Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy

Recommended Posts

Daliśmy się nabrać wielkim mediom i opublikowaliśmy informację jakoby zmarł Adam Słodowy, legenda polskiej telewizji. Jest on znany przede wszystkim z serii programów „Zrób to sam”, tworzył scenariusze do „Pomysłowego Dobromira”. Jest zapalonym miłośnikiem techniki i majsterkowania. Na szczęście pan Słodowy żyje i ma się dobrze :)

Adam Słodowy urodził się 3 grudnia 1923 roku w Czarnkowie w województwie wielkopolskim. Już jako dziecko interesował się techniką i nauką. W czasie niemieckiej okupacji pracował w fabryce, a w 1944 roku na ochotnika zgłosił się do wojska. Został oficerem artylerii. Przez osiem lat wykładał w Oficerskiej Szkole Artylerii Przeciwlotniczej, a następnie w Wojskowej Akademii Technicznej, gdzie dosłużył się stopnia majora.

Po odejściu z wojska związał się z telewizją. Początkowo pracował tam jako konstruktor urządzeń scenicznych i technicznych. W latach 1959–1983 prowadził niezwykle popularny program o majsterkowaniu „Zrób to sam”. Jego kariera rozpoczęła się od pokazania w telewizji, jak zrobić karmnik dla ptaków. Po programie do redakcji nadeszło 7500 listów od widzów. Adam Słodowy jest autorem wielu książek (m.in. „Budowa samochodu amatorskiego”, „Budujemy przyczepki campingowe” czy „Majsterkowanie dla każdego”) oraz scenariuszy do „Pomysłowego Dobromira”, „Pomysłowego wnuczka” i filmów „Śrubokręt i spółka” oraz „Dziura w ścianie”.

Adam Słodowy jest kawalerem Orderu Uśmiechu, a w 1983 roku otrzymał nagrodę literacką Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich jako autor najpoczytniejszych książek w bibliotekach publicznych.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

RIP jak zwykle, w pokoju

 

W dniu 19.07.2019 o 13:06, KopalniaWiedzy.pl napisał:

Na szczęście pan Słodowy żyje i ma się dobrze :)

Ciekawe jak dobrze, ale nie wnikam. ;)
Bardziej interesują mnie jego publikacje; zabrakło czegoś fundamentalnego, przynajmniej z mojego punktu widzenia: MAJSTERKUJĘ narzędziami EMA-COMBI. :)
(sorki za "reklamę", ale mnie się parę rzeczy ponad ćwierć wieku temu udało; z pomocą pana Adama).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

 • Similar Content

  • By KopalniaWiedzy.pl
   Delfiny lubią oglądać telewizję. Samce butlonosów spędzają przed ekranem więcej czasu niż samice.
   Naukowcy z Dolphins Plus Marine Mammal Responder w Key Largo na Florydzie odtwarzali delfinom fragmenty "Planety Ziemi" Davida Attenborough, na których widać było walenie, inne filmy przyrodnicze, a także "SpongeBoba Kanciastoportego".
   Zachowanie delfinów monitorowano. Biolodzy skupiali się na oznakach zainteresowania, czyli np. na przyciskaniu głowy do ściany zbiornika czy kiwaniu głową, a także agresji (zaciskaniu szczęk czy pływaniu z nagłym zwrotami).
   Okazało się, że generalnie delfinom było wszystko jedno, co działo się na ekranie, ale niektóre osobniki były bardziej zainteresowane pokazami od reszty.
   W porównaniu do delfinów butlonosych, steno długonose przejawiały znacząco więcej zachowań; chodzi zwłaszcza o zainteresowanie i puszczanie bąbelków. Nie odnotowano jednak międzygatunkowych różnic w tym, jaki procent czasu przypadał na oglądanie - napisali naukowcy w artykule zamieszczonym w periodyku Zoo Biology.
   Wśród butlonosów samce oglądały telewizję dłużej i silniej reagowały behawioralnie (przejawiały więcej zachowań agresywnych i bąbelkowania niż samice).
   U delfinów długonosych samce przejawiały znacząco więcej zachowań agresywnych. Poza tym nie stwierdzono różnic międzypłciowych.
   Amerykanie przypuszczają, że zachowania agresywne wynikały z tego, że delfiny nie mogły wchodzić w fizyczne interakcje z ekranem.
   Naukowcy przekonują, że skoro delfiny lubią telewizję, telewizory można by wykorzystać jako narzędzie do urozmaicania otoczenia. Trzeba by przy tym, oczywiście, uwzględniać preferencje mieszkańca akwarium, czyli brać poprawkę np. na jego płeć i reprezentowany gatunek.
   Wg ekipy z Dolphins Plus Marine Mammal Responder, przyglądając się reakcjom na różne materiały wideo, można też badać sposoby myślenia delfinów.

   « powrót do artykułu
×
×
 • Create New...