Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Rekordzistka przeżyła aż 99 lat z odwróceniem trzewi i lewokardią

Recommended Posts

Rose Marie Bentley, 99-letnia dawczyni ciała do celów edukacyjnych z Oregonu, jest najstarszą znaną osobą z rzadką nieprawidłowością anatomiczną - odwróconym położeniem trzewi (situs inversus) z lewokardią, czyli sercem zlokalizowanym w lewej połowie klatki piersiowej.

Studenci z Oregon Health & Science University (OHSU) mogli się zapoznać z jej anatomią w marcu zeszłego roku.

Wiedziałem, że coś jest nie tak, ale musiała minąć chwila, nim dotarło do mnie, jak była zbudowana - opowiada dr Cam Walker, profesor anatomii z OHSU.

Odwrócone położenie trzewi z lewokardią występuje raz na 22.000 urodzeń. Często wiąże się z zagrażającymi życiu problemami kardiologicznymi itp. Pani Bentley może być najstarszą znaną osobą z tą nieprawidłowością. Literatura medyczna opisuje tylko 2 przypadki innych starszych pacjentów, który przeżyli powyżej 70. r.ż. Walker nie natrafił na wzmiankę o kimś mającym ponad 73 lata, wygląda więc na to, że pani Bentley pobiła rekord o 26 lat. Wg profesora, tylko jedna osoba na 50 mln urodzonych z situs inversus z lewokardią żyje wystarczająco długo, by osiągnąć dorosłość.

Rodzina pani Bentley nie przypomina sobie, by miała ona jakieś przewlekłe choroby/dolegliwości z wyjątkiem zapalenia stawów. W ciągu życia usunięto jej 3 narządy (macicę, pęcherzyk żółciowy i wyrostek), ale tylko chirurg wycinający wyrostek robaczkowy odnotował jego niezwykłe położenie.

Po pięćdziesiątce Rose Marie przeszła histerektomię. Lekarze już wtedy chcieli usunąć wyrostek, ale nie mogli go znaleźć. Apendektomię przeprowadzono więc w późniejszym czasie.

Żadne z dzieci Bentley nie wiedziało o przypadłości matki. Wg nich, matka także nie miała pojęcia o situs inversus z lewokardią.

Moja matka uważałaby, że to świetne - mówi, komentując uwagę poświęconą Rose Marie, jej córka Louise Allee.

Większość dorosłego życia pani Bentley, matka pięciorga dzieci, spędziła na wsi w pobliżu miasteczka Molalla, gdzie prowadziła z mężem sklep spożywczy. Udzielała się w kościelnym chórze, uwielbiała pływać i uprawiała przydomowy ogródek. Po przejściu na emeryturę w 1980 r. państwo Bentley odwiedzili większość amerykańskich stanów, podróżowali też za granicę.

Oboje, Rose Marie i James, zdecydowali się na udział w OHSU Body Donation Program. Zainspirował ich do tego wiersz.

Rose Marie zmarła ok. 13 lat po mężu 11 października 2017 r.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

"z lewokardią, czyli sercem zlokalizowanym w lewej połowie klatki piersiowej." Ja też mam w lewej połowie klatki piersiowej,

Share this post


Link to post
Share on other sites

To dobrze. Ja też. I to norma jest. Ewenementem u tej pani było wystąpienie odwróconego położenia trzewi oprócz serca. Przeważnie jak się odwraca, to wszystko (też ewenement ale mniejszego kalibru).

Share this post


Link to post
Share on other sites

@JanuszBa, 3grosze. 

Nie wiem czy to tak dobrze.. ;) .Prawidłowo to serce położone jest w środkowej części klatki piersiowej, z czego 2/3 serca  znajduje się po lewej stronie linii pośrodkowej, a 1/3 po prawej stronie.

Proszę zauważyć, że przy RKO pośredni masaż serca wykonuje się poprzez naciśnięcia dolnej części mostka, wzdłuż którego przebiega pośrodkowa, przednia linia ciała człowieka. Nie masujemy lewej części klatki, tylko poprzez ugięcie mostka  na środek klatki ,wpływami na całe serce. Ta lewa część to takie uproszczenie, ale wiem, czepiam się :)

Edited by venator

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...