Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Polak odkrył trzy nieznane pentakwarki

Recommended Posts

Profesor fizyki Tomasz Skwarnicki z Syracuse University zdobył dowody na istnienie trzech nieznanych dotychczas pentakwarków. Dowody znaleziono w danych pochodzących z eksperymentu LHCb. Dotychczas sądziliśmy, że pentakwarki są po prostu zbudowane z pięciu połączonych kwarków. Nasze odkrycie dowodzi, że to nieprawda, mówi Skwarnicki.

Skwarnicki wraz z profesorem Limingiem ZHangiem z pekińskiego Uniwersytetu Tsinghua, analizowali dane ze zderzeń protonów z lat 2015–2018. Zauważyli, że pentakwarki składają się z pewnej podstruktury, której istnienie dowodziły trzy wąskie silniejsze sygnały w danych kinematycznych LHC. Każdy z takich sygnałów odnosi się do konkretnego pentakwarka, a konkretnie takiego, który składa się z dwóch części: barionu zawierającego trzy kwarki i mezonu złożonego z dwóch kwarków.

Tym, co jest unikatowe w trzech zauważonych pentakwarkach to fakt, że ich masa jest nieco niższa niż suma mas ich części składowych, czyli barionu i mezonu. Pentakwark nie rozpada się w prostym, standardowym procesie. Jego rozpad to powolny proces złożonej rekonfiguracji kwarków, w czasie którego występuje rezonans, wyjaśnia Skwarnicki.

Uczony specjalizuje się w badani interakcji zachodzących w cząstkach elementarnych. Teraz, dzięki LHC, naukowcy z całego świata mogą badać teorie i hipotezy, której w fizyce pojawiły się kilkadziesiąt lat temu. Daje nam on 10 razy więcej danych i pozwala obserwować strukturę pentakwarków w bardziej szczegółowy sposób. To co uznawaliśmy za pojedynczy pentakwark okazało się być dwoma wąskimi z niewielką przerwą pomiędzy nimi, mówi Skwarnicki. Naukowiec zauważył też trzeci towarzyszący im pentakwark. Wszystkie trzy miały podobną budowę, składają się z barionu i podstruktury z mezonu. Ich masa jest poniżej granicy dla odpowiadającego im układu barion-mezon.

« powrót do artykułu

Uważam, że:

Barion i mezon, występują naprzemiennie - to jest barion staje się mezonem, a mezon barionem w procesie rekonfiguracji pentakwarków. To jak ładunek jest rozmieszony w tych pentakwarkach wynika z rozszczepienia orbitali d - czy niskospinowe, czy wysokospinowe, efekt Jahna-Tellera, ile tych elektronów jest; stąd trzeba by było zrobić obliczenia z modelowania kwantowo-chemicznego (akurat w poniedziałek mam z tego 2 kolokwia xd). Masa jest gdzieniegdzie inna - to wynika właśnie z rozmieszczenia ładunku, i wpływu nań zewnętrznego pola elektrycznego - generowanego przez elektrony. Chętnie rzuciłbym okiem na te wyniki badań. Ciekawe jaki wpływ ma to wszystko na gluony - śmiem twierdzić, że i one są z części składowych :)! Ciekawe jakie wyniki dałyby atomy z orbitalami f? Jak fizyczny sens funkcji falowej podniesionej do kwadratu wpłynąłby na wnętrze jądra? Podejrzewam, że rozszczepienie mogłoby ulec zgoła zmianie. A być może jedno z drugim ma się jak piernik do wiatraka? Mam skromną teorię na temat tego jak atomy, ich jądra i otoczenie się formowały. Jednak to wszystko jeszcze poczeka, najpierw muszę marudzić by ktoś mnie w ogóle na licencjat przygarnął Xd pozdrawiam z UAM'u ;)

DM

3 hours ago, Dominik Machowski said:

A być może jedno z drugim ma się jak piernik do wiatraka?

Hmm... no chyba właśnie tak*, bo wygląda mi na to, że Ci się QCD z chemią kwantową conieco popierniczyła (albo powiatraczyła). ;)

Ale na pocieszenie:
https://nonsa.pl/wiki/Co_ma_piernik_do_wiatraka :D

A bardziej serio - publikacja w przygotowaniu.
Tutaj:
https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=4&cad=rja&uact=8&ved=2ahUKEwjMr7jyl6vhAhXPmIsKHfHYBaEQFjADegQIAhAC&url=http%3A%2F%2Fmoriond.in2p3.fr%2FQCD%2F2019%2FTuesdayMorning%2FSkwarnicki.pptx&usg=AOvVaw1GVkVBUhjX8UGDMqvvt6F6
trochę slajdów, a tu:
https://arxiv.org/pdf/1507.03414.pdf
kilka zdań o pentakwarku z 2015.

• Like (+1) 1

O widzisz! I tak dobrze, że napisałem - tak bym nigdy nie wpadł na materiały które tutaj przedstawiłeś :)  Akurat pije kakao z DecoMorreno w słoiku (w kubku to za mało na rozbudkę) Xd Poczytam trochę inne książki, a potem bliżej południa wezmę się trochę za przedłożone materiały ;) Jak masz inne fajne materiały, to rad byłbym gdybyś mi ich zdziebko uszczknął, bodaj w wiadomości, za moją skromną namową ^^ 

Miłego dnia, chyba czas upiec piernika :D 

Posted (edited)

Tylko go nie zwiatracz ;)
A co do pentankwarków & co. - parę dni temu był ciekawy artykuł o strukturze protonu (rozkład ciśnienia). Wieczorem podrzucę link.

Edited by ex nihilo