Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Zorganizowana religia pojawiła się na Titicaca kilkaset lat przed Inkami

Recommended Posts

Najnowsze badania wskazują, że zorganizowana religia pojawiła się w okolicach jeziora Titicaca wcześniej, niż dotychczas sądzono. Ludzie zawsze kojarzą Wyspę Słońca z Inkami, gdyż był to ważny ośrodek pielgrzymkowy, na którym pozostawili liczne budowle religijne i ofiary, mówi profesor Jose Capriles z Penn State University. Nasze badania wykazały, że pierwszymi, którzy na Wyspie Słońca składali cenne dary dla bogów byli przedstawiciele ludu Tiwanaku, żyjącego tutaj pomiędzy 500 a 1100 rokiem naszej ery. Inkowie pojawili się w okolicach jeziora Titicaca dopiero około XV wieku.

Państwo Tiwanaku było jednym z pierwszych państw jakie powstały w Andach i objęło swoim zasięgiem większą część centralnej części południa tego pasma górskiego. Międzynarodowy zespół naukowy, na którego czele stał Christophe Delaere w Centrum Archeologii Morskiej University of Oxford, przeprowadził wykopaliska na rafie Khoa w pobliżu Wyspy Słońca. Naukowcy znaleźli szczątki zwierząt złożonych w ofierze, naczynia, złoto, muszle oraz kamienie szlachetne. Szczegółowe datowanie określiło pochodzenie zabytków na VIII–X wiek po Chrystusie.

Znaleziska, a szczególnie ceramiczne kadzielnice w kształcie pumy, pozwalają nam lepiej zrozumieć zachowania religijne i samą religię państwa Tiwanaku, społeczeństwa, które poprzedzało Inków o kilkaset lat, mówi Delaere. Puma, jak skądinąd wiadomo, była ważnym symbolem religijnym dla Tiwanaku.

Co więcej, wszystko wskazuje na to, że dary celowo zostały złożone w wodzie. Obecność kotwic w pobliżu ofiar sugeruje, że rytuał ich składania mógł być prowadzony na łodziach, stwierdza Capriles. Uczony sądzi, że Wyspa Słońca mogła być ważna dla Tiwanaku zarówno ze względu na swoje piękno, jak i dlatego, że jest położna w centrum Andów.

To miejsce o znaczeniu strategicznym i religijnym. Na Wyspie Słońca i rafie Khoa mogli spotykać się kapłani i wspólnie prowadzić ceremonie religijne. To zaś wskazuje na okres transformacji społeczeństw lokalnych po mające większe ambicje religijne i geopolityczne, mówi Capriles. Pojawienie się złożonych rytuałów prawdopodobnie prowadziło do większej konsolidacji grup żyjących wokół jeziora Titicaca i pojawienia się zorganizowanego państwa Tiwanaku.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 • Similar Content

  • By KopalniaWiedzy.pl
   Boliwia chce wybudować podwodne muzeum w jeziorze Titicaca. Poinformowała o tym minister kultury Wilma Alanoca.
   To będzie kompleks turystyczny oraz centrum badań archeologicznych, geologicznych i biologicznych [...].
   Budowa muzeum w pobliżu San Pedro de Tiquina ma kosztować 10 mln dolarów. Alanoca dodaje, że wkład belgijskiej agencji rozwojowej Enabel i UNESCO to 2 mln USD.
   Titicaca ma duże znaczenie dla tutejszej ludności. Indianie wierzą bowiem, że z wód jeziora wyłonili się Manco Capac, legendarny założyciel królewskiej dynastii Inków, i jego żona Mama Ocllo. To stąd para wyruszyła, by stworzyć miasto Cuzco.
   Podczas ostatnich wykopalisk Titicaca odkryto ok. 10 tys. artefaktów, m.in. obiekty wykonane z kości, metalu i ceramiczne, a także szczątki ludzi i zwierząt. Datują się one na 3 okresy, m.in. na okres inkaski.

   « powrót do artykułu
 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

×
×
 • Create New...