Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Polak odkrył trzy nieznane pentakwarki

Recommended Posts

Profesor fizyki Tomasz Skwarnicki z Syracuse University zdobył dowody na istnienie trzech nieznanych dotychczas pentakwarków. Dowody znaleziono w danych pochodzących z eksperymentu LHCb. Dotychczas sądziliśmy, że pentakwarki są po prostu zbudowane z pięciu połączonych kwarków. Nasze odkrycie dowodzi, że to nieprawda, mówi Skwarnicki.

Skwarnicki wraz z profesorem Limingiem ZHangiem z pekińskiego Uniwersytetu Tsinghua, analizowali dane ze zderzeń protonów z lat 2015–2018. Zauważyli, że pentakwarki składają się z pewnej podstruktury, której istnienie dowodziły trzy wąskie silniejsze sygnały w danych kinematycznych LHC. Każdy z takich sygnałów odnosi się do konkretnego pentakwarka, a konkretnie takiego, który składa się z dwóch części: barionu zawierającego trzy kwarki i mezonu złożonego z dwóch kwarków.

Tym, co jest unikatowe w trzech zauważonych pentakwarkach to fakt, że ich masa jest nieco niższa niż suma mas ich części składowych, czyli barionu i mezonu. Pentakwark nie rozpada się w prostym, standardowym procesie. Jego rozpad to powolny proces złożonej rekonfiguracji kwarków, w czasie którego występuje rezonans, wyjaśnia Skwarnicki.

Uczony specjalizuje się w badani interakcji zachodzących w cząstkach elementarnych. Teraz, dzięki LHC, naukowcy z całego świata mogą badać teorie i hipotezy, której w fizyce pojawiły się kilkadziesiąt lat temu. Daje nam on 10 razy więcej danych i pozwala obserwować strukturę pentakwarków w bardziej szczegółowy sposób. To co uznawaliśmy za pojedynczy pentakwark okazało się być dwoma wąskimi z niewielką przerwą pomiędzy nimi, mówi Skwarnicki. Naukowiec zauważył też trzeci towarzyszący im pentakwark. Wszystkie trzy miały podobną budowę, składają się z barionu i podstruktury z mezonu. Ich masa jest poniżej granicy dla odpowiadającego im układu barion-mezon.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uważam, że:

Barion i mezon, występują naprzemiennie - to jest barion staje się mezonem, a mezon barionem w procesie rekonfiguracji pentakwarków. To jak ładunek jest rozmieszony w tych pentakwarkach wynika z rozszczepienia orbitali d - czy niskospinowe, czy wysokospinowe, efekt Jahna-Tellera, ile tych elektronów jest; stąd trzeba by było zrobić obliczenia z modelowania kwantowo-chemicznego (akurat w poniedziałek mam z tego 2 kolokwia xd). Masa jest gdzieniegdzie inna - to wynika właśnie z rozmieszczenia ładunku, i wpływu nań zewnętrznego pola elektrycznego - generowanego przez elektrony. Chętnie rzuciłbym okiem na te wyniki badań. Ciekawe jaki wpływ ma to wszystko na gluony - śmiem twierdzić, że i one są z części składowych :)! Ciekawe jakie wyniki dałyby atomy z orbitalami f? Jak fizyczny sens funkcji falowej podniesionej do kwadratu wpłynąłby na wnętrze jądra? Podejrzewam, że rozszczepienie mogłoby ulec zgoła zmianie. A być może jedno z drugim ma się jak piernik do wiatraka? Mam skromną teorię na temat tego jak atomy, ich jądra i otoczenie się formowały. Jednak to wszystko jeszcze poczeka, najpierw muszę marudzić by ktoś mnie w ogóle na licencjat przygarnął Xd pozdrawiam z UAM'u ;)

DM

Share this post


Link to post
Share on other sites
3 hours ago, Dominik Machowski said:

A być może jedno z drugim ma się jak piernik do wiatraka?

Hmm... no chyba właśnie tak*, bo wygląda mi na to, że Ci się QCD z chemią kwantową conieco popierniczyła (albo powiatraczyła). ;)

Ale na pocieszenie:
https://nonsa.pl/wiki/Co_ma_piernik_do_wiatraka :D

A bardziej serio - publikacja w przygotowaniu.
Tutaj:
https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=4&cad=rja&uact=8&ved=2ahUKEwjMr7jyl6vhAhXPmIsKHfHYBaEQFjADegQIAhAC&url=http%3A%2F%2Fmoriond.in2p3.fr%2FQCD%2F2019%2FTuesdayMorning%2FSkwarnicki.pptx&usg=AOvVaw1GVkVBUhjX8UGDMqvvt6F6
trochę slajdów, a tu:
https://arxiv.org/pdf/1507.03414.pdf
kilka zdań o pentakwarku z 2015.

  • Like (+1) 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

O widzisz! I tak dobrze, że napisałem - tak bym nigdy nie wpadł na materiały które tutaj przedstawiłeś :)  Akurat pije kakao z DecoMorreno w słoiku (w kubku to za mało na rozbudkę) Xd Poczytam trochę inne książki, a potem bliżej południa wezmę się trochę za przedłożone materiały ;) Jak masz inne fajne materiały, to rad byłbym gdybyś mi ich zdziebko uszczknął, bodaj w wiadomości, za moją skromną namową ^^ 

Miłego dnia, chyba czas upiec piernika :D 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tylko go nie zwiatracz ;)
A co do pentankwarków & co. - parę dni temu był ciekawy artykuł o strukturze protonu (rozkład ciśnienia). Wieczorem podrzucę link.

Edited by ex nihilo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...