Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy

Rekomendowane odpowiedzi

W podmokłym rezerwacie leśnym Black River Preserve w Karolinie Północnej na terenie Bagna Trzech Sióstr rośnie cypryśnik błotny (Taxodium distichum), który ma co najmniej 2624 lata. Naukowcy z zespołu prof. Davida Stahle'a z Uniwersytetu Arkansas doszli do tego, prowadząc badania dendrochronologiczne i datowanie radiowęglowe.

Nie jest to przypadek genetu, który rozprzestrzenia się wegetatywnie (klonalnie) i tworzy kolejne moduły. Genety polikormonowe są największymi i najstarszymi znanymi organizmami na Ziemi; doskonałym przykładem tego zjawiska jest okaz Lomatia tasmanica, którego wiek szacuje się na 43.600 lat (poszczególne żyjące współcześnie ramety mają ok. 240 lat).

Akademicy odkryli cypryśnik, gdy badali pierścienie przyrostu rocznego, próbując odtworzyć historię klimatu wschodnich USA. Z wcześniejszych badań ekipa wiedziała, że drzewostan cypryśników z Three Sisters Swamp to jeden z najstarszych klastrów drzew w kraju. Dotąd zidentyfikowano tu kilka drzew w wieku 1000-1650 lat.

Nowe badanie, którego wyniki opublikowano w piśmie Environmental Research Communications, pokazuje, że cypryśniki błotne są bardziej długowieczne niż dotąd sądzono. Oprócz 2624-letniego okazu naukowcy odkryli też cypryśnik w wieku 2088 lat. Bardzo prawdopodobne, że na tym obszarze jest więcej takich matuzalemów.

Analizowaliśmy pierścienie rocznego przyrostu i datowaliśmy tylko 110 cypryśników z tego stanowiska, [...] niewykluczone więc, że wzdłuż ok. 100-km odcinka Black River może być kilka dodatkowych T. distichum w wieku powyżej 2 tysięcy lat.

Zgodnie z nowo pozyskanymi danymi, wśród gatunków drzew ekosystemów bagiennych na świecie nie ma żadnego, gdzie jakiś osobnik osiągnąłby wiek starszy od opisanego cypryśnika. Oprócz tego 2624-letni osobnik znajduje się na 5. miejscu listy najstarszych drzew nieklonalnych. Przed nim uplasowały się jedynie 2675-letni jałowiec zachodni (Juniperus occidentalis), 3266-letnia sekwoja olbrzymia (Sequoiadendron giganteum), 3622-letnia ficroja cyprysowata (Fitzroya cuppressoides) oraz 5066-letnia sosna długowieczna (Pinus longaeva).

Stahle podkreśla, że to niemal cud, że wiekowe cypryśniki się w ogóle zachowały, bo drzewa te są cenne dla przemysłu drzewnego i dlatego w większości zostały wycięte. Przetrwało poniżej 1% pierwotnego dziewiczego lasu cypryśnikowego.

Stahle pracuje w okolicach od 1985 r. Jego wysiłki pomogły w ochronie tego obszaru.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • przez KopalniaWiedzy.pl
      John Nevil Maskelyne był sławnym magikiem i wynalazcą. Ponad 100 lat temu, 28 maja 1901 r., jako pierwszy nakręcił film przedstawiający zaćmienie Słońca. Nagrał go, podczas wyjazdu do USA. Jego "minidokument" odkryto w archiwach Królewskiego Towarzystwa Astronomicznego (RAS).
      Maskelyne posłużył się specjalnie przystosowaną kamerą. W Karolinie Północnej przebywał w ramach ekspedycji Brytyjskiego Towarzystwa Astronomicznego.
      Konserwacją zajęli się eksperci z Brytyjskiego Instytutu Filmowego. W wersji 4K dokument został włączony do kolekcji filmów wiktoriańskich.
      Film jest 2. próbą, jaką podjął Maskelyne, by uwiecznić zaćmienie. Wcześniej, w 1898 r., magik nagrał je co prawda w Indiach, ale film został mu skradziony podczas powrotu do domu.
      Sceny przedstawiające całkowite zaćmienie Słońca - jeden z najbardziej spektakularnych widoków w astronomii - są urzekającym wglądem w naukę wiktoriańską w akcji - podkreśla prof. Mike Cruise, szef RAS.
       


      « powrót do artykułu
    • przez KopalniaWiedzy.pl
      Na Florydzie spłonął Senator, jedno z najstarszych drzew na świecie i jednocześnie najstarszy znany cypryśnik błotny. Drzewo liczyło sobie około 3500 lat.
      Drzewo nazwano „Senatorem“ na cześć senatora Mosesa Overstreeta, który w 1927 roku podarował państwu tereny, na których rosło drzewo. Utworzono z nich Big Tree Park. W 1929 roku prezydent Calvin Coolidge ogłosił drzewo pomnikiem narodowym.
      Senator liczył sobie około 36 metrów wysokości. Wyróżniał się wysokością wśród otaczających go drzew, a było to tym bardziej imponujące, że przetrwał wiele huraganów, w tym i ten, z 1925 roku, który go złamał, skracając o 12 metrów.
      Początkowo podejrzewano, że Senator został podpalony. Prawdopodobnie jednak padł on ofiarą sił natury. Przed dwoma tygodniami nad okolicą, w której rosło drzewo, przeszła burza. Śledczy stawiają hipotezę, że w drzewo trafił piorun i Senator zaczął się palić. Niestety, płonął wewnątrz i z zewnątrz nic nie było widać. Gdy ludzie zorientowali się w sytuacji, na ratunek dla Senatora było zbyt późno. Strażakom udało się za to uchronić przed płomieniami pobliskiego cypryśnika Lady Liberty, który liczy sobie około 2000 lat.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...