacę.

Zatem - tak samo jak konsument może nie chcieć kupić produktu "Made in Brasil", tak rząd może powiedzieć - nakładamy na was embargo, nie chcemy z wami robić interesów, bo nie podobają nam się wasze wewnętrzne praktyki.

 

A na sam koniec jak już inni powiedzieli - nie jest tak, że Brazylia sama musi ponosić koszty walki o zachowanie Amazonii.

 

 

* TLTR. Nie chcę się tu jakoś szczególnie akurat Rosji czepiać. To nie to, żeby to była jakaś szczególnie reprezentacyjna wojna. Po prostu przykład pierwszy z brzegu jaki przyszedł mi na myśl. Takie głosy się wtedy podnosiły, ale takie jest podejście wielu w przypadku mnóstwa podobnych konfliktów na świecie, gdzie państwo tłamsi militarnie jakąś mniejszość. Byle nie naruszało to status quo granic międzypaństwowych.

** A to właśnie robi nieoficjalnie Brazylia - zwiększa efektywność i obniża koszty (doraźnie) produkcji rolnej.

 

Edited by Jarkus

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mariusz, to miał być inny link, ale po pijaku tak bywa. ;) Po bardzo dobrym pijaku przy świecach, z Damą i dobrym samopoczuciu. :) Kupa radości, bo każdemu tego życzę.
Już nie chce mi się linkować tego co miało być, bo w kontekście dyskusji bez sensu. Nie chcę wrzucać w "filmowe", ale to świetny serial (owszem: nudny, przydługawy i pod publikę, ale specyficzną publikę; większość na wstępie będzie miała problem: Wachowski brothers czy sisters, co odrzuca tych homo bez homo). Pewnie wiesz o co mi chodzi. Jesteśmy LUDŹMI. :) Jak napisał Mickiewicz (którego nie cierpię :D): kochajmy się! Ktoś inny powiedział: kochajmy ludzi, tak szybko odchodzą.

A dla tych, którzy jak thikim uważają się niesłusznie za ludzi coś innego. Ups. Znajdzie  sobie sobie sam. Internet jest jak ocean, przytłacza.

ed: do WC nie apeluję; najwyżej spuszczam tam gdzie odpowiednie miejsce. WC.

ed:

14 godzin temu, Jarkus napisał:

tak samo jak konsument może nie chcieć kupić produktu "Made in Brasil",

Z tym mam problem. Od lat wypatruję produktów "made in Brasil", aby ich nie kupować. Korpo jednak znają sztuczki:
https://www.youtube.com/watch?v=i3JXMonon94

ed2: Czego Panu brakuje panie mister thikim? Otwieram się się na maxa, nigdy tego ni e robiłem. Chce pan się otworzyć, czy zamknąć w kwestii wszystkiego? Wszystko mam pan małe, ale pewnie pan to wie.

15 godzin temu, 3grosze napisał:

to jedno odchylenie koreluje mi niechcący;) z drugim.

Zawsze koreluje. Statystyka jest po Twojej stronie. Thikimki lubią jednak łatwiejsze podchody. Tych na swoim poziomie. Ufam,  że KW jednak przetrwa (nie upieram się tu być, ale ufam, że myślenie przetrwa; wbrew thinkimkom). Kocham Was wszystkich. Bo jesteście wspaniali.

Edited by Astro

Share this post


Link to post
Share on other sites
18 godzin temu, 3grosze napisał:

Czy ktoś ma teorię, dlaczego prawicowe odchylenie koreluje z odchyleniem umysłowym?

http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114883,25120105,wojciech-cejrowski-nie-wierzy-w-pozary-amazonii-lasy-amazonskie.html#s=BoxOpImg4

 

Tutaj dałeś się ponieść :) To, co mówi WC mówią też poważni naukowcy. Otóż lasy Amazonii nie płoną same z siebie. To nie lasy Kalifornii czy Syberii. Dlatego też jest mu z jednej strony trudno uwierzyć w masowe pożary, z drugiej zaś, przyznaje, że widzi te pożary na zdjęciach. WC się zastanawia, co je spowodowało. Naukowcy, którzy są tam na miejscu, mówią, że zdecydowana większość tych pożarów to sprawka człowieka. Nie widzę tu sprzeczności. WC mówiąc, że one są niepalne i mówiąc, co by sam zrobił, żeby taki las podpalić, przyznaje, że musiał to zrobić człowiek. Całego procesu, który za tym stoi możemy się domyślać.

Co więcej, widziałem artykuł w Guardianie nt. jakichś slajdów, które były pokazywane na początku tego roku na spotkani Bolsonaro z lokalnymi społecznościami gdzieśtam. Na slajdach tych padają stwierdzenia, że trzeba prowadzić różne programy infrastrukturalne (m.in. była mowa o jakiejś zaporze wodnej i przedłużeniu autostrady BR-163), by w ten sposób storpedować plany ustanowienia dużego korytarza ekologicznego.

Jeśli to wszystko do kupy złożymy i złożymy, to rysuje się dość jasny obraz: dżungla jest celowo podpalana przez ludzi, a tak znaczące zwiększenie liczby wypaleń to skutek co najmniej przychylnej retoryki władz.

Share this post


Link to post
Share on other sites
7 minut temu, Mariusz Błoński napisał:

dałeś się ponieść

Trudno zachować mistrzowski spokój na cudzy, tak grubymi nićmi szyty [ręka (prawa Cejrowskiego), rękę (prawą Bolsonaro) myje] dysonans poznawczy:

"W dalszej części swojego wpisu podkreśla, że nie chce mu się wierzyć w pożary Amazonii, ale "głupio" mu o tym pisać, gdy widzi filmy pokazujące żywioł."

Widzi, ale nie wierzy. Normalne to nie jest.

To, że WC jest słabym  piromanem,  nie znaczy że Amazonia nie paliła się rokrocznie z przyczyn naturalnych (grom z jasnego nieba to dopiero ma moc!), a intencjonalny czynnik ludzki w inicjacji tegorocznych pożarów  jest oczywisty. 

Pożary w Amazonii, co wydaje się istotne w kontekście wpisu Cejrowskiego, zdarzają się w podobnej porze co roku, ale teraz skala zjawiska jest niespotykana.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
6 godzin temu, Mariusz Błoński napisał:

WC mówiąc, że one są niepalne i mówiąc, co by sam zrobił, żeby taki las podpalić, przyznaje, że musiał to zrobić człowiek

Interpretujesz, tłumaczysz, czy wspierasz WC? Śmiało. Nic takiego w jego wpisie nie przeczytałem.

ed: Ja rozumiem to prościej. Podobnie jak DT nie wierzy we wskazania termometrów, tak WC nie wierzy w zdjęcia satelitarne. Chyba tyle.

ed2: zdjęcia widział, nie dowierza, bo:

Cytat

Jej niepalność znam z OSOBISTEGO doświadczenia liczącego trzydzieści lat"

Z osobistego, dłuższego doświadczenia znam niezatapialność głupoty, bo potęgą jest i basta.

Cytat

"A może ktoś podpalił ropę? Nie wiem. Szukam odpowiedzi i mi się rachunki nie zgadzają."

Znalazł się kurna kalkulator... Wpisowego przy sprzedaży książek nie policzy, ale kalkulator. Podpalił ropę? A ropa tak swobodnie sobie po Amazonii pływa, co z doświadczenia pewnie wie. Wystarczy wiaderko.

 

 

https://www.youtube.com/watch?v=UAaW1BUSPP8&feature=youtu.be&t=119

 

A może tak, że słonko Peru założył swoją słynną czapkę, wziął kanisterek z ropą, polał tu i ówdzie i podpalił? Założę się, że jutro już o tym przeczytam tam, gdzie o takich rzeczach można przeczytać. Tylko. Literatura przeznaczona dla ludzi z IQ mniej niż 100 (statystyka) mnie nie interesuje. Cóż, taka to moja podróż...

ed: Podpowie mi ktoś, gdzie ten "mistrz" Cejrowski zrobił doktorat od wszystkiego? San Escobar?

ed2: ech... nie wiem jak tytułować, bo studiów wiele, ale:

Cytat

studiów tych nie ukończył

https://pl.wikipedia.org/wiki/Wojciech_Cejrowski

Myślę, że wydział aktorski na KUL wiele tłumaczy. ;) Ups, na KUL to była historia sztuki. Sztuk się doliczył jednej; swojej.

Share this post


Link to post
Share on other sites
16 godzin temu, Astro napisał:

Interpretujesz, tłumaczysz, czy wspierasz WC? Śmiało. Nic takiego w jego wpisie nie przeczytałem.

A czy koniecznie ktoś musi być koniecznie zawsze "za" czymś albo "przeciw"?

Obojętnie czy to będzie Cejrowski, czy Kuba Wojewódzki, albo Edyta Górniak, Doda, czy jakiś inny celebryta/celebrytka (tych z młodszego pokolenia nawet nie znam, wyrosłem z tego), to przede wszystkim to będą sprawni biznesmeni, sprawniejsi ode mnie czy od Ciebie, którzy robią jakieś ruchy wyreżyserowane na wywołanie takich czy innych reakcji u masowego odbiorcy. Ty sam decydujesz (podobnie jak ja sam, albo 3grosze sam) ile z ich towaru "kupisz" a ile nie. Możesz kupować wszystko, albo tylko część, np. to i tylko to co oferuje jedna ze stron. Sam decydujesz w jakim stopniu jesteś "masowym" odbiorcą.

Mnie niespecjalnie rajcuje kupowanie gazeciano-wyborczej narracji, że każdy z prawej strony to idiota/oszołom, tak samo różnych prawicowych narracyjek też niespecjalnie. WC z jednej strony kiepsko wykształcony, z drugiej on potrafił napisać kilkanaście książek dobrze się sprzedających, a Ty napisałeś tylko jeden artykuł z astronomii na KW (a ja zero artykułów, czyli jeszcze mniej:/ ). 

Przypuszczalnie jedyny wniosek z tego jest taki, że to celowe podpalenia (i że WC wygadał się niechcący, że jest kiepskim piromanem, jak to ujął 3grosze;)).

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 godzinę temu, 3grosze napisał:

Artykułu nie zdołałem przeczytać (nie mam abonamentu na GW), ale coś mi to śmierdzi etykietkowaniem ludzi.

Ale co się będę męczył, ja się czuję konserwatystą, a tam już na początku napisano, że konserwatyści byli eko od dawna :P

Edited by darekp

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

 • Similar Content

  • By KopalniaWiedzy.pl
   Jeff Podos z amerykańskiego University of Massachusetts Amherst oraz Mario Cohn-Haft z brazylijskiego Instituto Nacional de Pesquisas de Amazônia poinformowali o nagraniu najgłośniejszego ptasiego śpiewu. Na łamach Current Biology donoszą, że obecnie rekord hałasu w świecie ptaków należy do samca dzwonnika białego, który zdetronizował dotychczasowego rekordzistę bławatowca krzykliwego.
   Dzwonnik biały, gdy wzywa samicę, wydaje dźwięki o głośności 125 dB. Ten nieduży, ważący zaledwie 1/4 kilograma ptak, może mierzyć się z zespołem rockowym w czasie koncertu na stadionie. Dla porównania warto uświadomić sobie, że motocykl bez tłumika generuje hałas o natężeniu 100 dB, piła łańcuchowa to 110 dB, a startujący śmigłowiec uraczy nas dźwiękiem o natężeniu 120 dB. Przypomnijmy, że dźwięki o głośności powyżej 85 dB mogą uszkodzić ludzki słuch.
   Podos i Cohn-Haft mówią, że zastanawiają się, jak samice dzwonnika białego mogą słuchać samców z bliskiej odległości nie ryzykując przy tym uszkodzenia słuchu. Mieliśmy szczęście, że byliśmy świadkami, gdy samica dołączała do samca, który ją wabił. To właśnie wówczas samce wydają najgłośniejsze dźwięki. Co więcej, w casie tego pokazu samce gwałtownie się poruszają i ostatnie nuty kierują bezpośrednio do samicy. Chcielibyśmy wiedzieć, dlaczego samice z własnej woli przebywają obok tak głośno śpiewających samców. Może próbują ocenić ich z bliska, ryzykując nawet częściową utratę słuchu, zastanawia się Podos.

   « powrót do artykułu
  • By KopalniaWiedzy.pl
   Na internetowych czarnych rynkach pojawiła się oferta sprzedaży danych 92 milionów Brazylijczyków. Jej cena wywoławcza to 15 000 dolarów. Wiadomo, że oferentem jest ktoś zarejestrowany jako X4Crow, a bazę wystawiono na wielu forach, do których dostęp uzyskuje się za zaproszeniem lub poprzez płatną rejestrację.
   Jak twierdzi sprzedający, baza zawiera nazwiska, daty urodzenia oraz identyfikatory podatkowe około 92 milionów Brazylijczyków. Baza w formacie SQL zajmuje 16 gigabajtów, a zaprezentowane fragmenty wskazują, że jest ona podzielona na poszczególne stany.
   Witryna BleepingComputer poinformowała, że otrzymała próbkę bazy danych. Dziennikarze potwierdzili, że dane te są prawdziwe oraz zawierają m.in. informacje o nazwisku matki. Nie wiadomo, co jest źródłem bazy, jednak sprzedający poinformowali dziennikarzy, że pochodzi ona ze źródeł rządowych.
   Sprzedający twierdzą, że dzięki informacjom z tej bazy możliwe jest pozyskanie dodatkowych informacji, jak dane z dowodów osobistych czy praw jazdy. Niewykluczone, że możliwe jest też zdobycie innych danych osobowych, jak numery telefonów, e-maili, informacji o zawodzie, wykształceniu, członkach rodziny, numerach rejestracyjnych pojazdów i wielu innych.
   Próba sprzedaży danych dotyczących milionów obywateli Brazylii to kolejny w ostatnich tygodniach przykład na masowy wyciek danych z instytucji rządowych. We wrześniu wycikeły informacje na temat około 20 milionów obywateli Ekwadoru, a na początku października do sieci trafiły informacje podatkowe dotyczące około 20 milionów obywateli Rosji.

   « powrót do artykułu
  • By KopalniaWiedzy.pl
   Do końca sierpnia bieżącego roku w brazylijskich lasach wybuchło ponad 87 000 pożarów. To nie tylko znaczny wzrost w ubiegłym rokiem, kiedy to w analogicznym okresie zanotowano 49 000 pożarów, ale i najwięcej od 2010 roku. Świat krytykuje prezydenta Bolsonaro, którego retoryka co najmniej zachęca farmerów do wypalania dżungli amazońskiej. Jednak świat nie jest bez winy, gdyż płuca Ziemi płoną po to, by Europejczycy czy Chińczycy mogli kupować mięso. Osoby, które chcą pomóc w ratowaniu lasów deszczowych mogą to zrobić jedząc mniej mięsa.
   Brazylia jest największym na świecie eksporterem wołowiny. Kraj ten odpowiada za 20% światowego eksportu, a w najbliższych latach odsetek ten wzrośnie. W ubiegłym roku Brazylia sprzedała 1,64 miliona ton wołowiny. To historyczny rekord. Jak informuje Brazylijskie Stowarzyszenie Eksporterów Wołowiny (Abiec), przychody ze sprzedaży wyniosły 6,57 miliarda USD.
   W Brazylii hoduje się obecnie około 200 milionów krów, które są wypasane na 450 000 kilometrów kwadratowych terenów pozyskanych z wypalania lasu deszczowego. Co więcej, przemysł mięsny nie tylko w ten sposób przyczynia się do niszczenia Amazonii. Dżungla wypalana jest również pod uprawę soi, z której ponad 70% jest przeznaczana na paszę dla zwierząt. Nawet jeśli udałoby się nam uniknąć brazylijskiego mięsa, to nawet zwierzęta hodowane na miejscu z dużym prawdopodobieństwem są karmione paszą, zawierającą soję z Brazylii.
   Częściowo za wzrost eksportu brazylijskiej wołowiny, a co za tym idzie, za wzrost liczby pożarów, odpowiada rosnący popyt z Chin i Hongkongu. Trafia tam niemal 44% mięsa wysyłanego w Brazylii. Jednak to nie wszyscy odpowiedzialni. Europejscy przywódcy, którzy tak chętnie krytykują prezydenta Bolsonaro i rzucają na Brazylię gromy za brak ochrony Amazonii, podpisali w czerwcu umowę z południowoamerykańskim blokiem gospodarczym Mercosur. Umowa ta jeszcze szerzej niż dotychczas otwiera europejskie rynki dla brazylijskiej wołowiny. Prezes Abiec, Antonio Camardelli powiedział, po podpisaniu umowy, że pozwoli ona na zwiększenie sprzedaży do Unii europejskiej. Podpisanie tak wielkiej umowy to jak zaproszenie do negocjacji z kolejnymi krajami i organizacjami handlowymi, stwierdził Camardelli.
   Obecnie do Unii Europejskie trafia 7% brazylijskiego eksportu. Również i w tym przypadku można spodziewać się jego wzrostu. OECD prognozuje, że brazylijski przemysł mięsny będzie nadal się rozwijał. W kraju tym jest jeszcze wiele lasów, które można wypalić i zamienić na pastwiska, światowa konsumpcja mięsa rośnie, a politycy Unii Europejskiej co prawda propagandowo pohukują na Brazylię, ale jednocześnie ułatwiają jej eksport wołowiny.
   OECD i FAO szacują, że pomiędzy rokiem 2017 a 2027 światowa produkcja wołowiny i cielęciny zwiększy się o 16%. Produkcja mięsa już w tej chwili odpowiada za 14,5% światowej emisji gazów cieplarnianych, a Brazylia jest odpowiedzialna za 41% z tych 14,5%.

   « powrót do artykułu
  • By KopalniaWiedzy.pl
   Brazylijscy i brytyjscy naukowcy poinformowali, że zlokalizowali na północy Brazylii (w Paru State Forest) najwyższe amazońskie drzewo. Na szczęście nie zaszkodziły mu pożary trawiące las deszczowy. Wyjątkowo duży okaz Dinizia excelsa ma 88 m wysokości i obwód 5,5 m. Rośnie wśród innych D. excelsa.
   Pracami zespołu naukowców z Universidade Federal dos Vales do Jequitinhonha e Mucuri (UFVJM) oraz Uniwersytetów w Cambridge i Swansea kierował Eric Bastos. W czasie sierpniowych badań wykorzystano sensory lotnicze.
   Paru State Forest znajduje się na terenie 2 brazylijskich stanów: Pará i Amapá. Zdjęcie superokazu D. excelsa wykonano 21 sierpnia. Opublikowało je SETEC (Science and Technology Secretary of Amapá State). Jak podaje Bastos, zwykle D. excelsa mają do 60 m wysokości.
   Warto przypomnieć, że na początku br. naukowcy odkryli najwyższe tropikalne drzewo świata - 100,8-m żółte merenati (Shorea faguetiana) ze stanu Sabah w północno-wschodniej części Borneo. Autorzy publikacji w piśnie bioRxiv nadali mu nazwę Menara. Szacuje się, że waga drzewa, bez korzeni, sięga 81.500 kg. Menara pobiło poprzedni rekord, który od 2016 r. należał do przedstawiciela tego samego gatunku (także rosnącego w stanie Sabah).

   « powrót do artykułu
  • By KopalniaWiedzy.pl
   Dane NASA potwierdzają informacje przekazywane przez brazylijski Narodowy Instytut Badań Kosmicznych (INPE). Naukowcy z NASA również informują o znacznej wzroście liczby oraz intensywności pożarów w brazylijskiej Amazonii. To najgorszy pod tym względem rok od 2010 roku.
   Liczba i intensywność pożarów w Amazonii znacząco się waha z roku na rok i z miesiąca na miesiąc. Przyczynami tych wahań są warunki pogodowe i ekonomiczne. Jednak sierpień 2019 roku jest wyjątkowy, gdyż przyniósł znaczny wzrost wielkich intensywnych długotrwałych pożarów wzdłuż głównych dróg Amazonii. Jak mówi Douglas Morton, dyrektor Biospheric Sciences Laboratory w Goddard Space Flight Center, o ile w poprzednich latach dużą rolę odgrywała susza, to obecnie, biorąc pod uwagę fakt, że pożary zaczęły wybuchać na samym początku pory suchej oraz ich lokalizację, przede wszystkim w pobliżu dróg, można stwierdzić, że wzorzec ten jest bardziej zgodny z celowym wypalaniem lasu przez ludzi niż z suszą.
   Podstawowymi narzędziami, za pomocą których NASA obserwuje pożary lasów, są instrumenty Moderate Resolution Imaging Spectroradiometer (MODIS) znajdujące się na satelitach Terra i Aqua. Bieżący sezon pożarów jest najbardziej intensywnym zanotowanym przez MODIS od roku 2010.
   Co więcej, jak informuje Morton, dane NASA zgadzają się z danymi INPE. Do zbierania danych o pożarach w Amazonii Brazylijczycy używają wszystkich satelitów, które posiadają czujniki optyczne pracujące w średnim zakresie fal 4 µm i do których INPE może uzyskać dostęp. Agencja korzysta z satelitów NOAA-15, NOAA-18, NOAA-19, METOP-B, Terra, Aqua, NPP-Suomi oraz GOES-13 i MSG-3, a także NOAA-GOES-16 i chińskiego Fengyun.
   Dane z MODIS są analizowane przez NASA w ramach projektu Global Fire Emissions Database, w którym uczestniczą m.in. naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Irvine oraz Vrije Universiteit w Amsterdamie. Celem projektu jest lepsze zrozumienie wpływu ognia na ziemski ekosystem. W ramach badań analizowane są m.in. dane z południowej części Amazonii znajdującej się na terenie Brazylii, Peru i Boliwii.
   Na załączonym zdjęciu widzimy pożary wykryte przez MODIS w dniach 15–22 sierpnia. Miejsca pożarów zaznaczono na pomarańczowo, miasta i miasteczka na biało, las jest czarny, a sawanny i inne tereny na szaro. Warto zwrócić uwagę, że w stanach Para i Amazonas wyraźnie widać koncentrację pożarów wzdłuż autostrad BR-163 i BR-230

   « powrót do artykułu
×
×
 • Create New...