Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Chiny zapowiadają, że w przyszłej dekadzie powstanie stacja na Księżycu

Recommended Posts

Chińskie media państwowe, powołując się na wysokiego rangą urzędnika, poinformowały, że Państwo Środka ma zamiar w przyszłej dekadzie wybudować stację badawczą na Księżycu. Stacja miałaby powstać na biegunie południowym Srebrnego Globu, zapowiedział Zhang Kejian, szef Chińskiej Narodowej Administracji Kosmicznej.

Chiny, które niedawno jako pierwszy kraj na świecie posadowiły łazik po niewidocznej stronie Księżyca, mają coraz bardziej ambitne plany. Kejian poinformował, że do roku 2020 Pekin wyśle próbnik na Marsa i potwierdził, że kolejna księżycowa misja z serii Chang'e, Chang'e-5, odbędzie się przed końcem bieżącego roku.

Chang'e-5, której celem jest zebranie próbek gruntu, była planowana na drugą połowę 2017 roku, jednak awaria rakiety Długi Marsz 5 Y2 zmusiła Chiny do rewizji planów.

Oficjalnie poinformowano również, że w pierwszej połowie 2020 roku odbędzie się dziewiczy lot rakiety Długi Marsz-5B, która wyniesie główne elementy przyszłej dużej stacji kosmicznej, na której będzie mogło przebywać do 3 astronautów. Sama stacja ma być gotowa w roku 2022.

Pekin zamierza również przeprowadzić misję na asteroidę i już zaprosił do współpracy inne kraje.

Obecnie China wydaje na swój cywilny i wojskowy program kosmiczny więcej niż Rosja czy Japonia. Pod względem wydatków Państwo Środka pozostaje w tyle tylko za Stanami Zjednoczonymi. Co prawda chiński budżet nie jest zbyt przejrzysty, jednak OECD szacowała, że w roku 2017 Chiny przeznaczyły na eksplorację kosmosu 8,4 miliarda USD.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

może wizy będą sprzedawać Amerykanom, jak ci w końcu rozwiążą problemy ze swoimi rakietami :)

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cały czas mam nadzieję, że dożyję pierwszej, załogowej misji na Marsa. Do tej pory sądziłem, że za mojego życia polecą tam Amerykanie. Teraz jednak wszystko wygląda na to, że być może będą to Chińczycy.

Oczywiście piszę o tych "oficjalnych" wyprawach poza Ziemię, o których ogół się informuje. O reszcie można tylko fantazjować. Zakładać jednak, że nie istnieją, to być najzwyczajniej w świecie naiwnym.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sądzisz, że istnieją tajne załogowe wyprawy gdy nie można ukryć nawet wyniesienia tajnego satelity na orbitę?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napiszę w ten sposób: kilka lat temu wyszedłem na balkon bloku mieszkalnego zapalić papierosa (w dużym mieście na południu Polski). Był wieczór, tuż przed dwudziestą trzecią. Pogoda była bardo dobra, więc co chwila spoglądałem w gwieździste niebo. W pewnym momencie po lewej stronie mojego pola widzenia pojawił się latający obiekt, który szybko przeleciał przed moimi oczami i znikną po prawej stronie - leciał w linii prostej i w końcu zniknął za budynkami, daleko po prawej. Leciał na wysokości góra 300 metrów, nie więcej niż 500 metrów ode mnie. Był CAŁKOWICIE cichy, nie usłyszałem żadnego dźwięku pomimo, iż panowała względna cisza (w oddali słychać było stłumiony ruch uliczny). Obiekt był obły, zwężający się ku tyłowi. Miał podświetlone trzy lub cztery nieregularne "okna" z przodu, u góry (pod owalnym dziobem / dachem). Cały jego przelot przede mną trwał kilka sekund (był naprawdę szybki). Miałem szczęście, że w ogóle go zauważyłem, gdy tylko wszedł w pole mojego widzenia. Inaczej "mignąłby" tylko po mojej prawej stronie i stwierdziłbym, że mi się coś przywidziało.

Od tamtej pory inaczej patrzę na twierdzenia, że istnieją "dwie prędkości technologiczne" - jedna oficjalna, znana ogółowi i druga tajna, dostępna wojsku i/lub innym organizacją. Niejednokrotnie słyszałem o istnieniu patentów, które zrewolucjonizowałyby sposób w jaki produkujemy energię (nie-opartą na spalaniu). Problem jednak w tym, że jej wprowadzenie - dosłownie - załamałoby sposób, w jaki ludzie obecnie żyją na tej planecie. Gałąź przemysłu poświęcona ropie naftowej / paliwom kopalnianym jest podstawą naszej obecnej ekonomii. Sam przemysł samochodowy musiałby zostać całkowicie zmodernizowany, a "stare modele" wycofane z użycia. Niewykluczone, że setki tysięcy ludzi straciłoby pracę. Obecnie kontrolujący wydobycie paliw kopalnianych "nagle" staliby się nic-nie-znaczący, jeżeli wręcz nie zostałoby to zakazane ze względu na dobro środowiska. To byłyby ogromne przewroty ekonomiczne, które obecnie dzierżący władzę i wpływy broniliby w nawet najbardziej brutalne sposoby (w tym morderstwa). Nieprzemyślane wprowadzanie takich technologii mogłoby doprowadzić do powstania chaosu i wielkiego, globalnego kryzysu ekonomicznego, który uderzyłby w miliony osób. Dlatego uważam, że przynajmniej na razie takie technologie są utajane. Natomiast co do tego, że istnieją - po moim, opisanym powyżej doświadczeniu - nie mam wątpliwości.

Share this post


Link to post
Share on other sites
5 godzin temu, Degneer napisał:

Niezła jazda Omen, ja też lubię palić blanty na balkonie. 

Byłem trzeźwy, gdy to zobaczyłem. I to jest właśnie problem. Nie mogłem tego „zwalić” na haj, czy otumanienie płynem procentowym. Wyobraź sobie proszę, że sam widzisz coś podobnego - coś, co jest niezgodne z całym twoim dotychczasowym doświadczeniem. Co robisz? Negujesz wszystko, pozostając zasięgiem myśli w swoim dotychczasowym światopoglądzie? Pewnie, można i tak. Można założyć, że skoro zobaczyłeś coś, co jest sprzeczne z tym, co wiesz, to tak naprawdę tego nie widziałeś. Inną możliwością jest dojście do wniosku, że może jednak nie wiesz „wszystkiego”. Problem o którym wspomniałem polega na tym, że nikt w to nie uwierzył. Ludzie reagują tak na przykład jak ty, teraz - lub łagodniej - sugerując, że mi się to „przywidziało”.

Tak jednak nie było. I co dalej? Poddać się negującym to doświadczenie zapewnieniom i reakcjom innych ludzi, którzy nigdy w życiu nie doświadczyli niczego „niewytłumaczalnego”? Na taki konformizm nie stać niestety mojego sumienia. „Niestety”, ponieważ pozostaję z tym doświadczeniem osamotniony. Nie mam możliwości udowodnienia tego, co zobaczyłem. Mogę cię jedynie zapewnić, że to nie jest mój wymysł, ani zgrywa z mojej strony.

Share this post


Link to post
Share on other sites
8 godzin temu, omen napisał:

Niejednokrotnie słyszałem

Słuch jest najmniej wiarygodnym zmysłem do zbierania informacji.;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

 • Similar Content

  • By KopalniaWiedzy.pl
   Minor Planet Centre ogłosiło właśnie, że Ziemia ma... dwa księżyce. Poza Srebrnym Globem naszą planetę okrąża jeszcze jeden księżyc, który został przechwycony przez Ziemię przed około 3 laty. Nie zobaczymy go jednak gołym okiem. Nowy księżyc ma zaledwie od 1 do 6 metrów średnicy i zbyt długo z nami nie pozostanie.
   Po raz pierwszy został on zauważony przez Theodore'a Pruyne'a i Kacpera Wierzchosa za pomocą teleskopu w Mount Lemmon Observatory w Arizonie. Uczeni spostrzegli nieznany dotychczas obiekt 15 lutego. Kolejne obserwacje pozwoliły obliczyć jego orbitę i potwierdzić, że jest on powiązany z Ziemią. W związku z tym Minor Planet Center, które pracuje w imieniu Międzynarodowej Unii Astronomicznej, oficjalnie ogłosiło odkrycie i nadało księżycowi nazwę 2020 CD3.
   Obiekt ten to niewielka asteroida, której orbita skrzyżowała się z orbitą Ziemi. Czasem takie asteroidy przelatują obok naszej planety, czasem na nią spadają. Jednak 2020 CD3 została przechwycona i stała się naszym tymczasowym księżycem. Te tak zwane „mini księżyce” pojawiają się i znikają. Autorzy jednego z wcześniejszych badań twierdzą, że w każdym momencie Ziemia posiada przynajmniej jeden dodatkowy czasowy mini-księżyc o średnicy powyżej 1 metra, który wykonuje co najmniej jeden pełny obieg wokół Ziemi.
   Żaden z tych księżyców nie zostaje na długo, gdyż oddziaływania grawitacyjne Księżyca i Słońca destabilizują ich orbity. Najprawdopodobniej krążą one wokół Ziemi najwyżej przez kilka lat, później uwalniają się spod jej wpływu i zajmują orbitę wokół Słońca.
   2020 CD3 znajduje się dalej niż Księżyc i prawdopodobnie odbywa obecnie ostatnie okrążenie wokół naszej planety.
   Poprzednim odkrytym tymczasowym księżycem Ziemi był 2006 RH120. Pomiędzy wrześniem 2006 a czerwcem 2007 czterokrotnie okrążył on Ziemię, a później poleciał swoją drogą. Obecnie znajduje się po drugiej stronie Słońca, a Ziemię ponownie odwiedzi w 2028 roku.
   Istnieje też hipoteza mówiąca, że „mini księżyce” to asteroidy, których okres orbitalny wokół Słońca wynosi dokładnie 1 rok. Czasem ich orbity zbiegają się z naszą, wówczas wydają się powiązane z Ziemią, ale w rzeczywistości krążą niezależnie wokół Słońca. Mówi się tutaj o „kwazi-satelitach” Ziemi. Jeden z nich, 1991 VG, prawdopodobnie dokonał co najmniej jednego obiegu wokół naszej planety. Niewykluczone, że powtórzy to w przyszłości.

   « powrót do artykułu
  • By KopalniaWiedzy.pl
   Chiny jeszcze w bieżącym roku przeprowadzą swoją pierwszą samodzielną misję na Marsa. W lipcu ma wystartować rakieta Long March-5 Y4, która wyniesie chiński próbnik i łazik. Po dotarciu do Czerwonej Planety próbnik ma wejść na jej orbitę, a łazik wyląduje na powierzchni.
   Wiadomo, że w listopadzie ubiegłego roku chińska agencja kosmiczna przeprowadzała symulacje procesu unikania przeszkód i lądowania na Marsie. Niedawno przeprowadzono też udany 100-sekundowy test silnika rakiety Długi Marsz-5 Y4. Na bieżący rok planowane są kolejne 24 testy takich silników, gdyż misja marsjańska nie będzie jedyną, którą Chiny zaplanowały. Przed końcem roku Państwo Środka rozpocznie też misję, której celem będzie pobranie próbek księżycowego gruntu i przywiezienie ich na Ziemię.
   Najpoważniejszym wyzwaniem dla chiński ekspertów będzie bezpieczne posadowienie łazika na powierzchni Marsa. Czerwona Planeta ma bardzo cienką atmosferę, trudno więc jest wyhamować pojazd z łazikiem. Dotychczas jedynie NASA udało się bezpiecznie wylądować na Marsie. Próby podejmowane przez ZSRR i Unię Europejską były nieudane.
   Chiny próbowały wcześniej przeprowadzić misję marsjańską wspólnie z Rosją. Misja Fobos-Grunt zakończyła się spektakularną porażką.
   Teraz Państwo Środka chce spróbować swoich sił samodzielnie. Misja nazwana Huoxing-1 (Huoxing to po chińsku Mars) zakłada umieszczenie na orbicie Marsa pojazdu, który pozostanie na niem przez co najmniej 1 ziemski rok. Z kolei niewielki łazik, o masie 240 kilogramów, ma pracować na Czerwonej Planecie przez 90 marsjańskich dni. Jego zadaniem będzie prowadzenie chemicznych analiz gruntu oraz wykorzystanie radaru do wykonania obrazowania na głębokość do 100 metrów pod powierzchnią planety. Chiny chcą też przy okazji sprawdzić technologie, których mają zamiar użyć w latach 30. w ramach misji przywiezienia próbek marsjańskiego gruntu.

   « powrót do artykułu
  • By KopalniaWiedzy.pl
   Poza Wuhanem, od którego rozpoczęła się epidemia wirusowego zapalenia płuc, Chiny wprowadzają blokadę transportową kolejnych 2 miast: Huanggangu i Ezhou. W sumie mieszka tu ok. 20 mln osób.
   Najpierw władze zawiesiły samoloty i pociągi do i z 11-milionowego Wuhanu. Podobnie zresztą jak autobusy, metro oraz promy.
   Potem położony ok. 30 km na wschód od Wuhanu 6-mln Huanggang powiadomił o podobnym posunięciu.
   W mediach społecznościowych ludzie narzekają na pustki na supermarketowych półkach i szybujące w błyskawicznym tempie ceny żywności. Kolejki ustawiają się też po benzynę.
   Władze Wuhanu zapowiedziały, że w czwartek od 10 rano czasu singapurskiego zawieszone zostaną wszystkie miejskie środki transportu i loty. Media donoszą jednak, że część linii nadal świadczy usługi. Część regionalnych linii, w tym malezyjskie AirAsia i singapurski Scoot, zapowiedziały czasowe zawieszenie lotów do i z Wuhanu.
   Mieszkańców poproszono, by unikali tłumów. Ponoć agendy ds. zdrowia wprowadziły obowiązek noszenia maseczek w miejscach publicznych.
   Agencja informacyjna Xinhua podała, że operatorom atrakcji turystycznych i hoteli nakazano zawieszenie prowadzenia działalności na szerszą skalę, zaś biblioteki, muzea i teatry odwołują wystawy i występy.
   Telewizja publiczna w Huanggangu poinformowała, że od czwartku wieczorem zawieszony zostanie tutejszy ruch autobusowy i kolejowy. Ludzi poproszono o nieopuszczanie miasta. Kawiarnie i kina zostaną zamknięte.
   Państwowe media doniosły o zamknięciu punktów poboru opłat na autostradach wokół Wuhanu. Jak powiedział Reuterowi jeden z mieszkańców, główne autostrady są patrolowane.
   Chińska Narodowa Komisja Zdrowia podała, że w wyniku zakażenia wirusem 2019-nCoV zmarło 17 osób. Najmłodsza ofiara miała 48 lat, najstarsza 89. Większość zmarłych to ludzie starsi i cierpiący na choroby przewlekłe, takie jak cukrzyca czy parkinson. Wszystkie zgony miały miejsce w prowincji Hubei.
    


   « powrót do artykułu
  • By KopalniaWiedzy.pl
   Amerykańskie Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) oficjalnie potwierdziły zdiagnozowanie w USA pierwszego przypadku koronawirusa z Wuhan (2019 Novel Coronavirus – 2019-nCoV). O pojawieniu się tajemniczej choroby informowaliśmy na początku stycznia, a tydzień później pisaliśmy, że jego przyczyną jest nowy typ koronawirusa.
   Dotychczas w Chinach nowy wirus zaraził niemal 300 osób, z czego 6 zmarło. Początkowo sądzono, że to choroba odzwierzęca, jednak niedawno okazało się, że przenosi się też pomiędzy ludźmi. Przypadki zachorowań zanotowano też w Tajlandii, Korei Południowej, Japonii i na Filipinach. Teraz wirus przybył do USA.
   CDC informuje, że zarażonym jest człowiek, który 15 stycznia wrócił z Wuhan do USA. Zgłosił się on z niepokojącymi objawami do lekarza w stanie Waszyngton. Tam, na podstawie jego historii medycznej oraz planu podróży, lekarze zaczęli podejrzewać, że mają do czynienia z 2019-nCoV. Pobrali próbki i wysłali je do CDC. Testy przeprowadzone metodą rRT-PCR (PCR z odwrotną transkryptazą) potwierdziły podejrzenia lekarzy.
   Sytuacja związana z 2019-nCoV dynamicznie się zmienia. Wiemy o około 300 przypadkach zachorowań i kilku przypadkach zgonów. Większość chorych przechodzi infekcję łagodnie. WHO ma dopiero ocenić sytuację i zdecydować, czy istnieje ryzyko wybuchu międzynarodowej epidemii.
   W niedalekiej przeszłości mieliśmy już do czynienia z epidemiami wywoływanymi przez koronawirusy. W wyniku epidemii SARS w latach 2002–2003 zachorowało ponad 8000 osób, z czego zmarły 774. Z kolei w 2012 roku zaatakował MERS, który zainfekował około 2500 i zabił 858 osób.
   Koronawirusy powszechnie występują u zwierząt, szczególnie u świń, ptaków, nietoperzy, psów czy kotów. Z jakichś powodów czasami mutują i zarażają człowieka. Tutaj dochodzi do kolejnych mutacji i wirus zaczyna przenosić się pomiędzy ludźmi.

   « powrót do artykułu
×
×
 • Create New...