Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
PawelDd

Dorga światowa - połączenie Londyn-Nowy York lądem

Rekomendowane odpowiedzi

Trafiłem na filmik o możliwej drodze przez cały świat, przez wszystkie kontynenty.
 

Zastanawiam się, bo takie połączenie, z pkt widzenia turysty sensu wiele nie ma, ale z punktu widzenia transportu... no właśnie, czy Waszym zdaniem ma to sens ? Czy nie lepiej jest puścić coś statkiem, niż wysyłać samochodem ?

Intryguje mnie to, bo znalazłem źródło powołujące się na informacje z CNN (chyba rzetelne źródło), ze faktycznie jest projekt połączenia miedzy Londynem a nowym yorkiem. Takie połączenie (ale kolejowe) podobno proponowali Rosjanie i nazwali Trans-Eurasian Belt Development (TEPR). Mi się to jednak wydaje jakimś megalomańskim projektem bez sensu.

Zastanawia mnie jeszcze jedna rzecz. W filmiku jest mowa, że nie ma jak wybudować połączenia do Australii. Według Wikipedii (informacje z wiki). Ktos tam niby myślał o tunelu, ale taki tunel miałby 140km i obecnie nie ma dużego zapotrzebowania na takie przejazdy. Nikt nie chce podróżować samochodem do australii.
Zastanawiam się jednak, czy to możliwe ? Czy dałoby się zbudować takie podziemne połączenie ? Przecież to dwie różne płyty tektoniczne, co przy takiej odleglości i długości tunelu mogłoby chyba powodować jego pękanie ?

Podsumowując, mam zatem dwie zagwozdki:
1. czy jest sens robienia połączenia globalnego ?
2. czy w ogóle wykonalny byłby tunel lub most z Azji do Australii ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No Ciesniena okazuje sie, ze nie jest takim problemem, bo budową drogi przez cieśninę Berina, nie mostem, a tunelem, zainteresowani są i ROsjanie i Amerykanie i Chińczycy. To nie jest jakaś duża odległość, a głębokośc morza nie jest większa niż ta w kanale Le Manche (w le manche nawet czasami jest głebiej).

 

Ja się zastanawiam, czy to ma sens. Koszty olbrzymie, a statkiem chyba taniej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...